Власні іменники . розробка уроку

Про матеріал
Навчитися правильно писати власні Іменники; сформувати уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові», «прізвище»; назви тварин та їх клички.
Перегляд файлу

Тема: Власні та загальні іменники.

Визначення теми і завдань проекту.

 

У чому полягає задум?

Для чого це потрібно?

Навчитися правильно писати власні

Іменники; сформувати уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові», «прізвище»; назви тварин та їх клички.

Щоб розрізняти власні та загальні

Іменники та правильно їх писати.

 

 

II.Планування діяльності.

1. Знайди інформацію в підручниках.

2. Звернися за допомогою до дорослих. Запиши знайдену інформацію.

Знайди прислів’я, загадки, вірші, скоромовки, казки.

3.Обговори з друзями.

4. Напиши проект.

5. Звіт.

       Групи

   Виконавці

       Завдання

1

Мовознавці

Велика буква в іменах,

по батькові та прізвищах людей.

2

Мовознавці

 Велика буква у кличках тварин.

3

Мовознавці

 Велика буква у назвах міст, сіл.

4

Мовознавці

 Велика буква у назвах

вулиць.

5

Мовознавці

 Велика буква у назвах

 річок.

6

Лексикологи

Слова, що розрізняються лексичним значенням.

7

Літератори

Підбір віршів, загадок,прислів’їв,

скоромовок…

8

Митці

Підготувати інсценізацію казки, пісні.

 

 

III. Виконання проекту (групова пошукова робота).

IV.Захист проекту.

Тема. Власні іменники.

Мета. Сформувати у дітей уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові», «прізвище», назви тварин та їх клички; розвивати уміння правильно писати власні іменники, уміння працювати в групах, робити висновки, аналізувати;

вчити спільно визначати цілі діяльності,планувати, розробляти, реалізовувати проект, брати на себе відповідальність за прийняття рішень та їх виконання;формувати соціальну компетентність.

Обладнання. Мультимедійний проектор (слайди), таблиця до технології «Дешифрувальник», кубик до технології «Кубування», конверти із завданням для групової та парної роботи.

Хід уроку.

Слайд 1. Заставка.

І. Мотивація. Оголошення теми уроку та очікуваних результатів.

  1. Гра «Вилучи зайве»

В Л І В А Н А С П С Е Л Н І         І М С У М И Е Н Б О Й К О Н И З О Я К И

Діти вилучають слова «Іван», «Псел», «Суми», «Бойко», «Зоя» і називають тему уроку «Власні іменники»

 

2.Слово учителя.

Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про власні іменники, навчимося правильно їх писати. У нас незвичайний урок, урок у формі   проекту. На попередніх уроках ви розділилися на пошукові групи: мовознавці, лексикологи, літератори, митці. Ви зібрали необхідний матеріал, опрацювали його і зараз на уроці ви будете представляти продукт своєї діяльності – захищати проект. Результатом вашої пошукової роботи буде виготовлення довідника. Отож, розпочинаємо захист проекту.

ІІ. Основна частина уроку.

1.Звіт пошукової групи «Мовознавці» ( п’ять підгруп)

Перший мовознавець.

Наша група отримала дуже відповідальне завдання. Ми працювали з підручниками, довідниками, словниками і хочемо представити результат нашого пошуку.

Другий мовознавець.

У кожного з нас є своє ім’я, по батькові, прізвище. Кожна людина повинна добре їх знати і вміти правильно писати.  Ім’я людині дають батьки за бажанням, коли вона народжується. Прізвище дитині дає батько, адже він – голова сім’ї, продовжувач роду. До імені дитини також додається ім’я батька. Якщо батька звуть Петром, то дочка буде Петрівна, а син – Петрович.

Давайте перевіримо, як ви знаєте своє прізвище, ім’я, по батькові.

Робота в парах.

Перший мовознавець.

Історія людства не знала такого часу, коли б у людей не було імен. У давнину це були імена, які давали дитині старші родичі. На вибір імені впливали пора року, назва тварини, дерева чи зовнішні риси малюка. Тому називали тоді людей Літо, Лев, Сокіл. Веселка,Рудий…

Набагато пізніше у нас з’явилися Марини, Олени, Зої. А що вони означають, вам допоможе дізнатися вірш А.О Свашенко.

Третій мовознавець.

Допитлива дівчина наша Наталка –

Її називають: Наталка – питалка.

Питає Наталка: «Чому я так звуся?

І чому Іриною зветься матуся?

Найкраща подружка моя – Катерина.

А в класі у нас і Оксана, й Марина,

І Зоя, і Соня, і Клара, й Галина,

Лариса, Олена та ще й Валентина?»

«Імення ці давні, - вчителька каже, -

Із Греції й Риму, із Заходу й Сходу

Вони нам дістались від різних народів.

А що вони значать, -  послухай, дитино:

Галина – спокійна, міцна – Валентина,

Наталія – рідна, морська – то Марина,

А Зоя –життя, чистота – Катерина,

Оксана – чужа, ну, а мир – то Ірина,

Олена – то світло, Лариса – то чайка.

Усе зрозуміла, мала  запитайко?

Софія – премудра, а Клара – ясна –

Ось що означають дівчат імена!

-Хто  впізнав імена знайомих дівчаток? Яке їх значення?

А тепер подумайте і скажіть, що означають імена: Віра, Надія, Любов, Людмила, Світлана.

Четвертий мовознавець.

Зараз розглянемо зміст хлоп’ячих імен. А розкажуть нам про них наші знайомі Знайко та Незнайко. (Інсценізація вірша)

Незнайко у Знайка спитав ненароком:

-Чи   все, що ти знаєш, ти взяв на уроках?

-Ні, - Знайко промовив, - книжки я читав,

У різних гуртках після школи бував.

-Ти знаєш і те, як ім’я виникає?

І звідки походить? І що означає?

-Так, знаю, - відказує  Знайко  спокійно,-

Ось Костя, наприклад, це значить постійний, 

Кирило – господар і мужній – Сашко,

Степан – це вінок, а бадьорий – Гришко.

А Петрик – то камінь, хоробрий – Андрій,

Найбільший – Максим, захисник – Олексій.

Не наші слова в цих звучать іменах,

Дали імена нам чужі племена.

А наші ти знайдеш у корені – слав –

Дивись: Святослав, Владислав, Мирослав.

Незнайко зрадів: «Ось тепер і я знаю,

Чому тебе знайком усі називають.

А в мене, Незнайка, погане ім’я:

Назву я себе – і всі знають, хто я.

Тепер я вже інший, я хочу все знати,

Мабуть, мені треба ім’я поміняти.

Не хочу, щоб всі мене звали Незнайком,

Нехай буде в класі іще один Знайко».

Гра «Відгадай ім’я» ( Робота в групах)

1 група –за першими літерами слів :

Айстра, нора, дим, рак, іній, йорж (Андрій)

2 група –за другими літерами слів:

Акорд, павич, атлас, пенал, арфа, пилка, книга, ранок. (Катерина)

3 група – за третіми літерами слів:

Погляд, кран, Ранок, рана, їжак.(Ганна)

4 група – з першого слова взяти першу літеру, з другого слова – другу, з третього – третю…

Мальви, сила, лак, молоко, корал, дорога. (Микола)

5 група – за останньою літерою:

Любов, квітка, клас, руки, овал, кінь.(Василь)

6 група – за четвертою літерою:

Рідня, узвар, кавун, промінь ( Наум)

7 група – за останньою літерою з заду наперед:

Шафа, пекар, арка, плов, цукор, сопілка, лев. (Варвара)

П’ятий мовознавець.

 

-Як же виникли прізвища?

Дуже багато прізвищ в українській мові утворені від назви професії: Гончар, Кравець, Линник. Велика кількість сучасних прізвищ утворена від імен: Іван – Іваненко, Гордій – Гордієнко, Михайло – Михайлишин.

Яких тільки прізвищ на світі нема:

І Вечір, і Ранок, Мороз і Зима.

Хоробрий мисливець із вовком змагався,

На все життя потім Убийвовком звався.

Сміливий – Орел, а чи Сокіл, чи Тур,

Якщо полохливий, то Заєць чи Щур.

Був добрий – то Голуб, Добрій, Добродій,

А хитрий – то Лис, чи Хитрун, чи Крутій.

Індик – гордовитий, а Півень – хвастун.

Був хлопець смішливий – назвали Чмихун.

  • Спробуйте пояснити, чому люди у давнину могли дістати такі прізвища: Журавель, Соловей, П’явка, Вовк.
  • Хто зможе пояснити походження свого прізвища?

Технологія « Сенкан» до слова «Шевченко»

  1. Шевченко.
  2. Знаменитий, талановитий.
  3. Написав, закликав, прославив.
  4. Славетний геній українського народу.
  5. Кобзар.

Шостий мовознавець.

Наша група провела дослідження і з’ясувала, що клички всіх тварин пишуться з великої букви. Головне – розрізняти : яке слово є назвою тварини, а яке – її кличкою.

Здавна людина приручила тварин : корову, козу, коня , свиню… Вони дають їй шерсть, м’ясо, молоко, яйця. Люди спілкуються з ними і дали їм клички  -Квітка, Орлик, Пушок, Дружок.

Назви тварин пишуться з маленької букви, а їх клички – з великої.

Гра «Аукціон»

Назвати клички тварин з казок і мультфільмів.

Собака Фінка, киця Варварка, мишка Сіроманка, мишеня Круть, мишеня Верть, півник Голосисте Горлечко, кіт Том, миша Джері,черепаха Тортила…

 

Сьомий мовознавець.

Наша група також добре попрацювала і підібрала цікавий матеріал.

В Україні  багато     великих міст. Це назви обласних центрів.  Але серед них є найбільші. Це Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Запоріжжя, Львів…

Назви населених пунктів пишуться з великої букви.

Завдання: записати назви міст в алфавітному порядку.

Восьмий мовознавець.

 

Наша група дізнавалася про  правопис назв вулиць.

Щоб легше орієнтуватися у великих населених пунктах, вулицям дані назви. Вони даються в честь знаменитих людей, пам’ятних дат, за  своїм географічним розташуванням. Наприклад, Лесі Українки, Пушкіна, Першотравнева, Робітнича, Польова, Набережна, Підгірна.

Дев’ятий мовознавець

Центральна вулиця в  нашому місті – Матросова. Найдовша –Ватутіна – вулиця, на якій розташована наша школа. Ці вулиці названі в честь героїв Великої Вітчизняної війни.

Назви вулиць завжди потрібно писати з великої букви.

Технологія «Кубування». Звуко – буквений аналіз слова «Ватутіна»

Десятий мовознавець

Нашій групі було доручено зібрати матеріал про правопис назв річок.

Доказом цього є знайдений вірш В. Лучука «Скільки рік в Україні?»

Угорі орли літають,                                 А над Ужем, кожен знає,

а внизу потоки грають,                          місто Ужгород зростає!

не відома горам тиша:                            Крізь Донбас повз терикони

буйні води котить Тиса,                          мчить Донець без перепони, -

рине Прут і Латориця,                              шлях верстає, гін за гоном,

Черемоші два іскряться:                          щоб з’єднатись з тихим Доном.

один –Білий, другий – Чорний,              Ось Дніпро біжить невпинний.

кожен смілий та проворний…                річка – символ України.

Під Карпатами Дністер                             На зеленій на Десні

тихе плесо розпростер,                            просто диво навесні.

Як волошки ,голубий                                 І на Ворсклі у свічадо

у Дністер впадає Стрий.                          всі полтавки зорять радо.

А по той бік гір чимдуж                           України крайній пруг

поспішає долом Уж.                                  омиває річка Буг.

Назви всіх річок також треба писати з великої літери.

Гра « Дешифрувальник»  ( Робота в групах)

 Відгадайте зашифровані назви річок Полтавської області.

Технологія «Мікрофон». Розшифруйте магічний квадрат.

Слайд

          Н

          Д

           С

           Е

          Д

           І

           О

           У

           С

          Н

          П

           Р

           Л

           А

          А

          Р

           О

            В

            Д

           О

          С

           К

            Л

            А

            Н

 

Учні почергово отримують мікрофон, чітко і швидко читають слова – назви річок.

( Дніпро, Ворскла, Сула, Десна, Дон.)

Одинадцятий мовознавець

Наша група хоче повідомити , що назви гір також треба писати з великої букви.

Карпатські гори, які знаходяться в Україні, називають Українськими Карпатами. У Карпатах знаходиться найвища точка – гора Говерла. В цих горах багато річок. Найбільші з них – Дністер, Прут, Тиса, Черемош. В Українських Карпатах найбільші в країні запаси лісу. В лісах живуть різноманітні звірі: благородний олень, бурий ведмідь, кіт лісовий, рись…

Дванадцятий мовознавець.

Не менш мальовничі Кримські гори. Вони займають крайній південь Кримського півострова. Південний берег Криму – найтепліший в Україні регіон. Майже все узбережжя перетворено на зону відпочинку. В курортній зоні Криму майже скрізь можна зустріти кипариси, пальми, магнолії, лаври.

Гра « Ланцюжок». Робота в парах. Скласти ланцюжок слів з власних іменників.

Орлик, Київ, Вадим, Марія, Ялта, Антонов,Вінниця…

«Барвінок», Крим, Михайло, Оксана, Андріянов, Волга, Амур…

Сула, Анна, Азовське, Едуард. Дунай, Йосип, «Пізнайко»…

Тринадцятий мовознавець

Готуючи проект, наша група переглянула багато мап і виявила, що у світі існує чотири океани : Північний Льодовитий, Атлантичний,  Індійський, Тихий. В океани вливається безліч морів : Балтійське. Біле, Японське, Жовте… Україну омивають два моря – Чорне та Азовське.

Чорне море глибоке й тепле. У нього впадають майже всі великі річки України. Азовське море належить до найменших морів світу. Воно дуже мілке. Взимку  вода замерзає.

 Назви океанів і морів потрібно писати з великої букви.

Технологія «Асоціативний кущ».

                   М         О        Р         Е

Сонце, лагідні промені, тепло, приємні враження, вода, пісок, мушлі, здоров’я, друзі, розваги…

Звіт пошукової групи «Лексикологи»

Перший лексиколог.

Загальні назви даються багатьом однаковим предметам або поняттям. Власні назви даються окремим предметам, щоб відрізнити їх від інших подібних.

Загальна назва може стати власною, якщо нею назване  свято, книжку, журнал: Великдень, « Барвінок».

Зустрічаються випадки, коли власні назви стають загальними : рентген, ампер, ом.

Часто тільки в тексті можна визначити, загальною чи власною назвою є іменник :

Вовк (прізвище) – вовк ( тварина).

гончар (професія) – Гончар (прізвище).

яблунька (рослина) – Яблунька (назва села).

Звіт пошукової групи «Літератори»

Перший літератор.

Наша група отримала, мабуть, одне з найцікавіших завдань. Ми підбирали літературний матеріал, в якому є власні іменники. До вашої уваги прислів’я.

Для нашого Федота не страшна робота.

На тобі, Гавриле, що мені немило.

Не для Гриця паляниця.

Катерина та Дем’ян посварились за бур’ян.

Засмійсь, Матвійку, дам копійку.

Посидь, Уляно, бо ще рано.

Ти про Хому, а він про Ярину.

Казав Наум: візьми на ум!

Язик до Києва доведе.

Від Карпат і до Паміру наші люди прагнуть миру.

Працюй , як коняка, а їж, як Рябко.

Другий літератор.

Я підготував образні порівняння.

Вискочив, як Кузьма з маку.

Вискочив, як Пилип з конопель.

Пропав, як Сірко на ярмарку.

Перший літератор.

А ще послухайте вірш.

Наш Омелько має таку сімейку:

Тільки він та вона,

Та старий ,та стара,

Та Іван, та Степан,

Та Василь, та Панас.

Дівка Христя в намисті

Та дві ляльки в колисці.

Другий літератор.

Я дібрав скоромовки.

Прийшов Прокіп, налляв окріп.

Іде Гаврило – ще не зварилось.

Прийшов Денис – налляв сім мис.

Прийшов Тарас – з’їв все нараз.

         Росте липа біля Пилипа.

Улас у нас, Панас у вас.

         Ой, збирала Маргаритка

          Маргаритки на горі.

           Розгубила маргаритки

           Маргаритка у дворі.

Звіт пошукової групи «Митці».

Перший митець.

Наша група працювала творчо. Ми малювали малюнки, принесли ліплення, вишивки,вироби з бісеру,  в яких ви можете відшукати слова з теми.

(демонстрація робіт)

Другий митець.

А ще ми хочемо заспівати віночок українських народних пісень, де ви можете  почути слова, що є  власними іменниками.

Несе Галя воду, коромисло гнеться.

А за нею Іванко, як барвінок в’ється.

        Ой, у полі криниченька, там холодна водиченька.

         Ой, там Роман воли пасе, Катерина воду несе.

Ой, ти гарний Семене, прийди сядь коло мене

І корова в мене є, сватай мене, Семене.

         Від Києва до Лубен насіяла конопель,

         Дам лиха закаблукам, закаблукам лиха дам

          Дістанеться й передам.

ІІІ. Рефлексивно – оцінювальний етап.

Учитель.

Зверніть увагу, який цікавий матеріал ви підібрали для довідника. Потрібно тільки його естетично оформити, щоб ним могли скористатися інші.

Технологія «Мікрофон»

  • Якими є ваші враження від уроку?
  • Чому вдалося виконати всі завдання уроку?
  • Що , на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?
  • Чого нового дізналися?
  • Чому ці знання нам потрібні?

Самооцінка роботи   на уроці й оцінювання роботи товаришів у групах.

 

docx
Додав(-ла)
Кісенко Ніна
Додано
12 березня 2023
Переглядів
428
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку