Мета: за допомогою гри повторити та закріпити правила поведінки у складних ситуаціях; поглибити знання учнів з питань цивільного захисту; виховувати почуття відповідальності за своє життя та інших.
Обладнання: проектор, казкова квітка з назвами видів небезпеки, роздатковий матеріал із зображенням ягід і грибів,дорожні знаки,два кошики, презентація.
Хід уроку
Наше життя не завжди протікає спокійно. Кожного дня можна почути про нещасні випадки. Як важливо у таких ситуаціях не розгубитися, пригадати як врятуватися самому та допомогти іншим.
Сьогодні ми помандруємо в Країну безпеки. А допоможе нам мандрувати чарівна квіточка. Кожна її пелюсточка стане зупинкою із завданням для нас. Щоб отримати пелюстку потрібно промовляти такі слова:
Квітко, нам допомагай і пелюсточку віддай. Нам завдання загадай!
Отож часу не гаймо у подорож вирушаймо!
І зупинка
Юні пожежники (перегляд 2 слайду презентації)
Учень. Вогонь нам служить з тих часів,
Коли первісні люди
Чекали блискавки з небес
Й вогню, аби він був усюди
І кожен раз, як дерево горіло
Збирались біля нього гурти люду
І часу вони там не марнували
Грілись по черзі, їжу готували
Та з часом все ж навчились люди
Добувати вогонь без великих пожеж
З тих пір вогонь нам добре служить
І обійтись без нього ми не можем, друже.
Вчитель. Вогонь дійсно приносить людям велику користь. Та коли з ним поводитися необережно,вогонь з друга перетворюється на ворога
Перегляд мультфільму « Приборкувач вогню» (3 слайд презентації)
Обговорення мультфільму
Перегляд порад пожежного (4 слайд презентації).
Бліц-вікторина
Підсумок І зупинки.
Учень. Вивчіть пра вила пожежні
Будьте завжди обережні
Знає хай дитина кожна
Жартувать з вогнем не можна!
Зупинка ІІ
Небезпечні речовини та ліки ( 5слайд презентації)
Квітко, нам допомагай і пелюсточку віддай,
нам завдання загадай!
Вірш про лисичку
« У зеленому лісочку, на високому горбочку,
Там хатиночка стояла, в ній лисичка проживала.
Була прудка і хитрюща та до всього завидюща.
Все тягла вона у дім, все було у домі тім:
Ацетон та лаки й фарби - на всі смаки, на всі барви.
Ще й каністри з керосином, різні ємкості з бензином.
Усього було доволі і в коморі, в коридорі.
Раптом вогник - стриб із печі, результат ясний малечі:
Хатка миттю вся згоріла, лиш лисичка уціліла.
Тож дамо ми їй пораду - ви послухайте теж радо:
Всьому треба дати лад, дім - не база і не склад.
Вихід вільний слід тримати і всім добре пам’ятати:
Легкозаймисті речовини не заносьте у хатини.
Чи у місті чи в селі знати мають це малі.
Правила протипожежні добре ти вивчай
І будь завжди обережний та усіх навчай
Обговорення вірша
- Про що розповідається у вірші, який ми почули?
- Які речовини,що зберігаються у нас можна назвати небезпечними?
(фарби,лак,бензин,ацетон,оцет,дезодорант)
Відповіді дітей
- Деякими речовинами можна обпекти шкіру та очі.
- Якщо довго вдихати випари фарби, лаку, клею можна отруїтися.
- Балончики з аерозолем від удару та тепла можуть вибухнути і загорітися.
- Бензин, гас, розчинник, можуть стати причиною пожежі, якщо їх зберігати близько біля вогню.
Вчитель
- Як ви думаєте, а ліки корисні чи шкідливі?
Читання правил користування небезпечними речовинами (6слайд презентації)
1. Хімічні препарати не можна відкривати, нюхати, самостійно користуватися ними.
3. Ліки приймати лише за призначенням лікаря та з дозволу дорослих.
Вчитель.
-А найкраще дотримуватися одного, найголовнішого правила. Його ви прочитаєте,коли складете літери на етикетках пляшок ( діти складають речення із слів, які надруковані на етикетках пляшок)
НЕВІДОМІ РЕЧОВИНИ НЕ ЧІПАЙ!
Підсумок ІІ зупинки
Діти, добре пам'ятайте:
Невідомі речовини, ліки, різні хімікати
Вдома самі не зачіпайте
Щоб, бува, не постраждати!
Зупинка ІІІ
Дорожня абетка ( 7 слайд презентації)
вітко, нам допомагай і пелюсточку віддай, нам завдання загадай!
(Входить Незнайко і плаче)
Учень І
- Чого ти плачеш?
Незнайко
- Велике місто - просто горе!
Я розгубився ой і ай.
Не знаю знаків світлофора.
Ледь не потрапив під трамвай!
Признаюсь чесно - я не знаю
Де ж дорогу перейти
Ви мені допоможіть
Розкажіть і покажіть!
Учень ІІ
Місто в якому з тобою живем
Можна по праву зрівнять з букварем.
Азбуку вулиць розкривши для нас,
Місто уроки дає повсякчас.
Незнайко
-Як правильно перейти дорогу?
Учень ІІІ
-Знає навіть кошеня, де не ходять навмання
Шлях перетинати слід тільки там, де перехід.
Щоб дорогу перейти, маєш зебру ти знайти.
Незнайко
-А коли знаків нема?
Учень IV
Шлях перетнути не боюсь
Ліворуч спершу подивлюсь.
Й коли нема машини
Дійду до середини.
Відтак я гострим зором
Огляну все праворуч.
Нема машин-сама іду, і друзів я веду.
