Виховний захід "Стежинками рідної мови"

Про матеріал
Виховний захід з української мови. Розширити знання учнів про українську мову; показати її красу та багатство за допомогою поетичного слова, українського фольклору; розвивати бажання любити рідну мову, свій народ, рідну землю.
Перегляд файлу

Мелітопольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

Мелітопольської міської ради Запорізької області

 

 

 

 

 

Виховний захід

 

 

2 клас

 

 

 

 

 

                                                            Виконавець:

                                                            учитель загальноосвітнього

                                                            навчального закладу початкових                                                       

                                                            класів, вищої категорії

                                                            ІВЛЄВА

                                                            Віта Вікторівна

 

 

 

 

 

Мелітополь-2018

Тема: Стежинками рідної мови.

Мета: Розширити знання учнів про українську мову; показати її красу та багатство за допомогою поетичного слова, українського фольклору; розвивати бажання любити рідну мову, свій народ, рідну землю.

 

Хід заняття:

Учитель. Любі діти! Сьогодні ми зібралися, щоб сказати теплі й ніжні слова             про нашу рідну мову.                                                                   (Слайд 1)

 

Учень 1. Запрошуємо вас

                У найдивовижнішу казку

                До неї відкривається

                Вхід через мить.

Учень 2. Із серцем відкритим,

                З обличчям без маки

 У світ цей чарівний

 Сміливо ступіть.

Учень 3. Тут мешканці будуть

 До нас всі гостинні.

 Тож швидше в відчинені

 Двері іди.

 Учень 4. Господарка казки –

 Красуня чудова –

 Вийшла вітати

 Гостей дорогих.

(Чути стукіт у двері. Заходить дівчинка – мова, на платті якої наклеєні букви – українська мова).

 

Дівчинка-мова. Я – наука непроста, хоча і цікава,

В королівстві я живу слова і забави.

І в свою майстерню мовну,

Доки ви зі мною,

Мовних скарбів пребагато

Візьмемо з собою.

В подорож усіх вас кличу

До складних завдань.

Тож не зрадьте, любі діти,

Моїх сподівань.

Хто це думає, міркує, можу підказати:

Поскладайте літери ви швидко

На моєму платті.

Ну нарешті здогадались – хто я?

Так, звичайно, -

Діти.                     Українська мова!

Учитель. Тож давайте, діти, запросимо Мову подорожувати разом з нами. Ми про тебе, Мово, багато віршів знаємо. Ось послухай.

 

Учень 5.  Українська моя рідна мово,

                  В кожнім слові твоїм – цілий світ!

                  Бачу барви у нім веселкові

                  І калини червоний цвіт.

Учень 6.  А ще небо блакитне, бездонне,

І ярило, й пшеничні поля,

Плескіт рік шум гаїв невгамовний –

Вся моя українська земля.

Учень7.    Вона, як ніжна пісня колискова,

                  Заходить серцем в нашу душу з ранніх літ.

                  Ця мова, наче пташка світанкова,

                  Що гордо лине в свій стрімкий політ.

Учень 8.   Велична, щедра і прекрасна мова!

Прозора й чиста, як гірська вода.

Це Українська мова барвінкова

Така багата й вічна молода.

Учень 9.   Вимовляємо кожне слово,

                   Кожне слово, наче спів.

                   Найдорожча рідна мова

                   Мова діда і батьків.

Учитель. Звичайно, для кожного народу дорога своя мова, для поляків – польська, для німців – німецька, для французів – французька. А для нас, українців – українська.                                                              (Слайд 2)

«Рідна мова дорога людині, як саме життя», так говорить народна мудрість.

«Без мови не може існувати народ, його культура».

«Мова – це найдивовижніший витвір, що створила людина за свою історію».

Як ви думаєте, чи завжди мова була такою, як зараз?

Йшов час, змінювалася людина, змінювалася її мова. Багато людей доклали зусиль, щоб сьогодні ми з вами могли читати й писати.

Українська мова належить до високорозвинених мов світу. У далекому 1934 році у Франції на конкурсі мов наша мова була визнана другою серед європейських мов за милозвучністю.

Дівчинка – мова. Я хочу загадати вам загадку .

                               На базарі їх не купиш,

                               На дорозі не знайдеш.

                               І не завжди на терезах

                               Ти ціну їм підбереш.

                               Що це?

Діти. Знання.

Дівчинка – мова. Діти! Ви вже – учні другого класу, вже багато знаєте. Тож пропоную продемонструвати свої знання з української мови, та літератури.

Учитель. Ви будете працювати у групах.

Учитель. Команда «Чомусики» готова?

Діти. Готова!

Учитель. Ваш девіз?

Діти. Ми Чомусиками стали,

         Щоб усе на світі взнали.

Учитель. Команда «Пізнайки» готова?

Діти. Готова!

Учитель. Ваш девіз?

Діти. Ми все хочемо пізнати.

          Щоб розумними зростати.

Учитель. Команда «Питайлики» готова?

Діти. Готова!

Учитель. Ваш девіз?

Діти. Що? Коли? Чому і як?

          Хоче знати всяк.

Учитель. Якою цікавою є наша мова –

                 Запевнити вас я сьогодні готова.

                 Цікава мандрівка чекає на нас,

                 Чи кожен до неї готовий із вас?

                 Полинемо ми у незвіданий край,

                 Лежить перед нами земля Мовограй.

                 Пробуджайте розум, пробуджуйте думку,

                 У Мовограй відкриваєм лаштунки.                           (Слайд 3)

Дівчинка – мова. Ось конверт. Туди заглянем

                                І завдання прочитаєм.

Конкурс загадок.                                                                        (Слайд 4)

Команди по черзі відгадують мовні загадки. Якщо команда не знає відповідь, то бал автоматично переходить команді суперників. Перемагає та команда, яка відгадає більше загадок.

  1.   Рідну мову я вивчаю,                                                              (Слайд 5)
          З літер вже слова складаю.
          Помічниця ось моя –
          Букви в ній від А до Я
          Стали лагідно в рядки. (Абетка)
  2.   Ніде не купиш,
    На вагах не зважиш,
    Сам здобуваєш,
    У комору складаєш. (Знання)

3.   Дуже я потрібна всім:
      І великим, і малим.
      Всіх я розуму учу,
      А сама завжди мовчу. (Книга)

4.   Книжечки маленькі,
      Аркуші біленькі.
      В них ми вчимося писати,
      І складати, й віднімати. (Зошит)

5.   Хутко стрибне на папір,
      І, хоч вір, а хоч не вір,
      Враз напише нове слово.
      Ось і рішення готове.
      Вправно пише у руці,
      Бачать всі старання ці. (Ручка)

6.   Це не літера, а знак –
      Не поставиш абияк!
      З ким у нього дружба є?
      Тільки з Ю, Я, Ї, та Є! (Апостроф)

7.   Маленька, менша від мачини,
      Ні з ким не стану на борню.
      А при читанні, коли треба,
      Й людини мову я спиню
      Що це таке? (Крапка)

8.  Злита з хвостиком ця крапка,
     Невелика, власне, лапка.
     Робить паузу, всім знайома.
     Як вона зоветься? (Кома)

9.  Великий будинок у місті стоїть,
     Та завжди, як вулик бджолиний, шумить.
     Як чаша, він повний знаннями,
     Ласкавий будинок цей з нами. (Школа)

Учитель. Молодці, ви гарно впоралися із завданням. Зараз наступний конкурс з граматики. Працювати будете в групах. Кожна команда отримує листок із завданнями. Вам потрібно записати зашифровані слова буквами, позначаючи орфограми слабких позицій звуків рисками.

                                                                                                         (Слайд 6)                                                                              

1 команда.

Зошит, кігті.

2 команда.

Озеро, віхті.

3 команда.

Пенал, косьба.

Фізкультхвилинка.

Учитель. Молодці, справилися із завданням. А зараз трішки відпочинемо. Заспіваємо веселу пісню та порухаємося. («Піснезнайка»)

Це Сонечко любе, що рано встає,                                        

Всіх лагідно будить, заспать не дає…

А я полюбляю засмагнути влітку…

Без нього не буде ні плоду, ні квітки…

А сонце велике, як наша Земля?

Земля проти Сонця – це просто маля.

