Тема уроку: Віртуальна екскурсія до Королівського замку у Варшаві (8 клас)
Мета уроку: познайомити учнів з історією створення та сучасною історією замку у Варшаві;
Тип уроку: комбінований урок
Наочність: презентація
Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, ґаджети з виходом до мережі Інтернет, зошити;
Міжпредметні зв’язки: всесвітня історія; художня культура; географія;
Структура уроку
І. Організаційний момент 1 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь 7 хв.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності 4 хв.
IV. Повідомлення теми та завдань уроку 3 хв.
V.Вивчення нового матеріалу 10 хв.
VI.Закріплення нових знань 5 хв.
VII.Творче завдання 10 хв.
IX.Заключна частина 5 хв.
Хід і зміст уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання;
2. Перевірка присутності учнів за журналом;
3. Ознайомлення учнів з планом уроку;
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
Актуалізація проводиться у формі беіди:
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми матимемо змогу поринути віртуально до Королівського замку у Варшаві, побачимо велич і цієї споруди, дізнаємось історію збудування та сучасну історію споруди;
IV. Повідомлення теми та завдань уроку
Тема: Віртуальна екскурсія до Королівського замку у Варшаві
Завдання уроку: познайомити учнів з історією створення та сучасною історією замку у Варшаві;
V. Вивчення нового матеріалу
Використовуємо презентацію для розповіді.
Королівський замок у Варшаві (Zamek Królewski w Warszawie) - найвідоміша визначна пам'ятка польської столиці, яка декілька століть була резиденцію правителів Речі Постолитої, а сьогодні тут знаходиться один з найцікавіших музеїв Варшави, в якому відтворено інтер'єри королівської резиденції і зібрана велика колекція польських витворів мистецтва. Замок знаходиться У Старому місті Варшави, своїм головним фасадом він виходить на Замкову площу, а парковим фасадом - на Віслу.
Історія Королівського замку тісно пов'язана з історією самої Варшави, оскільки будівництво першого замку збіглося за часом із зведенням цього міста, що почалося в кінці 13 століття. Перша фортифікаційна споруда, що входила в систему оборонних міських стін, зводилася з дерева і була укріплена земляними валами. Тоді замок був володінням князів мазовецьких і належав братам Конраду I і Болеславу II. У 1340-х роках Варшава перетворилася на важливий центр князівської влади, а замок став не лише місцем проживання князя і його свити, але і будівлею для урочистих прийомів і судових розглядів. У цей період на території замку з'явилася перша кам'яна споруда – Башта Гродзка, вибудувана в готичному стилі за образом Тевтонської вежі в Хелмно.
Першим польським королем, який побував у замку князів мазовецьких, став Владислав II Ягайло, який навесні 1426 року, під час подорожі з Казімєжа (Кракова) в Плоцьк, зупинився на кілька днів у Варшаві. Але тоді король був усього лише гостем князя Януша Мазовецького, землі якого ще не входили до складу Польського королівства. Однак, через сто років, в 1526 році Варшава перейшла у володіння династії Ягеллонів, оскільки останній представник мазовецької лінії, молодий князь Януш III помер бездітним. У 1529 році король Сигізмунд I скликав у замку перший сейм, щоб підтвердити королівське право на землі Мазовецького князівства, яке остаточно увійшло до складу Польського королівства.
З XIV століття замок виконував функції резиденції династії Мазовецьких П'ястів, а від XVI століття був резиденцією владарів Першої Речі Посполитої: Короля і Сейму (Дому Посольського та Сенату). У XIX столітті, після закінчення Листопадового повстання 1830–1831 років, замок був переданий на потреби російської адміністрації. Під час І Світової війни слугував резиденцією німецького генерала-губернатора. В період з 1920 по 1922 роки - садиба Голови держави Другої Речі Посполитої. У 1926–1939 роках — був резиденцією Президента Другої Речі Посполитої. Замок, спалений і пограбований німцями у 1939 році, був дощенту знищений у 1944 році. У 1971 році відбудований та реконструйований у бароково-класицистичному стилі.
У наші дні ретельно відновлений Королівський замок є одним з найпопулярніших музеїв польської столиці, в якому можна побачити картини видатних живописців, старовинні меблі, нумізматичну колекцію, великі збори східних килимів і європейських гобеленів. Основні експозиції розташовані в залах замку, красивий декор яких заслуговує не меншої уваги, ніж самі колекції. Найбільш відомими оглядовими приміщеннями замку є: Овальна галерея, Лицарський, Мармуровий і Тронний зали, Зал асамблей, Великий зал, замкова каплиця.
VI.Закріплення нових знань 5 хв.
Закріплення нових знань у формі бесіди:
VII.Творче завдання 10 хв.
Завдання для учнів: описати свою улюблену пам’ятку в Україні чи за її межами (учні можуть користуватися мережею Інтернет)
IX.Заключна частина 5 хв.