Тема: Вправи на закріплення вимови і правопису слів із дзвінкими та глухими
приголосними звуками.
Мета: Працювати над засвоєнням правил вимови дзвінких приголосних у кінці
слів і складів перед наступними глухими; розвивати вміння аналізувати,
спостерігати; розвивати навички правильної вимови, мовлення,
каліграфічного письма.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
II. Актуалізація опорних знань
а). Відповіді на запитання.
- Назвіть парні приголосні звуки у словах вправи 220.
- Як вимовляються дзвінкі приголосні?
- Як вимовляються глухі приголосні?
2. Хвилинка – цікавинка.
Яке справжнє ім’я ведмедя?
Далеко не всім відомо, що «ведмідь» - не справжнє ім’я звіра. Істинне його ім’я – арктос. Так звали звіра стародавні греки. Звідси і пішла назва «Арктика» - «Ведмежий край». У нас це ім’я не прижилося. Переважала пристрасть клишоногого до меду. Його прозвали «медоїдом» чи – «відаючим, знаючим, де мед». Поступово ці слова злилися і перетворилися у слово «ведмідь».
- Ось сьогодні ми запишемо каліграфічно слово ведмідь.
- З якою буквою пишемо?
Дядько – тітка жити - шити
дзвін – цвіт зуб - суп
діжка – дошка віз - коліс
дуб – тут
1 ряд: Бджола, мед, збирає.
2 ряд: Над квіткою, джміль, кружляє.
3 ряд: Виросла кукурудза висока.
Бджола – 2 скл.,5 зв., 6 б.
Джміль – 1 скл., 4 зв.,6 б.
Кукурудза – 4 скл., 8 зв., 9 б.
III. Вивчення нового матеріалу.
2. Коментоване письмо.
Від поданих слів утворіть і запишіть нові за допомогою суфікса – к –
Риба, борода, каза, береза, діжа, зуби, шуба.
( Рибка, борідка, кізка, берізка, діжка, зубки, шубка)
- Підкресліть однією рискою букви, що позначають дзвінкі приголосні, а двома – букви, що позначають глухі приголосні.
3. Слуховий диктант.
Краще гірка правда. Ніж солодка брехня. Тяжко щастя знайти, а легко його згубити. Правда дорожча за золото.
4. Робота з підручником.
а). Ознайомлення з правилом ( с.93)
б). Робота над літературною вимовою дзвінких приголосних у кінці слів і складів (впр.221)
5. Словникова робота.
- Значення яких слів незрозумілі?
Зав’язь – частина квітки, в якій утворюється плід.
Галузка – гілка, гілочка.
Паморозь – схожі на іній атмосферні опади, що в морозну погоду осідають на гілках дерев, дротах.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Тренувальні вправи.
1. Робота з предметними малюнками. (впр. 222)
Гриб, вудка, плуг, гарбуз, дід, сад, віз, жолудь, діжка, ложка, ніж.
( У лісі дід знайшов білий гриб. Сад вродив рясно. На городі виріс великий гарбуз.)
2. Робота з текстом ( впр. 233)
3. Робота із загадками ( впр. 224)
1. Хто всім нам хліб ділить? (Ніж)
2. Що мовчить, а розуму вчить? ( Книжка)
3. Без рук, без олівця малює без кінця. ( Мороз)
4. Від хати до хати йде, а в хату не заходить. ( Стежка)
5. Як живе, то летить, як помре, то біжить. ( Сніг)
- Як потрібно вимовляти дзвінкі приголосні? (Дзвінко)
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.( с. 95 впр. 225)
Урок з української мови 3 клас
Тема: Вправи на закріплення вимови і правопису слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками.
Вчитель: Антонюк Н.В.