Матеріал дібрала вчитель початкових класів Самофат І.О.
2019 р.
Правила хорошого господаря
Мета. Дати елементарні поняття про електрику, електричний струм. Показати, як впевнено електрика
ввійшла в життя людини, змінила умови її праці та побуту. Підвести до свідомого розуміння ,
чому потрібно берегти тепло, світло, електроенергію. Закріпити знання дітей про побутові
електроприлади, вчити правилам безпеки при користуванні ними. Виховувати у дітей
бережливість, ощадливість.
Обладнання. Свічка, малюнок сільської хатинки, карта України, лампа, фоторепродукції Дніпрогесу,
сюжетні картинки, плакати із висловами « Що маємо – не дбаємо, а втративши - плачемо»,
плакати зі словами «електростанція (теплова, атомна. гідроелектростанція), електричний струм,
електрична енергія, турбіна, бережливий, ощадливий, марнотрат.»
Хід заняття
Учень. Із ста доріг – одна моя…
Стежки важкі і незнайомі.
Та їх подужаю, бо я –
Господар у своєму домі!
Собі обравши за мету
Нову долати висоту,
Не піддавайтеся утомі, господарі в своєму домі!
Вчитель. Сьогодні ми будемо подорожувати. І під час нашої подорожі ми навчимося бути дбайливими
господарями.
А кого називають дбайливими господарями? (Того, хто сам береже своє майно і допомагає
іншим)
Берегти можна і хліб, і воду, і тепло, і світло. Ви здивовані? Сьогодні ми поговоримо, як і де
виробляють енергію і чому її теж треба економно використовувати і як це робити.
Першу подорож ми здійснимо у минуле. А супроводжувати нас буде… Відгадайте, хто.
Моя голівка вогнем палає,
Або тане і згорає.
Я корисною бути хочу,
Дам я світла вам досхочу.
Свічка . Добрий день, діти. Ви впізнали мене. Я – свічка. Зі мною ви зустрічаєтесь дуже рідко, або й
ніколи. Декому я часто стаю у пригоді, а дехто зовсім про мене нічого не знає. А бажаєте
дізнатися про мене більше? Тоді сідайте зручніше, бо ми відправимося у гості до діда і бабусі,
що жили ось у такій хатинці. Багато років тому я і сама жила у таких
домівках і стояла на почесному видному місці. Непривітною ввечері
виглядала ця оселя, але тільки-но я з’являлася, віконця сміялися, бо
світлом наповнювалося приміщення, раділи люди. Хочу вам сказати,
що тоді я була у великій пошані. Я слугувала людям щовечора.
Вчитель. Діти, чому люди щовечора не могли обійтися без свічки?
(бо не було електричного світла)
Дідусь. Спасибі тобі, свічко, що світила. За твою роботу.
Бабуся. Але й мороки з тобою зазнали. (Бабуся розповідає про те, як виготовляли свічки, хто х виготовляв, де можна було їх придбати.)
Дідусь. З тобою, свічко, у хаті було світло. Але вулиці залишалися темними.
Свічка. Розумні люди – вчені-винахідники - придумали прилади, які б освітлювали вулиці, дорогу
перехожим. У мене є велика сім’я світильників. З нею ви познайомитесь. Якщо виконаєте
просте завдання. Складіть з різних складів слова-назви освітлювальних приладів. (гасовий
ріжок, ліхтар, факел)
(З’являється Лампа)
Лампа. Всіх назвали, а про мене забули. А я теж твоя сім’я. ви не дивіться, що я така маленька, силу велику маю, темінь всюди проганяю.
Свічка. Новим родичам завжди рада. Хто тобі таку силу дає? Від чого ти світишся?
Лампа. Силу мені дає електричний струм, завдяки йому я можу світити.
Свічка. А чи можна його побачити?
Лампа. Ні, він невидимий, але великий трудівник. Я можу показати місце, де виробляється електричний
струм. Готові до подорожі? Нам доведеться мандрувати,
іти по рідній своїй землі.
У кожне місто завітати,
У кожнім побувать селі.
