Виховний захід "Патріотизм - нагальна потреба України й кожного українця"

Про матеріал
Патріотизм - це одна із ланок людського характеру. Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім'я своєї батьківщини. Патріотизм - величний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь виховує великих, сильних людей, які не рахуються із ціною свого життя і здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю в перемогу, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну машину, яка не відчуває страху і болю, ідучи впевнено і безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою усього народу. Патріот живе у єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям. Та нажаль у нашому сучасному українському суспільстві кількість патріотів з часом зменшується. Так, метою нашого заходу є визначити, хто такий патріот и якими якостями він повинен володіти, щоб стати гідним громадянином своє держави.
Перегляд файлу

Комунальний заклад «Маріупольська загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів № 15 Маріупольської міської ради»

 

 

 

 

 

 

 

Виховна година

«Патріотизм – нагальна потреба України

й кожного українця»

 

 

 

 

Виконала

Вчитель історії

Карпухіна Л.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Маріуполь, 2020

Тема: Патріотизм – нагальна потреба України й кожного українця.

Категорія: 6-10 класи.

Форма заходу: групове заняття.

Мета: формування ціннісних орієнтацій до держави та суспільства, формування моделі сучасного патріота.

Очікуванні результати: формування високого рівня громадянського самовизначення й відповідальності;  виховання  в учнів гордості за належність до української нації; збільшення інтересу до вивчення історії своєї держави; формування громадсько-правової компетентності учнів.

Обладнання: мультимедійний проектор, карта України.

 

Хід заходу

 

І. Організаційний момент.

Розподіл учнів на групи, визначення голови групи та назви (згідно з темою)

ІІ. Мотивація.

В дитинстві відкриваєш материк,

котрий назветься потім — Батьківщина. 
     Л. Костенко

 

Патріотизм - це одна із ланок людського характеру. Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім'я своєї батьківщини. Патріотизм - величний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь виховує великих, сильних людей, які не рахуються із ціною свого життя і здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю в перемогу, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну машину, яка не відчуває страху і болю, ідучи впевнено і безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою усього народу. Патріот живе у єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям. Та нажаль у нашому сучасному українському суспільстві кількість патріотів з часом зменшується.

Так, метою нашого заходу є визначити, хто такий патріот и якими якостями він повинен володіти, щоб стати гідним громадянином своє держави.

ІІІ. Основна частина.

D:\Школа\Классное руководство\Классные часы\Перший урок\2.jpgДо вашої уваги представлені 7 сходинок, які складають українського патріота.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 сходинка

«П» овага до традицій української держави

 

В усіх народів світу є повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми й Богом. Він никає світом, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку та пристановища, бо він загублений для свого народу. Які ж традиції має український народ? Де ми бачимо їх? Правильно, в святах!

Групам даються на вибір 4 свята (Масляна, Великдень, Івана Купала, Святого Миколи). Голови груп всліпу обирають свято. Групам дається час, за який вони згадати і розповісти традиції цих свят.

 

Масляна

Свято на честь весняного пробудження природи. Символізує проводи зими та зустріч із весною. За церковною традицією тиждень називається сирним або м’ясопусним – через набір страв, які прийнято готувати протягом цього періоду. Поділяється на 3 частини: зустріч у понеділок, широкий четвер і прощальна неділя.

Дорослі та молодь катались на конях, ходили в гості, влаштовували банкети у складчину. В деяких місцевостях Масляну зображувала заміжня жінка, яку під жарти возили на санчатах односельці. Широке розповсюдження мав звичай колодки (колодія) відомий у кількох варіантах. Наприклад, розігрували народження і поховання дерев'яної ляльки (колодки) - відгомін давнього ритуалу знищення опудала Зими. Найчастіше ж колодку у вигляді поліна, качалки, стрічки, хустки, квітки тощо чіпляли парубкам і дівчатам як символічне покарання за те, що вони не взяли шлюб минулого року, а ті відкуповувалися грішми або могоричем. На Поділлі хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодощами - купували (запивали) колодку. У подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, оздоблюючи її квітками та ініціалами свого обранця, та дарувала йому на Великдень - повертала колодку. Такі ритуали нерідко завершувалися укладанням шлюбу.

У наші часи деякі елементи традиційної Масляної використовуються у святі "Проводи зими "

Великдень

Святкування Великодня  – світлого і радісного свята життя  – це спільний родинний сніданок з поділом освяченого яйця між членами родини, це величальні воскресні пісні, це дарування писанок, що означає побажання щастя і добра, це водіння гаївок, в яких мудрість і краса, що ніколи не минають.
Зі святом Пасхи, свяченого яєчка, і сонця окрайки – з Божої ласки! У мирі та щасті, добрі та любові святкуйте Великдень в родинному колі!  

Свято Івана Купала

Багато в Україні свят, але все ж таки найпоетичнішим святом, яке широко відзначалося в минулому і відзначається зараз на Україні, слід вважати Івана Купала (Купайла). Починається воно в ніч на 24 червня. Це день літнього сонцевороту, що збігається з Різдвом Івана Хрестителя. Ім'я ж святу дав Купало - поганський бог земних плодів. Колись йому приносили в жертву хліб - головний дар української землі. Та вже багато літ цього ідола ніхто не вшановує, про його божественну суть забули, а самого перетворили на опудало.

Головні атрибути свята - це Купало й Марена. Тому до цього свята молодь заздалегідь старанно готується: робить опудало, готують деревця (називають їх «Мареною» або «Купалом»), плетуть з живих квітів вінки, збирають хмиз, готують кулі соломи на вогнище. За звичаєм, це дві уквітчані гілки, подібні до людських фігур. Довкола опудал молодь водить таночки та співають ритуальні купальські пісні. Дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок.

День святого Миколая - дитяче свято

Святий Миколай-Чудотворець, архієпископ Мирлікійський, належить до найвизначніших святих християнської церкви. Його люблять і вшановують на Заході та Сході. З особливим нетерпінням чекають на день пам'яті святителя діти - бо для них то означає веселе свято й подарунки.

Вважався Святий Миколай і захисником бідних, скривджених, несправедливо засуджених - також на основі житійного передання. Шанували святителя і як покровителя шлюбу. Бо, згадаймо, що одне з перших його чудес - рятунок від ганьби та блуду трьох сестер, батько яких не мав коштів на посаг і весілля. Тоді, ще юний, священик Миколай уночі підкинув до хати тієї родини три торби грошей. Згодом через те, що вшанування Св. Миколая випадало у році двічі - у грудні та травні, часи знакові для хліборобів, за свого покровителя святого узяли й трудівники-селяни...

Свято, обряд, рід – ці слова в наш час інколи, нажаль, втрачають своє значення. Із плином часу нащадки забувають неповторні й самобутні традиції українського народу – своїх пращурів. Нашим головним завданням, як українців та патріотів своєї держави, є збереження цих традицій для наступних поколінь.

 

2 сходинка

«А» льтруїзм у своїх вчинках

Наступна якість, якою повинен володіти патріот української держави – це альтруїзм. Що це таке?

Альтруїзм (франц. Altuisme, лат. alter — інший) - безкорисливе прагнення до діяльності на благо інших.

Завдання: Скласти якомога більше слів зі слова АЛЬТРУЇЗМ

Підведення підсумків.

 

3 сходинка

«Т» олерантність

Слово «ТОЛЕРАНТНІСТЬ», розрізане не букви роздається групам, хто швидше збере. Пояснити це поняття.

 

4 сходинка

«Р» ішучість у вчинках

Зачитуються уривки з наукової літератури. Вирішить ситуацію. Які права людини порушуються.

  1. «Згідно з наказом Рейхкомісара України користування залізницею особам не німецького підданства заборонено» - оголошення німецької окупаційної влади 1942 р.
  2. «Пропускання книг малоруською мовою, як духовного змісту, так і навчальних, і взагалі призначених для початкового читання народу, припинити» - Валуєвський циркуляр 1863 р.
  3. «Як вірний син України я вирішив взяти на себе тимчасово всю повноту влади. Цією грамотою я оголошую себе гетьманом всієї країни» - «Грамота до всього українського народу» від 29 квітня 1918 р.
  4. «На місце старшого, який більше не буде (вибиратися) з-посеред козаків, ми будемо ставити старшого комісара, від сейму до сейму, людину, яка була б народжена в шляхетському стані в лицарський справі досвідчена, підтримувала б у війську лад, запобігала б усяким бунтам і з розпорядження гетьмана приходила б у той час і на призначене місце, де потребуватиме Річ Посполита…» - «Ординація Війська Запорізького Реєстрового» від 1638 р.

 

 

5 сходинка

«І» дея

Треба придумати лозунг патріота та пояснити, що він означає.

 

6 сходинка

«О» свіченість в історії держави

Відповісти на історичні питання:

  1.     Назвіть ватажка національно-визвольної війни XVII ст. (Б.Хмельницький)
  2.     Назвіть ім’я князя, за якого був створений перший збірник законів? (Ярослав Мудрий)
  3.     Назвіть рік, в якому відбулося об’єднання УНР та ЗУНР? (1919)
  4.     Назвіть рік, коли монголо-татари захопили Київ? (1240)
  5.     Назвіть рік, коли на Лівобережній Україні відмінили кріпацтво? (1861)
  6.     Назвіть дату прийняття Конституції України? (28 червня 1996)
  7.     Назвіть дату прийняття Незалежності України? (24 серпня 1991)
  8.     Хто був першим президентом України? (М.Грушевський)

 

7 сходинка

«Т» урбота за майбутнє України

 Українська культура зайшла в тупик із якого не може знайти виходу. Українські патріоти, яких так потребує суспільство, ніби сплять довгим сном у душах багатьох українців, проте люди не хочуть розбудити той дух патріота, який все більше і більше гасне у їхніх серцях, а треба було б!

 Тоді, коли кожен українець запалить у своїй душі вогник патріота, весь народ понесе його у своїй дорозі. Патріотизм кожного із нас, любов до ближнього і до країни повели б державу вперед.

Завдання: Якщо б я був президентом України, я б … (продовжити розповідь) – щоб зробив для майбутнього України.

 

 

 

 

ІV. Рефлексія.

  1. Чи цікаво вам було?
  2. Яким повинен бути справжній патріот своєї держави?
  3. Чи є ви патріотом, аналізуючи визначенні цінності?

 

 

Використанні джерела:

  1.     Виховуємо громадянина України (Сценарії виховних заходів з історії та правознавства)/ Укладачі: М.Т. Залипецький, В.І. Уруський. – Тернопіль: Астон, 2002 р.
  2.     Гавриш С.Б. Правознавство: Підручник для 10 класу: Академічний рівень – Генеза, 2010 р.
  3.     Кулагіна Г.А. Сто ігр з історії.  – Москва, 1983 р.
  4.     Панчук І. Історія України: довідник школяра. – Тернопіль: Підручники та посібники, 2012 р.
  5.     Шкода М.Н. Традиції і свята українського народу. – Донецьк: ТОВ Ш67 ВКФ «БАО», 2008 р.

 

 

doc
Додано
24 вересня 2020
Переглядів
1820
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку