"Вода. Властивості води. Три стани води в природі"

Про матеріал

Матеріали уроку можна використати на уроках природознавства в будь-якому класі початкової школи при вивченні теми "Вода". Розробка містить не лише теоретичний матеріал, а й багато практичних форм роботи. Це матеріали дослідницької роботи з учнями першого класу на вивчення властивостей води та її станів у прирроді.

Перегляд файлу

Тема: Вода. Властивості води. Стани води.

Мета: формувати в школярів уявлення про воду та її   властивості, про    зміни станів води;

  • розвивати спостережливість, прагнення пізнавати і досліджувати  природу;
  • розвивати навички проведення дослідів і експериментів;
  • формувати вміння встановлювати взаємозвязки між обєктами природи;
  • виховувати бережливе ставлення до води, допитливість.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: килимок, пазл «Капітошка», проектор, екран, ноутбук, герой мультфільму – Капітошка, хмаринка з прикріпленими  до      неї крапельками, ножиці, глобус, два глечики (один порожній, другий – з чистою питною водою), дидактичні картки, сигнальні картки стану неба та опадів, застережливий знак «!» та застережливі малюнки, склянка з молоком, ілюстративний матеріал «Кругообіг води в природі», кольорові зображення сонця, крапельки, хмарки, картинки «Струмок», «Море», «Водоспад», «Дощ», музика-фон для динамічної паузи і для розфарбовування, рознос, камінчик, пластмасовий кубик, ємкості з піском і грунтом, піпетка, склянка з водою, чайна ложка, цукор, термос з кип’яченою водою, дзеркальце, банка з кришечкою для фокусів, сире яйце,

водяні розмальовки для кожного учня. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

 

І.Організаційний момент.

1.Привітання.

      - Один, два, три, чотири, пять.

        Прошу всіх рівненько встать.

        Сьогодні урок – відкритий для всіх.

        Багато гостей! То ж вітаємо їх!

       Діти: Доброго ранку! Доброго дня!

                 Ми вам бажаєм здоровя й добра.

       - Тихо, діти, всі сідаєм,

          Наш урок розпочинаєм.

2.Налаштування на роботу.

- Сьогодні, діти, у нас незвичайний урок. Ми знову будемо працювати в лабораторії «Чомучок». На вас чекають цікаві досліди і відкриття.

- Ви готові?

- Отож, розпочнемо наш урок, як завжди віршем.

Наші розумні голівки

будуть думати багато.

Вушка будуть слухати,

ротик чітко говорити.

Ручки вправно попрацюють,

ніжки тихо потупцюють.

Спинки випрямляються,

один одному всміхаємось.

3.Сюрпризний момент.

- Діти, до нас на урок хоче потрапити ще один герой. А хто саме, ви дізнаєтесь, якщо складете пазл.

(Діти складають на килимку пазл із зображенням Капітошки)

-А хто знає, діти, хто такий Капітошка?

-Подивіться на екран і ви дізнаєтесь, хто ж він та де живе.

 

Відео №1

(Діти дивляться уривок мультфільму «Капітошка» - 0.7хв-1.30хв)

Вивішую в цей час Капітошку із хмаринкою, в якої звисають на ниточці краплинки води.

 

-Капітошка прийшов до нас із хмаринкою, на якій він живе. Вони принесли нам завдання. Разом з ними ми будемо, діти, виконувати ці завдання, а також гратися, проводити досліди і навіть показувати фокуси. Після кожного виконаного завдання я буду зрізати крапельку і класти її ось в цей глечик.

 

ІІ.Хвилинка спостереження.

-Перша крапелька – «Спостережлива».  Ми зріжемо її  після того, як покажемо за допомогою умовних позначень  погоду на сьогоднішній день.

-Покажіть Капітошці, який сьогодні стан неба: ясно, хмарно, похмуро.

-Чи є сьогодні опади, а можливо були вранці? (дощ, сніг, туман)

(Зрізаємо першу крапельку)

ІІІ.Актуалізація опорних знань.

