Виховний захід «Умійте природу любити»
Мета. Розширювати і збагачувати знання учнів про природу; виховувати почуття прекрасного, любов до природи рідного краю та шанобливе ставлення до неї; бажання зберегти нашу планету від екологічних лих, охороняти й примножувати її багатства і красу; формувати вміння встановлювати взаємозв’язок між природними об’єктами,
Обладнання: плакати, малюнки із зображенням природи рідного краю, глобус, Червона книга України.
Хід заходу
І. Вступна частина (мотивація, оголошення теми та завдань)
Вчитель: Любі друзі! Світ навколо нас прекрасний і дивний, і ми - часточка цього незвичайного світу. Всi ми — дiти природи, та не всi однаково добре ставимося до неї. Природа потребує постійної уваги, турботи. Ми повиннi берегти довкілля.
«Жити щасливо і жити у злагоді з природою — одне й те саме», — казав римський мислитель Сенека ще в І ст. н. е. Любити природу — означає вивчати, спостерігати, аналізувати, берегти її.
-Зараз помандруємо стежиною під назвою «Охороняй та зберігай!»
1-й учень:
Всяк хоче від природи щось узяти, І рівновага вже по швах тріщить. Коли ж борги ми будем віддавати? І чи нащадки зможуть нас простить?
2-й учень:
Життя – це соло. Кожен має право Його прожити, як поле перейти. Та сонце щоб щодня людей вітало, Усі помилки маєш сам знайти! (на плакаті зображена планета, яка плаче)
Ведуча: Чи часто ми замислюємось над тим, чому околиці сіл збідніли на лелечі гнізда, замулилися живі джерела, поріділи солов’їні переспіви? Чомусь нерідко забуваємо, що висмикнута із землі травичка навічно позбавлена свого родоводу, що перечавлене гусеницею трактора джерело захиріє і зникне, що вилитий недбайливцем мазут залишить на довгі літа мертву пляму на живому тілі землі. Наша Земля плаче – серце крає! Але ж життя людини залежить від того, в якому стані ми збережемо багатства нашої планети. Тому ми спробуємо з’ясувати діагноз, тобто причини хвороби нашої Землі, змінити своє ставлення до навколишнього середовища і призначити рецепт зцілення.
Вчитель. З кожним роком під впливом діяльності людини все більше тварин і рослин зникає з лиця землі. Тому постала необхідність скласти списки таких видів, яких залишилося дуже мало. У 1980 р. було створено Червону книгу України.
- А чи знаєте ви, що таке Червона книга?
Учень. Червона книга – не зовсім звичайна книга. У ній записано назви тварин і рослин, яких залишилося мало, або вони вже зовсім зникають. Наша країна також дбає про збереження рослин і тварин, тому і в нас створили Червону книгу України. До неї занесені 923 види рослин, тварин, грибів та інших рідкісних організмів.
Вчитель. Увага! Давайте пригадаємо, які рослини та тварини занесені до Червоної книги України. ( Вчитель показує малюнок, а діти дають назву рослині чи тварині.)
-Червоний колір – це попередження, сигнал тривоги: бережіть рослини і тварин, не допустіть їхнього зникнення. Ми повинні оберігати і прикрашати нашу землю для нинішнього і майбутніх поколінь. формувати вміння встановлювати взаємозв’язок між природними об’єктами,
Вчитель: Через недбале використання, більше 6 млн. га врожайних земель, пасовиськ і гірських луків щорічно у світі перетворюються на пустелі. А тварини і рослини через жорстоке і недбайливе відношення «вистоюють» у довжелезних чергах в надії потрапити до Червоної або Зеленої книги. Усі шукають хоч якогось захисту та порятунку.
Звучить пісня за мотивом «Одна родина» С. Ротару
Пісня
І. Сумно, сумно аж за край –
Ріки висихають, плаче рідний край.
Гірко, гірко на душі –
Все живе зникає, наче міражі!
Приспів:
Одна земля у нас, одна
Хай буде чистою вона
Людська рука нехай не нищить рідний край!
В нас небувалої краси
Річки і гори, і ліси.
Одна земля в нас, ти її оберігай!
ІІ. Брудно, брудно навкруги –
Знову в атмосфері викиди, дими.
Важко дихати у нас,
Бо навколо тільки вуглекислий газ.
ІІІ. Плаче, плаче вся земля!
Захисту благає, наче немовля.
Про природу ти подбай,
В нас вона єдина, це запам’ятай!
Ведуча: Були у матінки–Природи дві донечки - такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить, не зміг забути й розлюбить.
Голубооку звали Флора, у неї очі, наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна і привітна.
А Фауна – швидка, як вітер, могла за птахами летіти.
І за оленями стрибати та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили, відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати у спадок їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі – світ рослин, а Фауні швидкій – тварин.
Живуть в легендах і понині всього живого дві богині.
Виходять учениці у костюмах Флори і Фауни
Екологічний турнір
Ведуча: А тепер ми трішечки позмагаємося. Флора і Фауна виберуть до своїх команд по 6 учасників і ми побачимо, хто краще знає наше довкілля. А у журі будуть наші гості – Вода, Повітря і Земля. І перший конкурс – бліцтурнір.
