Вишивка хрестиком один із видів рукоділля (презентація).

Про матеріал
Вишивка хрестиком - один із видів декоративно ужиткового мистецтва. Вишивкою називають техніку прикрашання текстильного виробу. За допомогою різного виду стібківю нитками. Цим видом рукоділля в основному займаються жінки, та дівчата. Традиції вишивки збереглися і до наших днів. Вони передавалися з покоління в покоління, від матері до дочки. Кожна місцевість має свої особливі традиції вишивання: кольоргву гаму, візерунок, техніку вишивання. За кольором, орнаментом, способом розподілу орнаменту можна визначити місце виготовлення вишивки.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вишивка хрестиком

Номер слайду 2

Вишивка хрестом – популярний вид вишивання лічильними швами, при якому X-подібні шви, утворюючи растровий візерунок, утворюють картину. Вишивають хрестиком зазвичай по канві – тканині рівномірного переплетіння, на якій легко лічити нитки. Вишиваючи, майстер рахує нитки у кожному напрямку для того, щоб кожен шов був однакового розміру та з нахилом у той самий бік. Такий спосіб називають також вишивання лічильним хрестом, що відрізняє його від інших способів вишивки хрестом. Вишивають хрестиком і по нанесеному на тканину візерунку (друкований хрест); у такій техніці майстер просто вишиває поверх друкованого малюнку.

Номер слайду 3

Для вишивання хрестом використовують канву, лляну та змішану тканини, які називають тканинами «рівномірного переплетіння». Технічно будь-яка тканина для вишивання хрестиком є «рівномірного переплетіння»: тобто в одному дюймі вміщається однакова кількість ниток – зліва направо і згори донизу (горизонтально і вертикально). Тканини для вишивання хрестиком розрізняють за розміром: кількістю ниток (або хрестиків) на дюйм – від 11 до 40. Канва має менший розмір, оскільки в ній переплетення утворюється подвійною ниткою, що полегшує вишивання. Вишивають узори хрестиком на тканині будь-якого розміру, використовуючи схему, розграфлену на квадратики. Від розміру тканини залежить розмір готового виробу.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

1. Вибір малюнка: Як і будь-яку іншу роботу, процес вишивки хрестом можна розбити на кілька етапів: Вибір малюнка. Формування основи. Початок роботи. Вишивка. Завершення.

Номер слайду 6

Так як починати вишивати хрестиком без вузликів досить складно, то перші кроки даного виду творчості краще здійснювати, фіксуючи кінець нитки вузлом. Це суттєво полегшить роботу, однак виворітна сторона буде виглядати не дуже охайно. В ідеалі робота повинна бути без вузлів, а хвостики заховані. Є безліч способів, найпростіші з яких – закріплення петлею або під стібками. У першому способі нитка, складена вдвічі, просовується в голку так, щоб на кінці залишилася петелька, далі робиться перший стібок, після якого голка протягується через петлю, а нитка затягується. Таким чином, нитка фіксується на основі без вузликів. Недоліком даної техніки є те, що в процесі роботи голка з нитки може зісковзувати. При другому варіанті ця проблема не виникає, так як обидва кінці нитки фіксуються під першими стібками або стібками попереднього ряду кольору. Для цього робиться довгий стібок (1,5-2 см) на рівні першого ряду або протягується під попереднім. Таким чином, кінець, розташований горизонтально, виявляється зафіксований вертикальними стібками виворітного боку. Якщо ж робота буде двостороннім, наприклад, плоска ялинкова іграшка на пластиковій канві, то початок фіксується першим способом, а кінець – другим, на лицьовій стороні (ховається під хрестиками).

Номер слайду 7

Початок роботи: Звідки починають вишивати хрестиком? З нижнього лівого кута. Після того як кінець нитки закріплений, необхідно зробити перший шар стібків. Рухатися необхідно зліва направо, вводячи голку знизу вгору до кінця ряду або елемента одного кольору. Таким чином утворюється ряд нахилених вліво стовпчиків. З виворітного боку вони повинні бути рівними. Потім у цьому ж ряду треба повернутися в початок, повторюючи рух голки знизу вгору. При цьому утворюються стовпчики, нахилені вже вправо, що і формує хрестик. Дуже важливо просувати голку в одні і ті ж отвори, щоб хрест стикався з сусідніми вершинами. Крім того, виріб буде більш охайним, якщо дотримуватися послідовність дій, щоб верхній стовпчик всіх хрестів у роботі був нахилений в одну сторону. З виворітного боку всі стовпчики повинні бути перпендикулярними низу вироби, допустимі діагональні переміщення, які утворюються при вишивці округлих форм, але і їх можна уникнути, проводячи нитка не по діагоналі, а паралельно рядами.

Номер слайду 8

Коли весь малюнок буде вишито, необхідно заховати всі хвостики, занадто довгі – обрізати, після чого роботу можна зняти з п’яльці, випрати при необхідності (але небажано), обрізати зайві краю і оформити рамкою або будь-яким іншим способом.

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

БАЖАЮ УСПІХУ!

pptx
До підручника
Трудове навчання (обслуговуючі види праці) 9 клас (Ходзицька І.Ю., Тименко В.П., Горобець О.В., Безносюк О.І.)
Додано
13 листопада 2022
Переглядів
550
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку