Українська мова
Тема.Визначаю корінь слова
Мета: формування предметних і ключових компетентностей(спілкування рідною мовою,уміння вчитися впродовж життя ,природнича,громадянська);розвиток уваги,мислення і мовлення,навички письма і співпраці,творчої уяви;вміння визначати корінь слова,створення умов для формування знань про деякі властивості води ,значення води в природі і для людини,виховувати бажання досліджувати мову і мовлення,дбайливе ставлення до води
Хід уроку
І.Вступна частина
Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй , золоте!
Я всміхаюсь квітоньці -
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
- Лийся , мов з відра!
Друзям усміхаюся -
Зичу їм добра.
ІІ.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні у нас незвичайний урок.На ньому ми дізнаємось багато нового,цікавого,будемо проводити досліди,робити висновки,розв’язувати вирази та багато іншого.Що нам в цьому допоможе,Ви дізнаєтесь,відгадавши загадку.
Відома з віку рідина
Усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває,
Бува як скло,крихка,тверда- звичайно(підкажіть) це ?(вода)
Ми будемо працювати в групах .Нам допоможуть кольорові краплі води і хмаринки ,які завітали до нас на урок.Підійдіть до хмаринкии, яка відповідає кольору вашої краплинки.
-Для чого потрібна вода?
Без води немає життя на Землі.Без неї загине вся жива природа по всій планеті.Тому ми повинні берегти природу,тобто економно використовувати воду,вчасно закривати кран,не засмічувати водойм,розчищати джерела).
Сьогодні я хочу вас познайомити ще з одним мешканцем морським це краб. В бійці з іншими особинами чи в результаті нападів хижаків краби можуть втратити клешню або ногу, але з часом втрачена кінцівка відростає. Краби досить тривалий час можуть перебувати на суші, головне щоб їх зябра залишались вологими, оскільки вони, як і риби отримують кисень з води..
- Їхало на крабі крабеня,а на крабеняті - крабенятко,а на крабеняткові - крабеняточко. Краб поволеньки повзе на собі сім'ю везе.
- Про кого говориться в реченні? (краб, крабеня, крабенятко, крабеняточко). Як їх можна назвати одним словом?(сім'я). Сім'я – це родина,родичі,люди одного роду .У мові є також слова родичі. Називаються вони однорідні ,споріднені. Записані слова і є споріднені. Давайте визначимо частину, що повторюється у всіх споріднених словах.(краб) Це і є корінь слова. Позначається він так
Хвилинка ерудита (Крісло автора)
Корінь- орган рослин.У зуба також є корінь.Математики шукають корінь рівняння.Початок.,джерело чого-небудь має також свій корінь.
Не тільки корінь у рослин - Через слова,через віки
У слові теж він є …. Несе він значення своє. Дмитро Білоус
ІІІ.Основна частина.
1.Взаємодіємо письмово.
1)Каліграфічна хвилинка
В в во од да вода
Вода- багатство Землі.
Як Ви розумієте цей вислів?
2)Розпізнаємо і визначаємо корінь у слові
Вода- водичка,водний,водиця,підводний
3.Дослідницька хмаринка.
Діти,пригадаймо деякі властивості води .Для цього проведемо досліди.
1)Опустіть у стаканчик з водою ложку.
- Чи добре її видно?
-Чому?(Вода прозора)
2) Перелийте воду зі стаканчик в тарілку.
- Що відбувається?(Вода тече)
3)Понюхайте воду.
- Чи має вона запах?
(Вода не має запаху)
Висновки (говорить кожен учень)
3.Хмаринка Лего.
Побудуємо вежу з целинок,склавши ассоціації
Червона -калина
Зелена- трава,
Голуба -вода,
Синя -небо,
Жовта- сонце
Оранжева -
Тепер до кожного слова доберемо – спільнокореневі слова,слова -родичі
5.Руханка
Австралійський дощ
В Австралії піднявся вітер (ведучий тре долоні).
– Починає накрапати дощ (клацання пальцями).
– Дощ посилюється (почергове плескання долонями по плечах).
– Починається справжня злива (плескання по стегнах).
– А ось і град та справжня буря (тупіт ногами).
– Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах).
– Дощ стихає (плескання долонями по плечах).
– Лише рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями)
– Тихий шелест вітру (потирання долонь).
– Ура! Сонце! (руки догори).
6.Словниковий калейдоскоп.Виписуємо споріднені слова(мовна хмаринка)
- З групи слів ,записаних на дошці,випишіть:
1 група – слова з коренем «спів»
2 група – слова з коренем «вод »
3 група – слова з коренем «муз»
4 група – слова з коренем «мал»
Співати,малювати,підводний,музика,спів,малювання,вода,музикант,наспівувати,малюнок,співак,
мальовничий,музичний,водяний
Висновки
7.Гра «Знайди зайве слово» Хмаринка
Серед слів родичів- знайти шпигуна,тобто слово,яке не є спльнокореневим до поданих слів
1 група: хвиля,хвилястий,хвилюватися,хвилька
2 група:дощик,задощило,дощовий,дощатий
3 група:мило,мильниця,милитися,милуватися
4 група:малюнок.мальований,малятко,малювати
Висновок:Корені звучать однаково,але значення мають різне.Це не спільнокореневі слова
8.Математична хмаринка . Розташувати цифри в порядку зростання .
Знайти спільнокореневі слова до слів ,визначити корінь
9.Робота з підручником (с.34,впр.2)
- Прочитайте вірш.Випишіть споріднені слова.Познач у них дужкою корінь.
ІІІ.Заключна частина
1.Рефлексія
-Які цінні думки запам'ятали?
-Я дослідив…
-Я вмію…
-Я можу…
-Я знаю…
-Я дізнався…
2.Оцінювання
Оцініть себе за допомогою цеглинок
Мої успіхи.
Зелена цеглинка- Мені все вдалося.Можу допомогти іншим
Жовта- мені вдалося
Червона -потрібна допомога