( Відкривається карта України, на ній позначені електростанції ( теплова, атомна, електростанція))
Лампа. Дає електрику країні ця чарівниця – станція.
І здогадатись ви повинні, що це…… ( електростанція)
Вчитель. На карті України електричних станцій багато. Червоними вогниками позначені теплові електростанції, блакитними вогниками – гідроелектростанції,жовтими – атомні станції. Нас запрошує до себе у гості теплова електростанція.
( Виходить дівчинка, у неї знак теплової станції)
(Входить дівчинка, у неї знак гідроелектростанції. )
(Входить дівчинка, у неї знак атомної станції)
Вчитель. Гідроелектростанція – найменш шкідлива, вирушимо туди. Найближча о нас в Україні
станція Дніпрогес, що в Запоріжжі..
Лампа. Ось ми і на Дніпрогесі. Вода крутить турбіни, виробляючи електричний струм.
Свічка. А як же він потрапляє у міста і села, до кожної хатинки, до тебе, Лампочко?
Лампа. Про це ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Стоїть рогач у полі, високий, як тополя.
Він з’єднаний нитками з такими ж рогачами.
Як нитка обірветься, то світло не ввімкнеться.
( лінії електропередач)
Лампа. Молодці, відгадали. По цих спорудах електричний струм
попадає у всі куточки нашої держави.
Хлопчик-електричний струм.
Діти, а чи знаєте ви, де я працюю?
( Проводиться рольова гра «Струм-трудівник». На дошці стоять закриті картки із зображенням електроприладів. Струм (хлопчик) задає загадку. Якщо учні відповідають правильно, її встановлюють на макеті сучасної кімнати.)
Загадки. Вітя вірші прочитав,
Я з Сергійком заспівав,
Слово в слово, тон у тон
Повторив … (магнітофон)
Є у мене вірний друг, має він чудовий слух.
І говорить голосами моїх друзів, тата, мами.
Як же звати мого друга?
У кімнаті, у куточку, біля ліжка на стіні
Сіра скринька на шнурочку все розказує мені. (радіо)
Я завжди на мотузку на столі чи у кутку.
До розетки як припнуть, мовби човен рушу в путь.
Зглажу хвилі всі, будь ласка. Як я звусь? Звичайно… (праска)
( на макеті сучасних кімнат виставлені електроприлади. В одній кімнаті всі прилади включені, а в іншій тільки один. З’являється Марнотрат Нехай. Він бігає від однієї кімнати до іншої. І поселяється у тій кімнаті, де сі електроприлади включені.)
Вчитель. Чому у господарів цієї квартири надовго поселився Марнотрат Нехай?
Господарі кімнати не замислюються над тим, що включаючи багато електроприладів, іноді
навіть непотрібних, вони знищують електричний струм, марно згорає електроенергія, марно
витрачаються гроші господарів, бо за витрачену енергію треба заплатити.
Електричний струм. Електрична станція має свої можливості, свою потужність: може виробляти певну
кількість енергії і не більше! Тому не дивно, що енергію треба економно використовувати.
(розглянувши сюжетні картинки, спеціально підготовлені, діти визначають ситуації нераціонального використання електроенергії, пояснюють господарям, як берегти світло, воду, щоб Марнотрат Нехай не оселився у їхньому будинку.)
Лампа. При безцільному горінні лампочки (40 Вт) за 1 добу витрачається майже 1 кВт енергії. А цієї кількості енергії достатньо для випікання 36 кг хліба.
Струм. Або для виготовлення 17 кг цукру.
Лампа. 23 кг борошна.
Струм. 6 кг олії.
Лампа. Якщо ми зекономимо 1% електроенергії, це дасть можливість зберегти 200 млн.т вугілля,
Вчитель. Пропоную виробити правила хорошого господаря, у якого ніколи не може оселитися
Марнотрат Нехай. Давайте спробуємо продовжити фразу.
Вчитель. Дякую всім за роботу, за увагу. Я прошу вас вдома розповісти батькам про почуте, про те як
і де виробляється електричний струм; прослідкувати вдома, як члени сім’ї економлять
електроенергію.