1.Повторення вивченого матеріалу.

-Друга крапелька «Набуті знання».  Вам, діти, треба дати відповіді на запитання, які приготував Капітошка.

-Отже, перше питання від нашого гостя.

-Що таке природа?

-Якою природа буває?

Слайд №1

-Що належить до живої природи?

-Що належить до неживої природи?

-Знайдіть на екрані зайвий обєкт.

Слайд №2-3

 

-Які обєкти неживої природи ми вивчали і досліджували в нашій лабораторії «Чомучок» на попередніх уроках?

(Сонце і повітря)

-Що таке повітря?

-Які властивості має повітря?

-Яке значення повітря для живих організмів?

-Яку роль в природі виконує Сонце?

(Зрізаємо другу крапельку)

 

2.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні ми продовжимо вивчати Світ неживої природи.

- А який саме обєкт, нам підкаже крапелька «Загадкова».

а) робота над загадкою

Слайд №4

 

Буває хмаркою вона,

пушинкою буває,

бува, як скло:

крихка й тверда –

звичайна підкажіть… (вода)

(Зрізаємо третю крапельку)

б) бесіда

-Діти, розкажіть Капітошці, що це за предмет.

(Показую глобус)

-Що на ньому зображено?

-Так, це наша планета Земля зменшена у багато-багато разів.

-Якого кольору ви бачите найбільше?

-Що він означає?

-Капітошка замислився, а чи багато води на Землі?

-Давайте покрутимо глобус дуже швидко. Здається, що вся планета синього кольору. Це тому, що води на Землі дуже-дуже багато.

-Отже, мова сьогодні йтиме про воду.

Слайд №5

 

-Що ж цікавого може бути в звичайнісінькій воді, яку ми бачимо кожного дня і користуємось нею багато разів на день?

-А допоможе нам в цьому розібратися Капітошка разом зі своїми подружками-крапельками. Ми покажемо їм, що ми знаємо про воду, що вміємо її вивчати та  досліджувати її властивості.

 

Слайд №6 (голос Капітошки - 1)

 

-Діти,  де міститься вода?

(Показ пір року на екрані)

 

Слайд №7,8,9,10 (поступово після відповідей дітей)

 

-А для життя вода потрібна?

-А навіщо нам вода? Де ми її використовуємо?

 

Слайд №11

 

(Вмиваємось, варимо їсти, п’ємо, миємо посуд, перем…)

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1.Демонстрація властивостей води.

-Діти, а як людина пізнає навколишній світ?

-Що ми робимо, коли ходимо на екскурсії?

(Спостерігаємо, дивимось, слухаємо, бачимо, нюхаємо, вивчаємо, трогаємо…)

-Наступні крапельки «Юні дослідниці» ми зріжемо і покладемо в глечик після того, як проведемо досліди в нашій лабораторії.

-Деякі досліди проведе кожен із вас. Але будуть і такі досліди, які виконають наші експерти. Ви всі сьогодні спробуєте себе в ролі юних вчених.

-Але не забувайте перше правило вчених «Будьте завжди обережними».

-Хороший вчений має все передбачити і дбає про свою безпеку і своїх близьких.

- Капітошка буде уважно слухати вас, спостерігати за вашою роботою та за тим, як ви вмієте робити висновки.

 

Слайд №12(голос Капітошки - 2)

Дослід 1.

-Розгляньте воду у склянці. Якого вона кольору?

(безбарвна)

(Зрізаємо четверту крапельку)

Дослід 2.

-А зараз ми визначимо, чи має вода запах. Але, діти, памятайте нюхати незнайомі речовини без дозволу дорослих не можна. Але ж ми знаємо, що це в нас звичайна вода, тому я дозволяю її всім понюхати.

(Вивішую застережливий знак)

 -А ви знаєте, як правильно нюхати речовини?

-Треба тримати речовину на відстані 20 см і, помахуючи руками, спрямовуємо потік повітря у свій бік.

-Чи має вода запах?