Якщо уявить її зернятком злаку,

То Сонце тоді – отакий кавуняка.

Сонце – це світло, Сонце – тепло,

Сонце – усього життя джерело.

А ще, любі, Сонце, крім світла й тепла,

Частиночки – атоми в світ посила,

З них сяйва полярні щораз виникають

І бурі магнітні, що нам дошкуляють.

Невидимі сонячні барви для нас,

Та колір ховати негоже весь час.

І після дощу, як веселка заграє,

Ми бачимо – сім кольорів воно має.

Сонце – душа всіх часів і Землі,

Сонце – це світлий художник в імлі.

Усмішка любого Сонця – Ярила

Всіх переконує – в єдності сила!

Учитель. Наступний конкурс. «Склади прислів′я».                  (Слайд 8)

Команди отримують конверти з прислів’ями, які розрізані навпіл і змішані. Учасникам потрібно скласти прислів’я. Перемагає та команда, яка правильно складе всі прислів’я, або ж команди отримують по 1 балу за кожне правильно складене прислів’я.                                                                       (Слайд 8)

1 команда.

Птицю пізнють по пір’ю, а людину по мові.

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.

2 команда.

Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш.

Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш.

3 команда.

Гостре словечко коле сердечко.

Від теплого слова і лід розмерзається.

Учитель. Молодці, справилися із завданням. Наступний конкурс. «Літературний».                                                                             (Слайд 9)

Гра «Назвіть потрібну цифру».

Скільки козенят було у казці «Вовк та козенята»? (7)

Скільки звірів зустрів колобок? (4)

Скільки у півника було друзів – мишенят? (2)

Гра « Бюро знахідок».

Учитель виймає із мішка предмети, а діти відгадують із яких вони казок.

Яйце – «Курочка Ряба».

Солома – «Солом’яний бичок».

Пір′я – «Кривенька качечка».

Колосок – «Колосок».

Горох – «Котигорошко».

Глечик – «Лисичка та Журавель».

Бліцтурнір.

Запитання для команди «Чомусики»

Хто перехитрив Колобка? (Лисиця)

Хто врятував Івасика – Телесика? (Гусеня)

Куди потрапила стріла Івана – Царенка? (У болото)

Із чого дід зробив бичка? (Із соломи)

Чим вовк ловив рибу? (Хвостом)

Запитання для команди «Пізнайки»

Хто прогнав Козу – дерезу? (Рак)

Що загубив дід, ідучи лісом? (Рукавичку)

Хто їв пиріжки у казці «Колосок» (Півник)

Хто лікував усіх звірят? (Лікар Айболить)

Хто здобув золотий ключик? (Буратіно)

Запитання для команди «Питайлики»

Чого наварила Лисичка, щоб почастувати Журавля? (Каші)

Яке яйце знесла Курочка Ряба? (Золоте)

Чи товаришували Лисичка із Журавлем? (Ні)

Кого першого зустрів Колобок, коли втік від діда й баби? (Зайця)

Де баба з дідом знайшли Кривеньку качечку? (В лісі)

Як звали півника з казки «Колосок» (Голосисте Горлечко)

 

Учитель.Останній конкурс «Яка українська мова?».                   (Слайд 10)

Учасникам потрібно написати відповіді на питання «Яка українська мова?» Команди отримують по балу за кожне слово.

(Підводиться підсумок змагань. Оголошується команда – переможець).

Учень 10.   Буду я навчатись мови золотої,                                   (Сдайд 11)

                    У трави – веснянки, у гори крутої,                             

                    В потічка веселого, що постане річкою,

                    В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

Учень 11.   Буду я навчатись мови – блискавиці,

                    В клекоті гарячім кованої криці,

                    В огневиці пружному ниви колоскової,

                    В леготі шовковому пісні колискової.

Учитель. Ось і підійшла до завершення наша подорож. Заспіваємо нашій Мові гарну та веселу пісню.

Пісня «Любіть Україну» (Н. Май).                                              (Слайд 12)

Учитель. Бажаю вам успіхів у вивченні рідної мови. Читайте, вивчайте рідну мову, збагачуйте свої знання.

 

docx
Додав(-ла)
Віта Івлєва
Додано
26 жовтня 2021
Переглядів
388
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку