ТЕМА: «Цінуй життя – зупини СНІД»
МЕТА: виховувати повагу до особистості, толерантне ставлення до людей, хворих на СНІД; ознайомитися з питаннями про ВІЛ та СНІД, основними шляхами зараження; розвивати уміння висловлювати свої думки, знаходити спільну мову з людьми, хворими на СНІД.
Форма проведення: година спілкування
Методи: бесіда, вправи, дискусія
Обладнання: картки з ситуаціями, відео про ВІЛ та СНІД, презентація, плакати.
Хід виховної години
Вступне слово вчителя
Сьогодні на виховній годині ми з вами поговоримо на дуже важливу тему як для України , так і для всього світу.
Тема сьогоднішньої виховної години „ Снід – смертельна загроза людству". Воно присвячене проблемі профілактики ВІЛ/СНІДу і не тільки. СНІД – одна з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством наприкінці XX сторіччя. Та головна проблема навіть не в тому, що Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) офіційно зареєструвала понад 40 мільйонів ВІЛ-інфікованих та 16 мільйонів померлих. Ми вже звикли, що 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Проблема в тому, що ми, як і багато років тому, не хочемо всерйоз сприймати факт, що живемо в світі, в якому існує вірус імунодефіциту людини, і повірити, що проблема СНІДу і його наслідків безпосередньо стосується кожного. Саме тому 1 грудня – "День боротьби зі СНІДом" перейменовано в „ Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими". Отже сьогодні, 1 грудня – Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими, який донедавна називався Міжнародним днем боротьби з ВІЛ/СНІДом.
Один мудрець сказав: „ Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе і супротивника – перемога буде на твоєму боці". Під супротивником ми маємо на увазі ВІЛ/СНІД: про нього потрібно знати все, щоб убезпечити насамперед себе.
(Обговорення слів мудреця)
Тому спробуємо з’ясувати, що ми знаємо про ВІЛ-інфекцію та СНІД.
Учням пропонується назвати асоціації – слова, які виникають у них з поняттям «ВІЛ/СНІД», їх записують на дошці у 2 рядки: позитивне, негативне.
Робиться висновок, що негативних асоціацій більше, учитель дописує свою асоціацію: «невиліковна, смертельна хвороба» та «життя продовжується», адже на сьогодні є ліки, які підтримують хворих та дозволяють вести повноцінний спосіб життя протягом багатьох років і навіть мати родину.
Тест.
«Не дай собі померти від незнання!» — одне з гасел борців проти СНІДу. А чи досить ви поінформовані щодо цього питання? Давайте проведемо анонімний експрес-тест. На кожне моє питання ви можете відповісти «так» або «ні».
Запитання:
Якщо ви відповіли позитивно на питання № 1; 2; 5; 6, значить, рівень знань у вас досить високий. Якщо ж припуститися помилки, не засмучуйтеся. Сьогодні ви зможете поглибити свої знання з цієї проблеми.
Бесіда:
ВІЛ та СНІД — це не слова, а скорочення
СНІД - або Синдро́м набу́того імунодефіци́ту — важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини, який уражає імунну систему людини, знижуючи при цьому протидію організму захворюванням.
Давайте з вами пригадаємо, що це за слова такі ВІЛ і СНІД і як вони розшифровуються.
В – вірус ( збудник захворювань )
І – імунодефіциту ( відсутність імунної реакції організму )
Л – людини ( може бути тільки у людини )
С – синдром ( низка симптомів , що вказують на хворобу)
Н – набутого ( не спадкового)
І - імунного ( стосується імунної системи)
Д – дефіциту ( відсутність або нестача )
Що треба знати про СНІД, щоб запобігти цій страшній хворобі?
Імунітет — це сукупність захисних пристосувань організму, спрямованих на знищення або видалення паразитів, чужорідних клітин і речовин. Скажімо, ми легенько пошкодили палець. Ми, може, і не помітимо, а наші захисники — клітини крові, що називаються лімфоцитами, вже вступили в бій. Наступного дня навколо ранки з'являється почервоніння, згодом — гній; гнійник проривається, ранка загоюється. Так працюють лімфоцити: кров'яними руслами вони поспішають до місця «аварії». Тобто сама система організму спрямована на те, щоб знешкодити або прогнати «чужинця». І горе істоті, яка позбавлена таких захисників. Ось таких захисників і позбавлена людина, заражена вірусом СНІДу
Імунна система є захисною системою організму. Центром управління імунної системи є Т-клітини. Коли вірус потрапляє до організму, Т-клітини з'єднуються з клітинами, що можуть виробити антитіла для боротьби з ВІЛ. Оскільки вірус ВІЛ не може розмножуватись сам по собі, він прикріплюється до Т-клітин і при цьому знищує їх. Т-клітини відмирають, імунна система руйнується, а організм стає беззахисним проти інфекції.
Існує безліч людей, які день у день руйнують ці захисні споруди свого організму. Руйнують алкоголем, сигаретами, різними хімічними речовинами. Ви знаєте, що є так звані токсикомани — «нюхалі», які нюхають ацетон, бензин та інше, від цих речовин п'яніють і мають задоволення.
