Тема. Математична мозаїка (1-2 клас)
Мета. Поглиблювати знання учнів математичними уявленнями, поняттями. Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ ять. Виховувати пізнавальний інтерес, любов до цариці наук – математики.
Обладнання. Ігрова мозаїка, ілюстрації різних видів мозаїки, знаки - символи, мозаїчні круги, книги-казки, геометричні і цифрові малюнки, великі картонні цифри, нагороди – цифрові круги.
Буткова Людмила Олександрівна
I . Організаційна частина заняття
II. Основна частина заняття
1. Вступне слово
Щоб все знать, здолати треба
Багато труднощів і мук…
Математика, мій друже, -
Це наука всіх наук!
- Ось сьогодні ми складемо з вами математичну мозаїку.
- А що таке мозаїка?( Мозаїка – зображення або візерунок, складений з окремих, щільно припасованих один до одного різнокольорових кусочків скла, мармуру, камінців та ін.)
(В цей час показую ілюстрації мозаїки.)
- Ви всі , мабуть, любите грати в ігрову мозаїку, складати різні предмети, явища природи. ( Показую ігрову мозаїку.)
- На дошці розміщені в ряд 5 кругів ( кожен з них - частина мозаїки).
Нам слід відкрити їх, розгадати сховані знаки-символи і виконати завдання, зібрати круги у квітку.
2. Цифрова частина
Відкривається перший круг, під ним схований знак-символ – цифри в хаотичному порядку.)
- А скільки взагалі існує цифр?(10.)
- Ось про кожну цифру першокласники розкажуть вірші.(Учні тримають великі картонні цифри, а на згадку про розказаний ними вірш, їм вручаються круги з цифрами.)
1
Знать треба цифри, як годиться.
А перша з них – це «одиниця»,
Її впізнають здалеку.
Вона подібна до лелеки,
Ти тільки добре придивись –
І ніжка довга, й дзьоб униз.
2
А друга цифра – цифра «два».
Кругленька в неї голова.
Вона неначе лебідь в морі –
Зігнута шийка, хвіст угору.
Буткова Людмила Олександрівна
3
А далі цифра «три « у нас.
Її вивчає дружно клас.
Вона – мов бублики малі,
Більший - внизу , малий – вгорі.
Хтось ненароком їх згубив:
Потрохи збоку надкусив.
4
Ми в гості запросили
Сьогодні цифру «чотири».
Схожа між цифрами одна
На телеграфний стовп вона.
5
Будемо тепер писать
Гарну цифру – цифру «п’ять».
Цифра кругла, ще й з хвостом.
Наче яблуко з листком:
З яблуні на землю скік,-
Та й об землю збило бік.
6
Цифра «шість» прийшла у клас
Та й говорить так до нас:
«Ось підказка вам моя:
Схожа так на сливку я.
Трохи вгору в мене хвіст,
Називаюсь цифра «шість».
7
Ось траву косив косар
Й притупилася коса.
Вгору косу він підняв
Та й гострить її почав.
Й дуже смішно стало всім -
Не коса, а цифра «сім».
8
Клеїла мала Яринка
Ланцюжечок на ялинку.
Ось одне кільце зробила,
Поруч друге прикріпила.
Як уважно придивилась –
Цифра «вісім» утворилась.
9
Любі хлопчики й дівчатка,
Ось прийшла до нас дев’ятка,
Так вона нам промовляє:
Мене кожен з вас впізнає.
Хоч я гостя нині в вас,
Та мене вже знає клас.
Цифра «шість», свій хвіст униз,
Буде «дев’ять» - подивись !
0
Пізнають мене без проблем.
Я називаюся нулем.
Зі мною мук, щоб не було, -
Пиши мене, як букву «О» !
10
Одиниця жартувала
Та нуля все розважала.
Коли друзі поруч стали,
Число десять вони склали.
3. Художня частина
( Під другим кругом знак-символ - фарби і пензлик .)
- Таке завдання: слід уважно роздивитися малюнок, сказати, що або кого зображено і назвати, які цифри допомогли відтворити таку красу і показати їх.
4. Лічильна частина
( Третій круг ховає знак-символ – цифри по порядку.)
( Наприклад, пішли в магазин – рахуєте гроші, годинник в хаті показує
котрий час, календар – число, місяць, рік і т.д.)
«Дві дощечки, дві сестри несуть мене з гори » ( Лижі.),
«Дев’ять шуб вона оділа, роздягатись не хотіла,
Хто ці шуби з неї зняв – сліз багато проливав.» ( Цибуля.),
в скоромовках: «Сім братів-малярів
В королівстві кольорів.
Кожен кольором керує,
В королівстві малярує.»,
«Бігли троє мишенят,
Несли троє пшоненят.
Кожному мишеняті по пшоненяті.» …
«Раз, два, три, чотири,
Кицю грамоти учили.
Не читати, не писати,
Лиш за мишками ганяти.»
« Раз, два – всі пірнають,
Три, чотири – виринають,
П’ять, шість – на воді,
Кріпнуть пальці молоді.
Руки вбік, вгору, вниз !
Раз, два, три - не помились !
Ми в долоні хлоп-хлоп-хлоп,
Ми ніжками топ-топ-топ,
Як годинник всі отак:
Тік-так, тік-так .
5. Геометрична частина
( Під четвертим кругом – знак-символ – геометричні фігури.)
показати їх, порахувати скільки кругів, трикутників, чотирикутників,
яких фігур найбільше і т.п.
6. Кмітлива частина
( П’ятий круг містить знак-символ – знак питання.)
Веселі задачі:
Якось ввечері птахи
Пролітали повз дахи:
Голуб, щука, дві синиці,
Гави дві і три плотвиці.
Поміркуйте, як ведеться,
Про скількох птахів ведеться ? (5 птахів.)
Курка півню каже: «Друже
Бачу ти поправивсь дуже…»
Півень згодився: «Угу!»
І подибав на вагу.
Став Петько двома ногами
І затяг три кілограми.
-Ого,-го,-гукнув,-а ну,
Стану тільки на одну…
Скільки зараз півень важить ? ( Три.)
Що важче – кілограм вати чи кілограм каміння ? ( Однаково.)
На груші виросло п’ять яблук, а на ялинці – лише два.
Скільки всього яблук виросло ? ( Жодного.)
На ґанку грались п’ять мишенят.
Прибігла кішка і сіла на ґанку.
Скільки звірів стало на ґанку? ( Одна кішка, мишенята повтікали.)
Андрій зсипав разом три купки піску,
а потім висипав туди ще одну.
Скільки стало купок ? ( Одна. )
У лютому у нашому дворі розквітли три ромашки та дві троянди. Скільки стало квітів ? ( Аніскільки. У лютому квіти не ростуть.)
( Найкмітливіших дітей відзначаємо нагородами – цифровими кругами.)
ІІІ. Заключна частина заняття
Знають всі – без лічби не прожити,
Жодної справи не можна зробити.
Розклад руху диспетчер не може подати,
Ракету в космос не сила підняти.
Нема без лічби в розрахунках порядку,
Не зробить спортсмен без лічби фіззарядку.
Як добре вміти рахувати !
Можна задачу розв’язати.
Сходити в магазин,
Пишаючись своєю вдачею,
При цьому ще й
Не помилитись зі здачею.
Щоб водити кораблі,
У космос літати –
Треба добре в школі
Математику вивчати.
- Я сподіваюся, що ми всі прикладемо зусиль, щоб мати гарні знання.
Буткова Людмила Олександрівна