І. Бліцтурнір
Питання задаються по черзі гравцям кожної команди, за правильну відповідь Флора і Фауна роздають фішки
o Якого птаха називають лікарем лісу? (Дятел)
o Яке дерево не скидає листя? (Ялина)
o Де в рослини утворюються поживні речовини? (У листках)
o Який лісовий мешканець сушить гриби на деревах ? (Білка)
o Чому мурахи ввечері поспішають додому ? (Закриються ходи)
o У кого з птахів найдовший дьоб? (Лелека до 19 см)
o Який птах літає найшвидше? (Сокіл-сапсан до 300км/год)
o Комаха, яка збирає квiтковий нектар i перетворює його на мед. (Бджола)
o Сам маленький, а шубка дерев’яна. (Горiх)
o Комаха, яку бояться птахи. (Сонечко)
o Влiтку — в шубi, а взимку — голе. (Дерево)
o Сам чорний, та не ворон, є роги, та не бик, шiсть нiг без копит. (Жук)
o Очi — на ногах, а будиночок — на спинi. (Равлик)
o У водi купалася, та все ж сухою залишилася. (Качка)
o Хто є ворогами пiвгвiнiв у морi? (Тюленi)
o Хто любить перестрибувати з гiлки на гілку? (Бiлка)
o «Шуба» пiнгвiна. (Жир)
o Є голова, та немає волосся. Є очi, та немас брiв.
o Скiльки нiжок у комахи? (6)
o Хто ранiше всiх встає? (Пiвень)
o Дихають, ростуть, а ходити не можугь. (Рослини)
o Велика хижа морська риба. (Акула)
o Дуже товстi ноги маю, ледве їх переставляю
o Уночi гуляє, вдень спочиває, має круглi очi, бачить серед ночi. (Сова)
o Найспритнiша тварина-бiгун. (Гепард)
ІІ. Конкурс «Анаграми»
Ведуча: Анаграма – це переставлення букв або складів слова у будь-якому порядку. Ваше завдання із поданих кожній команді анаграм скласти слово – назву птаха.
Команда «Флора» Команда «Фауна»
ЦЯНИСИ (синиця) ГУРІСНІ (снігурі)
КАСОЙ (сойка) ЛУБГО (голуб)
БЕЦЬГОРО (горобець) РОСОКА (сорока)
ІІІ. Конкурс «Поміркуй і розгадай»
Кожна команда отримує набір зображень рослин і тварин, слухає загадки про них і показує відповідний малюнок
Загадує Флора, а Фауна за кожну правильну відповідь видає фішку
1) Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть цих подружок... (Берізки)
2) У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
3) Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив – його не займає. (Барвінок)
4) Це королева квітника,
Гарна і красива.
На стеблах має колючки,
В них захист її й сила. (Троянда)
Загадує Фауна, а Флора за кожну правильну відповідь дає фішку
1) На подвір'ї ходить птах
І співає по складах. (Півень)
2) Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Пухова руденька шуба,
Із сосни стриба на дуба. (Білка)
3) Цілий день працюю в гаї,
Діловито дзьобом б’ю.
Я не цвяхи забиваю,
А комашок дістаю. (Дятел)
4) Птах великий і красивий,
Чорний або сніжно-білий.
Гострий дзьоб, тоненькі ноги,
Повернувся із далекої дороги.
Майстер цей з’явився рано,
На даху помудрував,
І без цегли, і без крана
Дім собі побудував. (Лелека)
ІV. Конкурс «Показуха»
Гра проводиться разом з уболівальниками. Командам видаються картки із назвами тварин. Кожен учасник однієї з команд за допомогою пантоміми показує тварину, а інша команда відгадує. Якщо команда не впоралася – допомагають уболівальники. Виграє та команда, чиї гравці відгадають більше слів.
1-а команда 2-а команда
1. Заєць 1. Мишка
2. Слон 2. Мавпа
3. Кіт 3. Корова
4 Кобра 4. Собака
5. Півень 5. Крокодил
6. Ведмідь 6. Кенгуру
V. Конкурс «Хто більше?»
Ведуча: За роки життя люди так «догосподарювались», що знищили дуже багато видiв рослин і тварин. Тепер у природi їх дуже мало, вони потребують охорони, тому занесенi до Червоної книги. Кожна команда по черзi називає рослину або тварину, якi занесенi до Червоної книги. Виграє та команда, яка останньою назве слово
Учасники команд по черзі називають представників Червоної книги України
Ведуча: Це був останній конкурс екологічного турніру. Журі підраховує бали і оголошує переможців турніру і нагороджує їх медалями)
ІІІ. Заключна частина
Вчитель: Отже, ми можемо зробити висновок, що є причиною хвороби природи – НАЙБІЛЬШЕ ПЛАНЕТА СТРАЖДАЄ ЧЕРЕЗ ЛЮДСТВО. А у хворої природи здорових людей не буває. Тому єдиний вихід для нас – берегти довкілля, рідну природу, і тоді вона стане для нас люблячою і мудрою матір’ю.
Природа, наче матір щира, зичить всім добра:
Тендітній пташці, равлику, людині.
І, наче, правда - матір, зболено кара
за все те зло, що їй знічев'я чиним.
1-й учень: Природа нам – як рідний дім,
Вона усім, як мати.
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
2-й учень: В природу із добром іди,
Вона ж тобі, як мати.
Й пташки на різні голоси
Співатимуть для тебе.
І в краплях срібної роси
Побачиш чисте небонебо. 3-й учень: Й віддячить за добро тобі
Земля теплом родинним.
Люби і бережи її,
будь гідним її сином !
4-й учень: А наша бригада зовсім не дрімає,
А чим вже може природі помагає:
Довкілля від сміття невтомно прибирає
І береги річок від смітників звільняє.
5-й учень : Допомагає зберігати первоцвіти,
Саджає біля школи гарні квіти,
Насаджує кущі, траву, дерева
Адже чисте повітря всім нам треба.
6-й учень: Тож ми, Земля, не мешканці, а діти
І любимо тебе, і будемо любити.
Й коли любов в душі радіє ,
Всі разом: Тоді народжуються мрії!
На плакаті – сумна планета посміхається і вкривається квітами
Вчитель: Ось і підійшла до кінця наша зустріч. Дякуємо всім, до побачення!