Тема: Вправи на закріплення визначення закінчення, основи кореня слова. Чергування кореня слова.
Мета: систематизувати знання учнів з теми; перевірити рівень
сформованості навичок розбору слова .Розвивати навички
спостереження, творче мислення, уяву учнів. Виховувати
взаємоповагу, почуття відповідальності за успіх спільної
праці.
Обладнання: робочі зошити, фішки для оцінювання, індивідуаль-
ні диференційовані картки для самостійної роботі, мульти-
медійна дошка, магнітофон.
Хід уроку:
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він осінній і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей
І лагідно промовимо:»Добрий день».
Всі сідайте тихо,діти
Домовляймось не шуміти,
Руки гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
2.Оголошення теми й мети уроку.
Будову слова ми вивчали.
Було закінчення,основа.
А потім корінь виділяли,
Споріднене шукали слово.
І ці слова сьогодні з вами
Ми на уроці перевіримо!
3.Актуалізація опорних знань.
- Яку велику тему ми з вами розпочали вивчати?
- Пригадати значення вивчених термінів допоможе «Мозковий штурм».
1.З яких частин складається слово?
( із основи і закінчення)
2.Що таке закінчення?
3.Як його визначити?
(треба змінити слова за питаннями)
4.Що таке основа слова?
5.Спільна частина споріднених слів,називається?
6.Як визначити корінь слова?
(треба дібрати до нього спільнокореневі слова)
-І продовжимо наш урок по такій схемі.
Зверніть увагу, скільки потрібно нам піднятися по сходам, щоб дійти на верх. Але ви,в мене, молодці,ви майже на середині нашої
піраміди. І щоб нам піднятися далі, потрібно сьогодні повторити все,що ми вже знаємо.
1.сходинка «Закінчення слова».
- Що таке закінчення?
- Як його визначити?
- Спробуйте відгадати слово за закінченням: -а, -я, -ий.
-Я вам запропоную таку частину слова: прац_, людин_, хлібн_,
сильн_, зарядк_, зелен_, добр_, земл_, метелиц_, зим_.
Каліграфічна хвилинка.
- Сядьте правильно і запишіть число,класна робота.
Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Лл лл лі ла З з зи им землі
- Зверніть увагу на з*єднання елементів букв,нахил.
- Виділіть закінчення у слові землі.
- Обміняйтесь зошитами і перевірте,всіх правил дотримались ваші сусіди по парті.
Переходимо до другої сходинки «Основа слова».
- Що таке основа слова?
- У словах село,селище,сільський визначте основу.
Перевірка (учень-вчитель).
Фізхвилинка.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі,
Вітер дерева колише,гойдає,
То вліво, то вправо хитає.
То вперед, то назад,
То вниз перегинає.
І учні тихенько сідають,
Українську мову вивчають.
- Переходимо до третьої сходинки»Корінь слова».
Учень читає (а всі учні слухають).
- Прочитай казку «Родичі».
Казка «Родичі»
Йшли якось стежкою гусак,гуска і гусеня, а назустріч їм повзла гусінь.
- Ви хто такі?- запитала гусінь.
-Я гусак,це гуска, а то - наші гусенята, - ввічливо відповів гусак.
-А ти хто?
-А я ваша тітка,- похвалилася гусінь. Гуси обережно заґелґотали.
- Чи зрозуміли ви, чому образились гуси?
- Знайдіть спільнокореневі слова. Визначте корінь.
- Чому слово гусінь не є спорідненим до слова гусак чи гуска.
Адже у нього теж корінь гус?
Взаємоперевірка.
- Переходимо до четвертої сходинки »Чергування голосних і приголосних у корені слова».
Інтерактивна гра «Так чи ні»
Учитель
У слові темніє пишеться буква и. Так чи ні?
Учні
Ні. Тому,що перевірне слово темно.
Учитель
У слові листок пишеться буква и. Так чи ні?
Учні
Так. Перевірне слово лист.
Учитель
У слові верба пишеться буква е. Так чи ні?
Учні
Так. Тому,що перевірне слово верби.
Самостійна робота.
1 варіант
-Встав пропущені букви в словах, добираючи перевірні.
На полях сніг хв_лястий – будуть рясні хліба.
Сніг надворі – з_рно в коморі.
Багато з_мою інею – на врожай.
2 варіант
-Встав пропущені букви в словах, добираючи перевірні.
На всі запитання тобі допомо_уть відповісти книги.
Кни_а може розвеселити тебе і посумувати з тобою.
Люби і бере_и книгу!
4. Підсумок уроку.
Гра « Мікрофон».
Діти, зараз пограємо у гру «Мікрофон».
Ви повинні озвучити те, що вам найбільше сподобалось на уроці.
*Інтерактивна гра »Рюкзак».
Кожен учень стисло записує на папері «Які з тих знань, умінь, що
Отримані на уроці, візьму з собою:
* для контрольної роботи
*для використання на інших уроках
* використаю у житті
Аркуші з відповідями діти складають у рюкзак.
Оцінювання.
5. Домашнє завдання.
Повторити правила.
- Ви сьогодні гарно попрацювали. Бажаю вам подальших
успіхів у навчанні!
Література:
1