Використання
інтерактивного
прийому «Фішбоун»
Вчитель початкових класів Першотравенського ліцею №5
Мартинова Н.М
Дослівно це слово перекладається з англійської як «Рибна кістка» або «Скелет риби» і направлений цей прийом на розвиток критичного мислення учнів.
Зміст даного методичного засобу — це встановлення причинно-наслідкових взаємозв’язків між об’єктом аналізу і факторами які на нього впливають, здійснення обґрунтованого вибору. Додатково метод дозволяє розвивати навички роботи з інформацією та вміння ставити і вирішувати проблеми.
В основі Фішбоуна — схематична діаграма в формі рибного скелету.
Це графічне зображення дозволяє наглядно продемонструвати визначені в процесі аналізу причини конкретних подій, явищ, проблем і відповідні висновки або результати досліджень.
Схеми Фішбоун дають можливість:
За допомогою таких схем можна знайти рішення будь-якої складної ситуації, при цьому кожен раз можуть виникати нові ідеї. Ефективним буде її використання під час Мозкового штурму.
Будова рибного скелету
Схема включає в себе основні чотири блока, представлені у вигляді голови, хвоста, верхніх і нижніх кінцівок. Зв’язуючою ланкою виступає основна кістка або хребет риби.
Засіб Фішбоун передбачає ранжирування понять, тому найбільш важливі з них для вирішення основної проблеми розміщують найближче до голови. Всі записи повинні бути короткими, точними і відображати тільки зміст понять. Це дає можливість вибрати головне та відкинути все зайве.
Ефективно цей прийом застосовувати під час уроку узагальнення та систематизації знань, коли матеріал з теми вже розглянутий і необхідно всі вивченні поняття упорядкувати в єдину систему, що передбачає розкриття і засвоєння зв’язків і відносин між її елементами.
Приклад застосування технології Фішбоун .
Фрагмент уроку з використанням стратегії «Фішбоун».
Урок української мови у 3 класі на тему: Підсумковий урок по темі «Будова слова».
Почнемо з голови:
Кожна група отримує рибку, де записане слово, частини якого буде визначати ваша група.
Вгорі – пишемо слово і визначаємо послідовно його частини.
Внизу – допоміжні слова, які добиратимете, щоб визначити закінчення та корінь.
Слова для розбору за будовою: Подружка, приказка, підсніжник, посадка, безхмарний.
Загадаємо бажання, щоб золота рибка і надалі допомагала нам вирішувати будь-які навчальні та життєві проблеми.
Загадаємо бажання, щоб золота рибка і надалі допомагала нам вирішувати будь-які навчальні та життєві проблеми.