Юридичний аукціон
Ведучий.
Протягом багатьох століть існування людства права людини зазнали чимало змін. Пригадайте Стародавні Грецію і Рим, Єгипет і Вавилон. Тисячі рабів, які створювали багатства та велич цих держав, були позбавлені будь-яких прав.
Минули століття, і після революцій ХVІІ – ХVІІІ ст. у країнах Європи було проголошено спеціальні декларації прав людини.
ХХ століття принесло світові нечувані раніше за масштабом потрясіння – дві світові війни. Під час Другої світової війни 1939 – 1945 рр. порушення прав людини були масовими й особливо зухвалими. Мільйони людей стали жертвами знущань, масових убивств. І саме уроки цієї війни дали розуміння того, що права людини мають бути справою не окремого громадянина й навіть не окремої держави, а всього людства
У 1945 р. було створено найбільшу та найвпливовішу міжнародну організацію – Організацію Обʼєднаних Націй (ООН). Однією з її держав-засновниць була Україна (на той час УРСР – Українська Радянська Соціалістична Республіка). І серед перших документів, які розробила ООН, був спеціальний документ, присвячений правам людини. 10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея ООН на своєму засіданні в Парижі прийняла Загальну декларацію прав людини.
Наш сьогоднішній захід присвячений 70-річчю прийняття цього важливого документу.
(Відео, 1 хв)
Оголошення учасників змагання.
На сцену запрошуються команди:
9 класу – «Гіпотеза» - Панченко Єгор
Камінський Дмитро
Саломаха Дмитро
10 класу – «Декларація» - Ваховський Павло
Наровецький Артем
Лозовик Назар
11 класу – «Презумпція» - Стецюк Марія
Роїк Олександра
Тонкевич Анастасія
Оголошення членів журі.
Філоненко Надія Калениківна – вчитель історії та правознавства;
Добровольська Ванда Василівна – вчитель української мови та зарубіжної літератури
І тур – «Далі, далі, далі... Хто перший?»
Ведучий ставить запитання, на які команди дають відповідь. За кожну правильну відповідь команда отримує 5 балів. Якщо жодна з команд не знає відповіді, запитання адресуватиметься в глядацьку залу. Той, хто правильно відповість, отримає 2 бали і право передати їх команді, за яку вболіває.
Запитання.
Оголошення підсумків І туру змагання
Після закінчення І туру змагання журі підбиває підсумки проведення І туру й оголошує їх результати.
Ведучий
Серед усіх документів з прав людини найбільш широке міжнародне визнання отримала Конвенція ООН про права дитини. Конвенція поєднує в одному документі весь спектр прав людини, що мають відношення до дітей — громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав. Конвенція була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 гору і набрала чинності у вересні 1990 року.
(Відео, 5 хв)
II тур – «Школа юних правознавців»
Командам будуть запропоновані юридичні задачі. Команди мають 1 хв на обговорення відповіді. Команда, яка вирішила, що дійшла правильної відповіді, має підняти руку. За правильну відповідь команда отримує 20 балів. Якщо ж команда дає неправильну відповідь, то її суперники мають ще 20 с на обговорення правильної відповіді.
Якщо всі три команди дають неправильні відповіді, то запитання передається в глядацький зал. Глядач, який дав правильну відповідь на запитання, отримує 3 бали і має право передати їх будь-якій команді.
(Презентація з задачами)
Задачі.
а) педагогічний колектив школи;
б) директор школи і класний керівник 7 класу;
в) батьки Іванюка І.С.;
г) сам Іванюк І.С.;
д) батьківський комітет школи;
е) сторож підприємства.
( До 14років за дитину несуть відповідальність батьки.)
Чи буде Степанченко О. Г. притягнутий до кримінальної відповідальності? (Ні: людина кримінально відповідальна з 14 років, а Степанченку О.Г.на момент скоєння злочину було лише 13 років, тому він може притягуватися лише за адміністративним кодексом.)
Запитання до залу
Оголошення підсумків II туру змагання
Гра з уболівальниками
Під час гри з уболівальниками ведучий пропонує їм дати відповіді на запитання. Глядач, який першим дав правильну відповідь на запитання, отримує 5 балів і має право передати їх будь-якій команді.
Запитання та завдання
(Картинки на екрані)
III тур – «Юридичний аукціон»
Ведучий оголошує стартову ціну запитання. Розпочинаються торги. Торги припиняються, якщо одна з команд дасть за запитання вищу ціну, ніж інші команди. Наприклад: команда 9 класу виграла торги за запитання, запропонувавши ціну 18 балів. У разі, якщо команда дає правильну відповідь, їй додається така кількість очок, яку вона запропонувала (тобто 18). Якщо ж відповідь, запропонована командою, визнається неправильною, то запропоновані командою 18 балів вона втрачає. У разі збанкрутування команда виходить із гри.
Якщо команда пропонує неправильну відповідь, її суперники отримують додатково 20 с на обговорення. Але в цьому випадку за правильну відповідь, команда отримує лише 8 балів. У разі, якщо інші команди не дають правильної відповіді, запитання передається в глядацький зал. Глядач, який дає правильну відповідь, отримує 5 балів і має право передати їх тій команді, за яку він уболіває.
Назвіть три гілки влади в Україні. (Законодавча, виконавча, судова.)
У Радянському Союзі — КДБ, у США — ФБР, у Росії — ФСБ, в Україні— ...(СБУ.)
Чи є наркотиком таблетка «Екстазі»? (Так, це синтетичний наркотик, уживання якого суворо заборонене.)
Чи є протизаконним уживання підлітками алкоголю, якщо їм це дозволяють батьки? (Так: батьки в цьому випадку можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності.)
Метод, яким користувався знаменитий детектив Шерлок Холмс? (Дедукції.)
Чи відповідає перед законом особа, яка знала про підготовку злочину, але не брала участі в ньому? (Так: громадянин має попередити правоохоронні органи про запланований злочин.)
Привласнення чужого майна за допомогою хитрощів, обману, махінацій? (Шахрайство.)
За які злочини кримінальній відповідальності підлягають особи віком до 16 років? Назвіть як мінімум п’ять. (Убивство, замах на життя працівника правоохоронних органів, розбій, грабіж, злісне або особливо злісне хуліганство тощо.)
Злочин проти довколишнього середовища, незаконне полювання. (Браконьєрство.)
Назвіть п’ять обставин, які обтяжують злочин убивство. (Корисливий мотив убивства, убивство вагітної жінки, убивство з особливою жорстокістю, одночасне вбивство двох або більше осіб, убивство, поєднане зі зґвалтуванням.)
Повне або часткове звільнення від покарання та його правових наслідків. (Амністія.)
Акт про Незалежність України було проголошено 24 серпня 1991 р. Коли було проголошено Декларацію про суверенітет України? (16 липня 1990 р.)
Протиправна дія з особливо тяжкими насліками. (Злочин.)
Спосіб прийняття законів або важливих рішень загальнодержавного чи місцевого значення шляхом усенародного голосування? (Референдум.)
Усім відомо, що «Пригоди Шерлока Холмса» написав Артур Конан Дойль. А хто описав ці пригоди за версією самого Конан Дойля? (Доктор Ватсон.)
Якого злочинця на злочинному жаргоні називають «ведмежатником»? (Грабіжник сейфів.)
Оголошення підсумків IIІ туру змагання
Оголошення загального підсумку та вручення дипломів