(вода без запаху)

(Зрізаємо пяту  крапельку)

 

Дослід 3.

-Опустіть у склянку чайну ложку.

-Чи бачите ви її? Чому?

-А це що? (молоко)

-Я покладу ложку в склянку з молоком. Ви її бачите? Чому?

(вода прозора)

(Зрізаємо шосту крапельку)

 

Дослід 4.

-Дізнаємось, чи має вода смак. Але, знову ж таки, діти, не забувайте правило: ніколи не куштуйте незнайомі продукти без дозволу дорослих.

(Вивішую застережливий знак)

-Спробуйте воду на смак. Яка вона: кисла, солона, солодка, гірка?

(вода без смаку)

(Зрізаємо сьому  крапельку)

 

Дослід 5.

-Зараз я переллю воду зі склянки в колбочку.

-Чому мені вдалося це зробити?

(бо вода рідка і текуча)

(Зрізаємо восьму  крапельку)

 

Дослід 6.

-Розгляньте воду, налиту в склянку і в колбочку.

-Яку форму має вода?

-Якщо ми покладемо на стіл яблуко, воно буде мати свою форму?

-А водичку можна покласти на стіл?

-Ні, вона розтечеться.

(вода займає форму тієї посуди, в якій вона знаходиться)

(Зрізаємо девяту  крапельку)

-Діти, вам сподобалось проводити досліди? Капітошці теж сподобалось.

-Подякуйте самі собі за старанну роботу оплесками.

 

Слайд №13(голос Капітошки - 3)

 

Дослід 7.

-Наступний дослід проведуть наші експерти  Уляна та Даша.

-Насип, будь ласка,  у склянку чайну ложку цукру і перемішай. Що сталося?

(цукор розчинився)

-А ви знаєте, які ще речовини можуть розчинятися у воді?

-Експерт  Даша насипе у другу склянку річковий пісок.

-Перемішай, будь ласка. Подивимось, що буде відбуватися…

(пісок осяде на дно)

-Є речовини, які розчиняються у воді, а є й такі, що не розчиняються.

(Зрізаємо десяту  крапельку)

 

Дослід 8.

-А щоб провести наступний дослід нам потрібні чотири предмети, які Капітошка сховав у куточках нашого класу. Шановні експерти знайдіть їх, будь ласка,  і принесіть на килимок.

(Діти сідають в коло на килимку, а посередині на рознос експерти кладуть пластмасовий кубик, камінчик, ємкості з піском і грунтом)

-Експерт  Ілюша, набери, будь ласка,  в піпетку води зі склянки і капни нею на ці всі предмети. Дивіться, діти, уважно, що буде відбуватися.

-Який висновок ви зробите?

(Є речовини, які вбирають в себе воду, а  є такі, які не пропускають її крізь себе)

(Зрізаємо одинадцяту  крапельку)

 

Відео №2

 

3.Фізкультхвилинка відео «Пісенька дощик».

 

4.Стани води.

-Діти, а скажіть ми можемо взяти воду в руки?

-Чому?

-Бо вона рідка і текуча.

-А чи завжди вода буває рідкою?

-А якою вона ще буває?

-Отож, вода буває не тільки рідкою, а ще й твердою.

-А коли вода буває твердою?

(Коли холодно і мороз)

-А вдома у вас є вода в твердому стані?

-Де? (В холодильнику)

-Чому вона там така? (Бо там холодно)

Дослід 9.

-Зараз ми це перевіримо. Експерт ________ поставить воду в рідкому стані в холодильник на деякий час. А ми подивимось, що з нею станеться.

-Діти, закрийте очі.

(Змінюю воду на лід)

-Відкриємо холодильник і подивимось, що трапилось.

-Вода замерзла.

(Зрізаємо дванадцяту  крапельку)

-Діти, а ви бачили, як мама ставить чайник на газ?

 

Слайд №14(голос Капітошки - 4)

 

-Що з ним станеться через деякий час?

-Ви почуєте, як вода шумить, кипить.

-А через носик виходить пара.

Слайд №15

(На екрані чайник з парою, що виходить з носика)

-Що ж то виходить з його носика ? (Пара)

-Так, це вода випаровується.

-Діти, а як треба поводитись, коли на плиті кипить чайник?

-Діткам можна там бути?

-Можна чіпати руками?

-От і я вам таке застереження роблю.

(Вивішую застережливий знак)

-Запамятайте, діти, що коли на плиті у мами щось кипить (каструлька чи чайник), то діткам туди не можна. Тому що може бути боляче. А ми ж не любимо, коли нам боляче?

- Ми любимо, коли нам весело.

-Вода в природі може бути в різному стані: твердому, рідкому та газоподібному. А в якому саме це залежить від пори року. Послухайте загадки від Капітошки.

Слайд №16 (голос Капітошки - 5)

Слайд №17 (голос Капітошки - 6)

Слайд №18 (голос Капітошки - 7)

Слайд №19 (голос Капітошки - 8)

 

(Вивішую відгадки: дощ, туман, лід-крига, вода)

(Зрізаємо тринадцяту  крапельку)

 

V.Закріплення вивченого матеріалу.

1.Дидактична гра «Відгадай-но, стан води».

 

Слайд №20 (голос Капітошки - 9)

 

-Наступна крапелька - «Грайлива». Капітошка приготував вам слова, в яких сховалася вода в рідкому, твердому або газоподібному станах. Я буду їх зачитувати, а ви сигнальними картками будете показувати Капітошці в якому стані перебуває вода в даному обєкті.

-Море, бурулька, туман, хмарка, сніг, град, роса.

 

2.Руханка.

-Крапелька «Танцювальна» пропонує порухатись і закріпити наші знання.

-Коли я буду говорити слово «Крапелька», ви рухаєтесь по класу по одинці, а коли – «Сніжинка», то ви повинні стати спинками один до одного по троє і взятися за руки, утворивши таким чином сніжинку.

(Зрізаємо чотирнадцяту  крапельку)

 

3.Дидактична вправа «Кругообіг води в природі».

-А чи можна назвати воду мандрівницею?

-Так, звичайно. Зараз я розкажу вам, де ж Капітошка подорожує і звідки він до нас прилетів.

-Покладіть перед собою картинки. Візьміть крапельку і покладіть її в річку.

– Щодня сходить на небі сонце. Покладіть на картинку сонце. Сонце нагріває воду в річках і морях. Вода нагрівається.

- Ось у цей термос я налила підігріту воду. Давайте відкриємо кришку і подивимося, що відбувається з нагрітою водою.

(Відкриваю термос, з нього піднімається пара)

– У що перетворюється вода при нагріванні?

-У пар.

-Куди рухається пар?

- Вгору.

(Термос закриваю)

– Ось так і наша крапелька нагрілася і піднялася вгору у вигляді пари. Перемістіть крапельку на небо і покладіть на хмару.

– На небі крапелька охолола. Тому що, чим вище від землі, тим холодніше стає повітря.

 

– Давайте ще раз відкриємо термос і прикладемо до  пару дзеркало. Дамо охолонути. Подивіться, у що перетворився пар, що потрапив на дзеркало, після того, як охолов?

-У крапельки води.

- Ось і на картинці, охолоджена крапелька знову стала водою. Але вона не одна потрапила на небо — з нею ще багато її сестер-крапельок. І стало хмарка важкою, дощовою хмарою. Накрийте білу хмарку  синьою дощовою хмарою. Незабаром з хмари пішов дощ, під час якого наша крапелька разом зі своїми сестрами впала на землю.

-Перемістіть крапельку на землю.

– Крапельки  потрапляють на землю і стікають у річки і моря. Так вода відновлює свій шлях. Потім вода починає свій шлях спочатку, нагріваючись і піднімаючись вгору у вигляді пари. Ось цей шлях води називають «кругообіг води в природі».

-Давайте повторимо і спробуємо запам’ятати ці слова «кругообіг води в природі».

- Ось тому, діти, вода ніколи не закінчується.

-Але це не означає, що її не треба берегти. Про те, як воду економно використовувати ми поговоримо на наступному уроці.

 

Відео №3

4.Мультфільм «Хмарка».

 

5.Фокуси.

Фокус №1

-А ще, діти, вода фокусниця. Зараз наші експерти доведуть вам це.

-Перший фокус доведе, що вода може навчити яйце плавати.

-Покладемо сире яйце в воду.

-Що з ним трапилось?

-А тепер покладемо яйце в другу склянку і подивимось, що з ним станеться.

-Яйце не потонуло тому, що в цій склянці вода солона. Солона вода навчила яйце плавати. Так і люди, в солоній воді швидше вчаться плавати тому, що вода їх підтримує і не дає змоги потонути.

 Фокус №2

-Другий фокус полягає в тому, що вода може змінювати своє забарвлення.

-Закриємо кришкою банку з чистою водою.

-Стряхнемо її легенько.

-Що трапилось?

(Зворотню сторону кришки намастити гуашевою фарбою)

-Секрет цього фокусу ми вам не відкриємо.

 

 

VІ.Підсумок уроку.

1.Релаксація.

-Наостанок, діти, відпочинемо, розслабимось, провівши заспокійливу хвилинку.

-Ви повинні уважно слухати музику, а це може бути звучання води в струмочку,  шум моря, водоспад чи дощ. І знайти очима картину, яка відповідає даній мелодії.

 

-Підведемо підсумок уроку.

-Що ж ми робили, діти, сьогодні на уроці?

-Скажіть таке речення «Я сьогодні на уроці дізнався…»

-А хто може так сказати «Коли я проводив дослід, я побачив…»

-Що ж нам скаже Капітошка на останок? Давайте разом послухаємо.

 

Слайд №21 (голос Капітошки - 10)

 

-Діти, як ви думаєте, а знадобляться нам сьогоднішні знання про воду в житті?

-Чому?

-Тому що ми щодня з нею зустрічаємось.

 

-Я буду вам казати речення, а ви по змісту його закінчите. Готові?

«Не умитись, не напитись

Без … (води)

Листочку не розпуститись

Без… (води)

Квіточці не розцвісти

Без…(води)

І людині не прожити

Без…(води)

Тож повинні памятати всі завжди,

Що життя немає без… (води)

-А ще існує така легенда: скільки на Землі криниць, стільки ж на небі зірочок. Якщо з неба падає зірочка, то значить десь замулилось джерело. А значить  треба  його розчистити.

-Щоб наше життя було повноцінним, треба оберігати живі криниці води. Тож я бажаю вам і нашим гостям «Будьте здорові, як вода, а багаті, як земля».

 

Слайд №22 (до кінця уроку нехай залишається)

 

2.Домашнє творче завдання (дослідницького характеру).

-Вдома, діти, ви дізнаєтесь про ще одну цікаву властивість води.

-Капітошці так сподобався наш урок, а особливо йому сподобалось проводити досліди разом з вами в нашій лабораторії «Чомучок».  Тому він хоче вам на згадку подарувати ось такі розмальовки. Вони незвичайні. Спробуйте вдома розфарбувати їх звичайнісінькою прозорою водою. А наступного разу, коли Капітошка знову завітає до нас, ми йому покажемо свої малюнки.

 

(Поки експерти роздають розмальовки, я змінюю глечик з крапельками на глечик із справжньою чистою водою)

-Ось подивіться, діти, як плідно ми сьогодні з вами попрацювали в нашій лабораторії.

-Виконавши всі завдання, ми по краплинці наповнили глечик водою, яка дуже необхідна для всіх живих організмів.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Букій Яна Миколаївна
    Дуже гарний урок! А презентацією поділитеся, будь ласка?
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Тимошенко Алла Григорівна
    Гарна розробка. Можна ще презентацію,будь ласка.
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
2 квітня 2018
Переглядів
7664
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку