Вода. Склад молекули, фізичні властивості, поширеність у природі. Вода – розчинник

Про матеріал
- знання учнів про воду, як найпоширенішу речовину на Землі - розширення уявлень про структуру молекули води, її фізичні та аномальні властивості. - оптимізація навчального процесу, розвиток пізнавального інтересу, уваги, пам’яті творчих здібностей учнів.
Перегляд файлу

Тема: Вода. Склад молекули,  фізичні властивості,

           поширеність у природі. Вода – розчинник

 

Мета. Збагатити знання учнів про воду, як найпоширенішу речовину на Землі, повторити фізичні властивості води, дати поняття про будову молекули води, показати поширеність води у природі; комплексно розвивати інтерес учнів до предмету, усі компоненти мислення учнів, почуття відповідальності, інтелектуальних здібностей, пізнавальний інтерес до предмета, формувати культуру розумової праці, комунікаційних навичок, увагу, активізувати їх пізнавальну і творчу діяльність, вміння аналізувати ситуацію, обговорювати проблему, ставити чіткі запитання і давати на них змістовні відповіді, аргументовано оцінювати діяльність на уроці; виховувати уважність, охайність, наполегливість у навчальній роботі.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма проведення уроку: комбінований

Очікувальні   результати навчальних  досягнень:

  • знання учнів про воду, як найпоширенішу речовину на Землі
  • розширення уявлень про структуру молекули води, її фізичні та

 аномальні властивості.

  • оптимізація навчального процесу, розвиток пізнавального інтересу,

 уваги, пам’яті творчих здібностей учнів.

Обладнання, реактиви: вода, підручник, відеофрагменти,

 аудіозапис «шум води», хімічний посуд та речовини: вода, цукор, мідний купорос, пісок, олія,  краска для прінтерів, таблетки аспірину.

 

Міжпредметні зв’язки: природознавство, біологія, географія, фізика, українська мова, українська література, музичне мистецтво .

Хід уроку


Епіграф уроку:

                                                                 У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху.

                                                     Тебе неможливо описати… Не можна сказати,

                                                          що ти є необхідною для життя:  ти і є саме життя!

                                                            Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими відчуттями…
 

Антуан де Сент-Екзюпері.


І. Організаційний етап.

Психологічний   настрій. Добрий день.  Розпочинаємо наш урок із гарним настроєм!  Давайте посміхнемося одне одному, навіть якщо вам не дуже цього хочеться, адже сміх позитивно впливає на імунну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові. У відповідь на вашу посмішку організм продукуватиме бажані гормони радості. Візьмемо посмішку в долоньки і передаємо товаришеві з побажанням.

Перевірка  готовності   до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Вправа «Хімічна вікторина»
  • Які речовини називаються простими? (Речовини, утворені атомами лише одного хімічного елемента)
  • Які речовини називаються складними? (Речовини, які утворені атомами різних хімічних елементів)
  • До яких речовин належить вода до простих чи складних? (Складних)
  • Що таке властивості речовини? (Ознаки, за якими розрізняють речовини або встановлюють між ними подібність)
  • У яких агрегатних станах речовини трапляються в природі? (Твердому, рідкому, газуватому).
  • Гра на сайті  wordwall.

  https://wordwall.net/uk/resource/26540980/ Прості та складні речовини.

ГРА НА САЙТІWORDWALL.ПРОСТІ ТА СКЛАДНІ РЕЧОВИНИHTTPS://WORDWALL.NET/UK/RESOURCE/26540980/  
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку

Прийом «Проблемне питання»

Епіграф уроку на дошці  (Учні визначають тему уроку)

 

 

Отже, тема нашого уроку, Вода. Склад молекули,  фізичні властивості, поширеність в природі. Вода – розчинник

 

ІV.Вивчення нового матеріалу

1. Проблемна ситуація:

Поставити глобус.

  • Що ви помітили?
  • Навіщо я його поставила?  Крутнути

 

Запитання: Чому коли розкрутиш глобус він стає блакитним?

(Відповіді учнів.) Вода найпоширеніша складна речовина на Землі ¾ її припадає на води Світового океану, решта входить до тіл живої природи.

Ви зустрічаєтесь  з водою щоденно. А чи можете ви відповісти на такі запитання:

  • Чому лід не тоне?
  • Чому при замерзанні вода розриває склянку?

Ці таємниці води ми обов’язково розкриємо при вивченні нової теми.

  1. Повідомлення учня з використанням ІКТ «Вміст води в живих організмах». Відеофрагмент  https://www.youtube.com/watch?v=BHpJtnpmWV4

Включається на 1.17 хв-2.07хв

«ВМІСТ ВОДИ В ЖИВИХ ОРГАНІЗМАХ».ВІДЕОФРАГМЕНТHTTPS://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=BHPJTNPMWV4

 

  1. Цікаві факти про воду (Виступ дівчаток)

  1. Цікаве відео про воду  (Своє)

 

https://www.youtube.com/watch?v=gdzR17e2MCo

 

ЧОМУЛІДНЕ ТОНЕ?ЧОМУПРИЗАМЕРЗАННІВОДАРОЗРИВАЄСКЛЯНКУ? ВІДЕО ПРО ВОДУ

 

4. Вправа: «Продовжи речення»:

  1. Речовина складається з ….
  2. Молекула складається з ….
  3. Атом складається з ….

 

5. Будова атома (Анаграма)  https://wordwall.net/uk/resource/25421454/

Вчитель. Склад молекули води був досліджений та встановлений італійським хіміком С.Канніццаро в 1860 році. Властивості води H2O багато в чому унікальні й обумовлені її будовою. В окремій молекулі води атоми Гідрогену й Оксигену розташовані так, що утворюють рівнобедрений трикутник. У вершині його атом Оксигену, у кутах при основі — атоми Гідрогену. Зв'язки H-О-H розташовані під кутом 105º (кулестрижнева модель молекули води). Таким чином, молекула води має кутову форму. Кожна молекула води, як магніт, притягує до себе інші молекули або йони. Тому, на відміну від більшості інших рідин, вода є ідеальним розчинником для багатьох речовин. Саме завдяки взаємодії між частинками речовин, що розчиняються, і молекулами води в розчинах утворюються гідрати – сполуки речовин з водою.

Молекула води має кутову форму. Запишіть у зошит:

                                          88408-i_024

5. «Створення досьє». Робота в парах.

 Відкрили підручник на ст. 144.  3 абзац запитання:

Хімічна формула

 

Валентність хімічних елементів у воді

 

Якісний склад молекули

 

Кількісний склад

 

Відносно молекулярна маса

 

 

 

6. Фізкультхвилинка (відеосупровід)

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКАРУХАНКАДЛЯ ДІТЕЙ-ДИТЯЧІ ПІСНІHTTPS://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=CUMVYKFCP2G

 

 

Що активніше циркулює в наших організмах після фізкультхвилинок? Кров. 

Яка основна  хімічна речовина є основою крові? Вода.

А в якому агрегатному стані вона в крові?  

Вода може перебувати в 3 агрегатних станах.

 

VІ. Закріплення та систематизація знань

    «Екологічне лото" Учні повинні скласти повне прислів'я.

Гра на сайті  wordwall.  Без імені3 - Відповідники (wordwall.net)

1. Ліс і вода...

...доброту віддячить.

2. Де верба…

...який поріг, така й господиня.

3. Криниця з водою...

...брат і сестра.

4. Хто у воді, ...

...там і вода.

5. Яка криниця, такий і господар...

…що людина з розумом.

6. Вода за …

...той у добрі.

 

     Відповіді:

1. Ліс і вода — брат і сестра.

2. Де верба — там і вода.

3. Криниця з водою —що людина з розумом.

4. Хто у вод, той у добрі.

5. Яка криниця, такий і господар, який поріг, така й господиня.

6. Вода за доброту віддячить.

2.  Стратегія «Асоціативний кущ». Робота в групах.

Діти діляться на дві групи (метали й неметали)

 

На 2 партах хімічний посуд, в якому потрібно провести досліди розчиності.

 

1.Змішати воду з цукром

Воду з мідним купоросом                         

Воду з піском

Воду з олією

 

Учні роблять висновки про типи розчинів води. Готуючи презентацію

(ватман + фламастери)

 

Цікавий дослід:  фонтан.

  1. Вода + олія більша частина +

 краска для прінтерів капаємо шпріцом

в олію потім кидаємо таблетку аспірину.

 

 

 

Вправа «Піраміда»

Із написаних формул необхідно побудувати піраміду за порядком зменшення їхніх відносних молекулярних мас.

О2, О3, Аu, SO2, CH4, CO2  .

 

Так назвіть формулу води!

VІ. Підсумок  уроку.

 Прості та складні речовини.

(Моя вправа  https://wordwall.net/uk/resource/27514143)

 

 

Рефлексія  «Гудзики Блума»

  • Я дізнався про...?  - Повтори…Які основні елементи…? З чого складається…?Чим може бути корисна ця інформація?

Оцінювання роботи активних учнів.

РЕФЛЕКСІЯ «ГУДЗИКИБЛУМА» -Я ДІЗНАВСЯПРО...?-ПОВТОРИ…ЯКІ ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ…? З ЧОГОСКЛАДАЄТЬСЯ…?ЧИМ МОЖЕ БУТИ КОРИСНА ЦЯ ІНФОРМАЦІЯ?

VІІ. Домашнє завдання: Вивчити параграф 31,  стр.144 -147

Творче завдання:  дослідити етикетки газованої  води: Миргородської, Моршинської, Поляни квасової

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ВИВЧИТИ ПАРАГРАФ 31, СТР.144-147 ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ: ДОСЛІДИ ПРО ВОДУ ТА МОЛОКОЦІКАВЕ ВІДЕО ПРО ВЛАСТИВОСТІ ВОДИ ПРО БІОЛОГІЧНУ ПАМ'ЯТЬ ВОДИ https://www.youtube.com/watch?v=BHpJtnpmWV48.08-9.07

Додатковий матеріал

І. Вправа «Хімічна вікторина»

  1. Яких двох видів буває вода? (солона, прісна)
  2. Який відсоток солоної води на планеті Земля? (95 %)
  3. Яку частину поверхні нашої планети займає вода?  (¾)
  4. Скільки атомів Гідрогену в молекулі води? (2)
  5. Яка формула води?  2О)
  6. Які продукти розкладу води? (Н,О)
  7. Назвіть агрегатні стани води.(твердий, рідкий, газоподібний)
  8. Яка температура кипіння води? (100 С)
  9. Яка температура замерзання води? (0 С)
  10. Чи проводить електричний струм  вода? (Так)

ІІ. Індивідуальна самостійна робота

Вправа «Вірю. Не вірю»

  1. .Вода — це проста речовина? (Ні)
  2. Молекула води складається з двох атомів Оксигену й одного атома Гідрогену? (Ні)
  3.  Вода — найпоширеніша речо­вина на планеті й займає площу в 3/4 поверхні землі? (Так)
  4.  Молекули води в рідкому стані розташовані групами? (Так)
  5.  Будь-яка вода замерзає за темпе­ратури 0 °С? (Ні)
  6.  Густина води найбільша за темпе­ратури 0 °С? (Ні, за температури +4 °С)
  7. Вода повільно остигає й повіль­но нагрівається? ( Так)
  8.  Суміш води з  різними речовинами називається розчинами.(Так)
  9.  На розчинення речовин впливають різні фактори:подрібнення речовин, підвищення температури, перемішування.? (Так)
  10. Вода найкращий розчинник.(Так)
  11. Чи може пар знову стати рідиною або перейти в твердий стан? (Так, якщо охолодити. Хмари, краплі у ванній на стелі, град). 

 

ІІІ. Цікаве відео про властивості води про біологічну пам'ять води.

Вода та її властивості - YouTube  З 8.17- 9.53

https://www.youtube.com/watch?v=BHpJtnpmWV4

ІV. Робота в парах

Завдання: заповнити таблицю в картці, використовуючи матеріал підручника

Яку частину поверхні планети Земля займає вода? 

Скільки відсотків припадає на прісну воду? 

Чи є вода в атмосфері? 

Чи є вода у літосфері? 

Чи існує чиста вода в природі? 

V. Загадки про воду

У воді родиться, а води боїться. (Сіль)

Чого в решеті не принесеш? (Вода)

Чого Самсон міст мостив, без сокири, без клина і без тесання (Лід на річці)

Надворі – горою, а в хаті водою. (Сніг)

У вогні не горить, у воді не тоне. (Лід)

Чистий, ясний, як алмаз, та дорого не коштує

Від матері породжений і сам її народжує. (Лід)

Без рук, без ніг догори повзе. (Водяна пара)

Узимку гріє, Навесні тліє,

Улітку помирає, Восени оживає. (Сніг)

Зоря-зоряниця, Червона дівиця

Під лісом ходила, Ключі загубила.

Місяць пішов – не сказав. Сонце підняло. (Роса)

Їду, їду, нема сліду; куди не заїду, з вибою не виїду. (Вода, якою пливуть на човні)

До вечора прилітає, ніч на землі перебуває, а ранком на небо летить. (Роса)

Без рук, без ніг, усе біжить. (Вода)

Як би ти не народився, то і я б не помер. (Вода і лід)

Текло, текло і лягло під скло. (Лід на річці)

Кінь біжить, а шкіра лежить (Вода під льодом)

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
25 січня 2022
Переглядів
1536
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку