План-конспект уроку з образотворчого мистецтва
Дата: 13.02.2020 в 2-Б класі
Тема уроку: Виконання простих форм графічними матеріалами. Динамічна композиція «Хуртовина».
Мета уроку:
Розвивати ключові компетентності: вміння вчитися(організовувати своє робоче місце, доводити роботу до кінця, планувати свій час); інформаційно-комунікаційна компетентність (володіти і оперувати інформацією);
загальнокультурну компетентність(розвиток художніх/мистецьких та мовленнєвих здібностей та норм культури спілкування);
Розвивати предметні компетентності:
навчальна(освітня): ознайомити учнів з графічними засобами: крапка, лінія, пляма та різними техніками роботи графічними матеріалами, зокрема, робота з фломастерами, узагальнити поняття про пейзаж, як жанр образотворчого мистецтва; надати учням знання з повітряної та лінійної перспективи;
навчити створювати динамічну композицію «Хуртовина» за допомогою засобів виразності для вираження художнього образу за допомогою графічних матеріалів; закріпити навички передавання плановості у роботі; пригадати поняття «статика» та «динаміка»;
розвиваюча: удосконалювати технічні навички роботи з графічними матеріалами, виражальні можливості; розвивати фантазію, творчу уяву, окомір, почуття композиції;
виховна: виховувати інтерес до образотворчого мистецтва; виховувати спостережливість, здатність до естетичного осмислення та відтворення власних творчих ідей, виховувати естетичний смак, любов та шанобливе ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку: комбінований;
Вид уроку: тематичне малювання;
Міжпредметні зв’язки: природознавство.
Обладнання:
для вчителя:
зоровий ряд: методична таблиця з послідовністю виконання роботи, колірний спектр, зображення хуртовини, власні роботи (формат А3, А4)
музичний ряд: Cinematic orchestra – Transformation;
літературний ряд: « А за вікном танцює хуртовина» Т.Г. Горобець
для учнів: простий олівцець, гумка, ручки, кольорові олівці, альбом.
Очікувальний результат:
учні повинні знати:
- відмінні особливості роботи з графічними матеріалами в різних техніках;
- засоби графіки;
- поняття «статика» та «динаміка»;
учні повинні вміти:
- створювати композицію з урахуванням різних графічних технік.
Оформлення класної дошки:
З правої сторони: методична таблиця послідовності виконання роботи.
З лівої, в верхній частині: тема уроку; зразки робіт(А3,А4); репродукції картин.
Нижня частина лівої половини дошки залишається чистою, щоб мати можливість по ходу викладання навчального матеріалу зробити необхідні графічні пояснення.
Вузлики на пам'ять:
Статика – стан, за якого всі зображені предмети знаходяться у стані «спокою».
Динаміка – стан, за якого всі зображені предмети знаходяться у «рухомому» стані.
Пейзаж – один із композиційних компонентів художнього твору: опис природи, будь-якого незамкнутого простору зовнішнього світу.
Хід уроку
I. Організаційна частина (організаційний момент) – 1-2 хвилини;
1.1. Встановлення дисципліни в класі.
- Доброго дня, діти! Мене звати Іоанна Вікторівна, і сьогоднішній урок образотворчого мистецтва проведу у вас я.
1.2. Перевірка готовності до роботи.
- Чи всі готові сьогодні працювати на уроці? Чи всі мають потрібні матеріали?(альбом, кольорові олівці, фломастери)
II. Мотивація навчальної діяльності (повідомлення теми і завдань уроку) – 2 хвилини;
Мабуть, усі ми вже помітили, що на вулиці зима. Ви відпочили на канікулах, святкували з родиною прихід Нового Року. Але зима буває різною, з давніх-давен найсуворішою зима була саме в лютому місяці. Так і називали її люди «лютою зимою». В цей період вона була найбільш сніжною, з хурделицею, морозною. І сьогодні ми будемо зображувати саме зимову хуртовину. Але для початку прослухайте вірш.
А за вікном танцює хуртовина,
Летять сніжинки, наче білий пух.
Лягла на землю біля скатертина,
Та не зламався український дух,
Зима, неначе Сніжна Королева,
У сани білих коней запрягла.
Розвісила перлини по деревах,
Прибрала все казково, як могла
Притихла і засумувала річка,
Мороз скував її аж до весни,
Сховалися від холоду синички,
Ведмідь в барлозі бачить свої сни.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь та навичок ( запитання, пригадування матеріалу раніше вивченого, який необхідний для даної теми) – 2 хвилини;
- А чи любите ви зиму?
- Чи ви помічали як з приходом року змінюється стан і характер природи?
- В які ігри ви зазвичай граєтеся взимку на вулиці?
- Як ви гадаєте, якими лініями ми можемо передати характер хуртовини?
- А що таке пейзаж?
IV. Вивчення нового матеріалу – 5-10 хвилин;
4.1. Розповідь вчителя.
Здається, що ось ще тільки почалася зима. Але не встигли ми обернутися, як за вікном вже середина лютого. Земля час від час вкривається сніжною ковдрою. В такі моменти хочеться вибігати на вулицю і грати в сніжки з друзями, зліпити снігову бабу або покататися на санчатах. Прикро те, що в цьому році так мало було снігу, та ще взимку набагато коротші дні, тому дуже швидко наступає ніч.
А чи ви знали, діти, що сніжинки мають 6 сторін? А лід – є мінералом?
4.2. Аналіз наочного матеріалу.
Прошу звернути вашу увагу на малюнки, які знаходяться на класній дошці. Сьогодні ми ознайомимось з двома зимовими станами. Статичним і динамічним.
Вже дуже просто. Статичний стан – це коли ви бачите, що природа знаходиться у стані спокою. Відсутність руху. А динамічний – це як раз той, який ми маємо з вами сьогодні зобразити. Коли ми маємо можливість споглядати на картинах сильний вітер, хурделицю , одним словом – рух.
Давайте спробуємо розрізнити.
Хто спробує? Покажіть мені, де зображена статика, а де динаміка?
4.3. Послідовність виконання роботи.
1. Спочатку обираємо формат. (горизонтальний або вертикальний);
2. Проводимо лінію горизонту.
3. Намалюємо спочатку будиночок, використовуючи фломастери, кольорові олівці.
4. Можемо доповнити малюнок різними об’єктами, такими як дерева, паркан або навіть людину.
5. Зобразіть лініями напрямок хуртовини.
6. І на завершення доповніть вашу роботу сніжинками, крапками і лініями.
4.4. Демонстрація педагогічного малюнку.
4.5. Хвилинка натхнення.
Музичний супровід - Cinematic orchestra – Transformation;
V. Творча практична робота (самостійна робота учнів під керівництвом вчителя) – 30 хвилин;
5.1. Інструктування вчителя.
5.2. Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки в гору, як вітряк.
Вище руки підніміть,
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, тільки раз.
За роботу, все гаразд!
5.3.Індивідуальна допомога учням.
VІ. Підведення підсумку уроку(аналіз та оцінювання роботи) – 2 хвилини;
6.1. Виставка учнівських робіт.
6.2. Лаконічне оцінювання.
VІІ. Рефлексія.
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Які виникли труднощі?
- Що таке статика?
- Що таке динаміка?
VІІІ. Домашнє завдання(прибирання робочих місць)