Хочу, щоб усі мене зрозуміли: нічого подібного людство ніколи не знало, воно вперше зустрілося з таким страшним ворогом. СНІД має змінити все наше життя. Жити по-старому не можна, будь-яке сповільнення в боротьбі проти СНІДу — це злочин перед майбутнім і сьогоднішнім поколіннями.
Сьогодні можна тільки загальмувати розмноження вірусу, аби відсунути смерть. Заражені люди не мають права народжувати дітей та бути донорами. Але, можливо, вони доживуть до часів чудодійних вакцин проти хвороби. Ефективних ліків, які зупинили б ріст вірусу, у практичній медицині ще не існує. Багато ліків ще не вийшли зі стін лабораторій. До того ж, не можна вбити вірус, який включився в хромосому клітини, не вбиваючи саму клітину. У першу чергу слід виявити носіїв вірусу серед людей.
Тому науковці стверджують, що відомо три шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією. Це :
1. вертикальний (від матері до дитини )
2. статевий ( при статевму контакті) Навіть при єдиному контакті можна інфікуватися ,тому такий контакт має бути тільки між дорослими людьми ,які чітко уявляють наслідки таких дій. Ні за яких обставин це не може бути примусово , за порадами подруг, друзів,заради моди.
3. через кров.
Україна посідає перше місце в Європі по швидкості розповсюдження ВІЛ-інфекції. В світі найнебезпечніший шлях – статевий . У нас в державі – через кров.
Давайте пригадаємо коли може бути контакт з кров’ю іншої людини.
Так, лікарня, перукарня, салон краси . Тому ми всі повинні вимагати , щ об нам маніпуляції проводили або ж одноразовими інструментами , або ж ви повинні точно знати ,що їх дезинфікували. Серед українців дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів. Чому на вашу думку? Так, одним шприцом користується багато людей. І ще : завжди уникайте можливості чипати використані шприци. В голці шприца вірус зберігається більше трьох місяців. А раптом , боронь Боже, ви вкололися?!
Як ви думаєте ВІЛ і СНІД – це різні хвороби чи різні стадії?
Так ,ВІЛ переходить в СНІД.
Хвороба ВІЛ/СНІД має три стадії:
1. період «вікна»
2. безсимптомний період
3. стадія СНІД
ПЕРІОД ВІКНА
Відбувається ВІЛ-інфікування
Більшість людей не помічають ,що інфіковані ,але дехто може на короткий час занедужати.
Хворі люди інфікують інших ,хоча обстеження на ВІЛ-позитивну пробу може не виявити.
Триває 2-12 тижнів може тривати до 6 місяців .
Тому лікарі рекомендують робити повторний аналіз
БЕЗСИМПТОМНИЙ ПЕРІОД
Появляються у крові антитіла , які уможливлюють діагностування ВІЛ-інфекції
Відсутні симптоми або поява деяких з них : втрата ваги , надмірна втома, пітливість, пронос , температура довгий час ( до місяця ) тримається 37- 37,5 .
Можливо , коли раптово піднімається температура до 40 і так же раптово падає .Ніяких ознак інших хвороб не має.
Триває від 6 місяців до 10 і більше років
СТАДІЯ СНІДУ
Виникнення загального імунодефіциту
На тлі загального імунодефіциту виникають різні інфекції ,або злоякісні пухлини ,що призводять до смерті.
Людина вмирає від того ,що організм не здатен боротися з хворобою . Хвороби виснажують організм.
Триває від 6 місяців до 2 років
Вправа "Ситуації, в яких ми ризикуємо"
Мета: розглянути ситуації з життя людей, їхній ризик інфікуватися ВІЛ і можливі дії щодо запобігання його поширення.
Клас ділиться на три групи, кожній з яких дається картка із запропонованими ситуаціями, учні мають пояснити можливість або не можливість зараження.
І група
II група
1.У парку є фонтанчик для питної води. Чи можлива передача через нього ВІЛ-інфекції?
III група
Існує три шляхи передачі ВІЛ-інфекції:
Заразитися ВІЛ не можна: через рукостискання, обійми; через кашель або чхання; при використанні суспільного телефону; при відвідинах хворого в лікарні; через укуси комах; при користуванні суспільним туалетом; через їжу і посуд при сумісному мешканні; при купанні в басейні, лазні або ванні; через білизну і одяг.
ВІЛ-позитивні і сьогодення.
Проведення Батлу:
Вчитель об’єднує учасників у дві групи: в одній групі – учасники, які добирають аргументи щодо негативного ставлення до хворих на СНІД, у другій – які мають висловлювати толерантне ставлення до хворих на СНІД.
Групам пропонуються питання такого змісту:
Що ви відчуєте, якщо дізнаєтесь, що хтось із Ваших друзів хворіє на СНІД?
Чи вважаєте Ви, що хворій на СНІД людині слід залишити роботу (навчання)? (Обґрунтуйте відповідь)
Чи всі люди повинні пройти тестування на ВІЛ? Чому „ так " або "ні"?
Як суспільство повинно поводитись з людиною, яка одержала позитивний результат тесту?
Що є більшим злом – СНІД чи люди, які хворі на СНІД?
Підбиття підсумків виховної години
Бліцтурнір “Так” чи “Ні”
У кожного учня є дві картки – червона і зелена. На відповідь “так” учень піднімає зелену картку, на відповідь “ні” – червону.
1. Чи можна за зовнішнім виглядом визначити, що людина ВІЛ- інфікована? (НІ)
2. Збудником СНІДу є вірус імунодефіциту людини. (ТАК)
3. Аналіз крові може показати, що людина ВІЛ-інфікована. (ТАК)
4. Лише чоловіки можуть захворіти на СНІД. (НІ)
5. Можна захворіти, якщо потримати хворого за руку. (НІ)
6. На сьогодні ліків від СНІДу не існує. (ТАК)
7. ВІЛ може передаватись під час статевих контактів. (ТАК)
8. ВІЛ може передаватись під час переливання крові. (ТАК)
9. Є люди, що мають імунітет від ВІЛ. (НІ)
10. Можна заразитись ВІЛ, якщо ходити до школи, де навчається ВІЛ-інфікований учень. (НІ)
11. Наркомани можуть передавати ВІЛ, якщо користуються однією голкою. ( ТАК)
12. У підлітковому віці неможливо захворіти на СНІД. (НІ)
Кожному від народження дається найцінніший дар – життя. І найдорожче, що є в житті, - це здоров’я. Але, хоч як дивно, люди можуть легковажно ставитися до здоров’я, особливо молодь. Не вміють його берегти і вести здоровий спосіб життя. Про це є цікава притча.
Один бізнесмен нагромадив великий капітал, який складав 3 млн. доларів. Він вирішив, що візьме собі рік відпустки, щоб удосталь відпочити. Але не встиг прийняти рішення , як його відвідав Янгол Смерті. Бізнесмен дуже злякався і вирішив будь-що умовити Янгола Смерті продати йому трохи часу.
- Продай мені 3 тижні життя, і я віддам тобі третину свого капіталу – 1 млн. доларів, - запропонував бізнесмен. Але Янгол Смерті відмовив.
- Гаразд, залиши мені два тижні життя… Я віддам тобі дві третини своїх грошей, а це аж 2 млн. доларів. Янгол знову відмовив.
- Продай мені тільки один день, щоб я зміг насолодитися красою цієї землі, обійняти дружину, дітей, яких давно не бачив… Я віддам тобі все, що маю, - 3 млн. доларів.
Янгол Смерті відмовив.
Тоді чоловік запитав, чи може Янгол Смерті дати йому кілька хвилин, щоб він зміг написати прощального листа? Янгол погодився. Чоловік написав: «Правильно використовуйте час, який вам відведено на життя. Я не зміг купити навіть години за 3 млн. доларів. Перевірте , чи все, що вас зараз оточує, справді має цінність? Бережіть здоров’я, бережіть життя! Живіть правильно! ».
Завдяки здоров’ю ми зможемо прожити довге і щасливе життя. А щоб потрапити в це довге і щасливе життя побудуємо міст до нього з особливих цеглинок здоров’я. Давайте побудуємо цей міст і назвемо його «Мостом здоров’я»
Діти пишуть на аркушах і по черзі прикріплюють цеглинки здоров’я на дошці у вигляді моста і вголос зачитують написане:
( скільки учнів бере участь у тренінгу , стільки й «цеглинок»)
Заключна розповідь вчителя.
Учені не втрачають надії, деякі навіть певні, що медикаменти, спроможні перемогти ВІЛ, неодмінно з'являться у найближчі 5—7 років. Що ж до вакцини для масового застосування, то, за їхніми прогнозами, вона з'явиться вже в нашому столітті. А поки що всі зусилля науковців і громадськості треба спрямувати на профілактику СНІДу — такі перспективи на найближче майбутнє.
Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх рідних та близьких від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожний дім, кожну сім'ю.
Здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах — найкращі методи профілактики СНІДу.
Думка, яка панує в суспільстві щодо ВІЛ/СНІД, сьогодні характеризується:
нетерпимістю до ВІЛ-інфікованих;
Ми жаліємо бездомних собачок і кішечок, стурбовані вимиранням білих сов, але при цьому відмовляємо в любові, співчутті людям, серед яких (не приведи, Господи) завтра можемо виявитися самі. Прикро, що у сучасному, модернізованому суспільстві ми ще так і не виховали у собі толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей, не вклали у своє серце думку, що вони - такі ж, як і решта, з почуттями, мріями, бажаннями..., і їх не потрібно жахатися, адже через підтримку та дружбу ВІЛ не передається...То ж давайте зруйнуємо стіну, яку ми побудували, намагаючись відгородити себе від цієї проблеми, й допоможемо ВІЛ-позитивним людям знайти своє місце у нашому суспільстві.
Ще один фільм "Захисти себе від СНІДу":
1