( Виходить хлопчик у костюмі світлофора)
Незнайко
-А це що таке у нас?
Учень І
- Це світлофор, наш добрий друг,
Він про безпеку дбає.
Погляне пильно навкруги -
Пускає чи спиняє
Світлофор
-В мене на 4 боки, є по З кругленькі ока.
Зелений світить - ми йдемо.
Коли жовтий -стоїмо.
Як червоний - зачекай,
Трансторту не заважай!
Незнайко
-А як обходити грансторт?
Учень І
Рушив трамвай - у розпачі миша:
Як мені йти, хто підкаже скоріше?
Спереду тільки, повчає папужка
Й гав не ловіть, наша люба, норушко!
А тролейбус і автобус, жабка вчить ропата
Слід обходити позаду, пішоходенята!
Учень ІІ
Місто дає нам щоденний урок
Тож пам’ятайте про кожен свій крок
Азбуку міста вивчайте завжди
Щоб не траплялось ніколи біди!
Бліц - турнір
-Як називається частина дороги для переходу пішоходів?
-Який транспорт перевозить людей?
-Як називається частина дороги, якою ходять пішоходи?
-В яку сторону слід подивитися, коли переходимо дорогу?
-Який транспорт може не дотримуватися правил?
-Які види знаків ви знаєте?
Гра « Дорожні знаки»
( На дошці розміщені ілюстрації дорожніх знаків.
Один учень збирає попереджувальні знаки, другий - заборонні)
Підсумок ІІІ зупинки
Щоб не трапилось біди, шанувати треба знаки.
На дорозі - небезпечно, уважним бути доречно!
ЗупинкаIV
Гриби та ягоди (8- 9 слайд презентації)
Вчитель
-Усі ми любимо відпочивати у лісі, збирати гриби та ягоди. Та слід пам’ятати, що між їстівними грибами ростуть і отруйні. Вони можуть завдати шкоди здоров’ю.
-Назвіть їстівні гриби, отруйні.
-Які ягоди ви знаєте?
-Лікарі не рекомендують дітям вживати гриби. Та коли трапиться біда не забудьте зателефонувати «103».
Гра «Назбирай гриби» ( На дошці малюнки їстівних та отруйних грибів, ягід. 1 учень збирає їстівні гриби у кошик, а 2 - ягоди ).
Підсумок IV зупинки
Пам’ятаймо разом з вами, добре правило моє:
Поміж добрими грибами 1 отруйні також є.
Та без дозволу дорослих не збирайте ви грибів,
Щоб ніхто з вас і ніколи від грибів не захворів!
Зупинка V
Надзвичайні ситуації (10 слайд презентації)
Учень
- Є в світі різні небезпеки: пожежі, повені і селі,
Цунамі, шквали мчать здалеку і катастрофи невеселі.
Є землетруси і вулкани, ще й оповзні у горах різні
І смерчі й бурі й урагани - всі явища природні грізні.
А ми лиш люди в цьому світі, для нас багато є загрози
Весною, восени і влітку, а ще, узимку, у морози.
Крім того, винайшла людина ще різну зброю і ракети,
Щоб нищити, вбивать природу і не давати живому жити.
Тому навчайтеся любити красу земну, довкілля рідне
Навчайтеся в безпеці жити і щоб життя було в нас плідне.
Перегляд мультфільму «Тривога в лісі» (11-12 слайд презентації)
Обговорення мультфільму
- Що почули звірі? (сигнал тривоги)
- Звідки може лунати цей сигнал у разі небезпеки?( підприємства, фабрики, заводи)
- Що потрібно зробити почувши цей сигнал?(увімкнути телевізор, радіо і послухати як діяти)
- Звірі так вчинили? (ні, тому кожен придумав собі небезпеку)
- Кінь ховався від землетрусу. Чи правильно він вчинив? (не можна стояти під ел. дротами)
-У разі землетрусу потрібно вийти з приміщення на відритий простір.
- Зайці рятувалися від повені у підвалі (це не правильно. Треба підніматися якомога вище. В разі сильних повеней людям допомагають рятувальники)
- Бегемот на дереві ховався від урагану.(це не так)
- Які ще надзвичайні ситуації вам відомі? (гроза,снігопад)
- Як потрібно діяти?
- Під час аварій на підприємствах в повітря попадають шкідливі викиди. Вони швидко поширюються і вражають слизову оболонку і внутрішні органи людини, шкіру.
- Як захиститися від цього?(одягнути засоби індивідуального захисту)
- Це і буде останньою нашою зупинкою.
Зупинка VI
Засоби індивідуального захисту (13 слайд презентації)
Практична робота ( одягнути ватно- марлеву пов’язку )
Підсумок подорожі
Учень І
Діти повинні вміти і знати
Як допомогу собі викликати
Пожежа,вогонь,як ти вдома один
Швиденько дзвони й викликай «101».
Пожежників треба тоді вам гукати
Адресу назви,що горить і як звати.
Учень ІІ
Злодюга у хату хоче пробратись,
Як діять? Як буть? Як рятуватись?
В міліцію треба дзвонити негайно
Ти номер «102» хутчіш набирай-но.
УченьІІІ
Хворіє хтось дуже й не може вже встати
Людину потрібно скоріш рятувати!
Ти медиків виклич, « Швидку допомогу»
«103 « набирай і гукай на підмогу.
УченьIV
В квартирі ти раптом почув запах газу
Не гайся, дзвони «104» відразу.
Ці служби нас виручать завжди з біди
Про них пам’ятаймо всюди й завжди!
Вчитель
Молодці, діти. Всі ці знання допоможуть вам у разі небезпеки. Пам’ятайте все та інших навчайте!