Зелена аптека
Усний журнал
Мета : Активізувати і розширити знання дітей про лікарські рослини своєї місцевості , їх походження та значення в житті людини . Виховувати дбайливе ставлення до вичерпних рослинних лікарських ресурсів ; раціональне їх використання . Розвивати пізнавальні інтереси учнів , пам'ять , уяву .
Обладнання : Малюнки лікарських рослин місцевості , фонограми пісень „ Несе Галя воду ” , „ Цвіте терен ” , „ Ой у лузі червона калина ”, чаї : з ромашкою та перцевою м'ятою, малинове та смородинове варення, пиріг з калиною , пиріжки з яблуками .
Хід заняття :
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми заняття
За вікном лютує морозище,
Сніг мете , кружляє день у день .
Цілу ніч вітрисько в трубах свище,
Навіває страху на людей .
А у нас до класу тепле літо
На годинку здалеку прийшло,
Ароматні трави , кошик квітів
Для знайомства щедро принесло .
С . Коренюк
Діти ! Зараз на вулиці зима , але нам пощастило побувати у ароматному світі лікарських трав . Найбільше їх достигає влітку . А потрапити в іншу пору року нам допоможе не машина часу , а усний журнал „Зелена атека ”.
( Назву журналу записати на дошці ) .
Лікарські рослини ще називають цілющими , чудодійними . Але чи вміємо ми користуватись їх силою , щоб робити дива зі своїм здоров'ям ? За урок цьому навчитись неможливо . Але зазирнути до загадкового світу рослинних таємниць спробуємо .
ІІІ. Подорож сторінками журналу
1 сторінка
Знайома
Які ви знаєте лікарські рослини , що ростуть на території навколо міста
Які рослини зображені на цих малюнках ? ( Продемонструвати малюнки подорожника , малини , цибулі , чорної редьки , шипшини .)
Від яких хвороб вони лікують ?
Відвари або настої яких лікарських рослин допомогли вам вилікуватися Отже , кожен з вас , так чи інакше , уже познайомився або й потоваришував із соковитими зеленими друзями .
2 сторінка
Загадкова
Ще до винайдення штучних хімічних ліків люди хворіли і лікувалися . Перших лікарів називали знахарями , ведунами , відьмами від слів „ знати ” і „ відати ” , тому що вони багато знали про цілющі властивості кожної рослини , відали секретами зцілення і могли приготувати ліки з висушених трав та корінців . Рослин – цілительок поважали, їхні назви передавалися від старших до молодших, з покоління у покоління . Давайте перевіримо , чи знаєте ви, про кого піде мова у наступних загадках :
Сонечко в траві зійшло , усміхнулось , розцвіло . Потім стало біле – біле і за вітром полетіло . ( Кульбаба ) Покращує апетит .
У вінку зеленолистім , у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду . ( Калина ) Від кашлю та застуди .
Стоять у полі сестрички : жовті очка , білі повічки. ( Ромашка ) Проти запалень .
Сидить Марушка в семи кожушках, а хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля ) Від нежитю .
Зла вона, як вовчиця, пече, як гірчиця . Що це за дива ? Та це ж .....
(Кропива ) Очищає кров , протиалергійна .
У лісочку на горбочку білі дзвіночки у зеленій сорочці. ( Конвалія ) Серцево – судинні ліки .
Біла кора, тоненькі віти. Що то за дерево? Впізнайте, діти. (Береза)
Від набряків .
Влітку в липні зацвітає, через те й імення має. Бджілкам меду напакує, нас від кашлю полікує. ( Липа ) Від кашлю та застуди .
У зеленому лісочку під мережаним листочком червоніє невеличка,
стигла ягідка ... (Суничка ) Від застуди , вітамінна .
І маленькі , і старенькі влітку, взимку, восени
У зелені, у гарненькі плаття вдягнені вони.
Ця колюча дивина не ялинка, а ... ( Сосна ) Лікує дихальну і нервову системи .
3 сторінка
Легендарна
Соки цілющих рослин так дивували людей своїми чудодійними властивостя-ми , що вони наділяли їх людськими якостями або приписували їм неіснуючі можливості .
Послухайте декілька красивих легенд та казок про лікарські рослини .
1. Калинка
( казка )
Колись давно – давно, в одному селі жила привітна й ласкава дівчинка . Звали ту дівчинку Калинкою . Дуже вона любила квіти . Яких тільки квітів не росло у неї попідвіконню ! Їх вона попереносила з лісу . Видно , й рослинам була до вподоби ця маленька дівчинка , бо ще жоден кущик , жодне стебельце не зів'яло . Всі люди в селі любили Калинку за її добре та щире серце .
Навесні Калинка , як завжди , пішла в ліс . Нелегко було їй сюди добиратися. Довгий курний шлях пролягав од села до лісу . А обабіч ні деревця , ні кущика . „ Дай , - думає Калинка , - посаджу тут щось , нехай росте”. Так і зробила . Викопала в гущавині лісу тонісіньке стебельце і посадила край шляху . А щоб прийнялося воно , Калинка аж від своєї хати з криниці воду носила та поливала .
Звеселилося стебельце . Росло воно в гущавині ніколи не бачило ясного
сонечка й водиці не пило доволі . А тут , на привіллі , швидко розрослося у великий крислатий кущ . Іде якось шляхом подорожній . Стомився , піт витирає . Бачить – рясний кущ . Підійшов ближче . Під кущем трава зеленіє . Польові квіти привітно голівками кивають . Пташечки між віттям радісно щебечуть .
Ну як ти не сядеш тут перепочити ? Усміхнувся весело подорожній і сказав :
- Спасибі тим роботящим рукам , що цей кущ посадили, і тому доброму серцю , що його викохало !
Тут увесь кущ немов од сну стрепенувся . Гіллячки напружились , листячко поширшало . Гульк – і враз укрився ніжним білим – білим цвітом .
Дивиться перехожий – що воно далі буде ? Обсипався цвіт , а замість нього ягоди червоні , як намистинки , виблискують . І дивно – в кожній ягідці заховане маленьке серце .
Прийшла й Калинка до свого улюбленця – і здивувалась . Звідки такі зернятка ?
А кущ нахиляється до неї і шепоче :
- Це на згадку про твоє добре серце . А щоб люди тебе не забули , подаруй мені своє ім'я , Калинко .
Відтоді всі так і називають той кущ , ту рослину – калиною.
Г . Демченко
2. Як відомо науці , папороть не цвіте . Вона поширюється спорами . Але люди завжди вірили у красиву легенду про надзвичайний цвіт папороті.
Легенда про цвітіння папороті
Зацвітає папороть у ніч проти Івана Купала і цвіте одну єдину мить. Її завжди охороняє від людей нечиста сила . Опівночі , коли папороть зацвітає , кущ освітлюється якимось особливим червоним світлом .
Кажуть , той , хто зірве цвіт папороті , знатиме всі місця , де заховані скарби, та не матиме щастя .
3. Легенда про бузину
Бузина – диявольське творіння . Її посадив чорт і тепер постійно сидить під нею. Тому її ніколи не викопують з корінням . Нічого не можна будувати там , де є старий кущ бузини . Під бузиною не можна ні сидіти , ні лежати , бо захворієш. Насправді , бузина – лікарська рослина , використовується як протизапальний , кровоочисний засіб .
4 сторінка
Музична
Лікарські рослини часто оспівують у піснях .
( Колективний спів під фонограми українських пісень , в яких згадуються лікарські рослини ) .
Несе Галя воду , коромисло гнеться .
За нею Іванко , як барвінок , в'ється .
Цвіте терен , цвіте терен , листя опадає .
Хто в любові не знається , той горя не знає .
Ой , у лузі червона калина похилилася .
Чогось наша славна Україна зажурилася .
А ми тую червону калину підіймемо .
А ми тую славну Україну розвеселимо .
Учні виконують разом з учителем хоровод з танцювальними рухами „ Ой у лузі калина ”.
5 сторінка
Кросвордна
1. Ця рослина має жалкі волоски . Росте на засмічених місцях , в занедбаних городах , у запущених садках . Сік цієї рослини очищає кров.
( Кропива )
2. Ця рослина росте обабіч доріг . Свіже листя прикладають до ран та ушкоджень шкіри . Соком – лікують шлунок . ( Подорожник )
3. Цей кущ мешкає у лісі – дика родичка троянди . Червоні стиглі ягоди сушать. Дуже корисний вітамінний напій з сушених плодів, особливо взимку. ( Шипшина )
4. Це дерево – близька родичка ялини . Виділяє смолу , якою корисно дихати і лікуватись від простудних захворювань . ( Сосна )
ІV. Підсумок заняття
- Про що ви дізналися , гортаючи сторінки журналу ?
- Яка сторінка видалась вам найцікавішою ?
- Які лікарські рослини знайшли притулок у нашому місті або навколо нього ?
Лікарські рослини піклуються про нас і наше здоров'я , а ми повинні подбати про їх збереження . Для цього необхідно розбірливо та раціонально використовувати рослини , що ростуть довкола нас .
V. Відвідини світлиці лікарських рослин „ Доброго здоров'ячка ”
А зараз дорогих гостей літо запрошує до рослинної світлиці „ Доброго здоров'ячка ” . У переліку страв та напоїв – лікувальні чаї . З ромашкою та настоєм перцевої м'яти - дуже корисний при різних шлункових хворобах , як болетамувальний та заспокійливий засіб . Чай з малиновим варенням – протизастудний і смачний напій . Чай з варенням смородини – багатий на вітаміни . А ще до чаю поласуйте пирогом з калиною та пиріжками з яблуками .
Смачного !