Навчальний матеріал Тема"Україна в умовах нової економічної політики" (1921-1928)».
ДАТА 05.02.2021 Урок
Тема. Впровадження неп в радянській Україні
Мета: сформувати в учнів уявлення про неп, визначити передумови запровадження неп, проаналізувати вплив основних заходів неп на розвиток держави, порівняти політику «воєнного комунізму» та неп;
розвивати вміння виділять причинно-наслідкові зв’язки, аналізувати, порівняти, робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою, вміння працювати в парах;
формувати інтерес до історичного минулого Батьківщини, толерантне ставлення до думки інших, виховувати патріотичні почуття, небайдуже до економічних негараздів країни.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
_ характеризувати вплив основних заходів неп для різних верств населення,
Тип уроку: комбінований
Дати: березень 19211 р. – провадження непу
Поняття, терміни, назви: неп, продподаток, «червінець», госпрозрахунок
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, проектор
https://www.youtube.com/watch?v=A2Q6P-u4Opw
https://www.youtube.com/watch?v=muwLpVSa-BA
Хід уроку
Конфуцій застерігав: "Не дай Вам Бог жити в епоху змін!"
I. Організаційна частина: перевірок готовність до уроку класу та окремних учнів, наявність підручників, роздаткового матеріалу
II. Перевірка домашнього завдання.
А бідняків Б жадібних В робітників Г заможних селян
А 1919 р. Б 1920 р. В 1921 р. Г 1922 р.
3) Конституцію СРСР було ухвалено
А 28 грудня 1920 р. Б 30 грудня 1920 р.
В 30 грудня 1922 р. Г 31 січня 1924 р.
4). Укажіть хронологічні межі голоду в Україні.
А 1918 – 1920 рр. Б 1919 – 1921 рр.
В 1921 – 1922 рр. Г 1921 – 1923 рр.
5)Хто з діячів звернувся до Американської асоціації допомоги?
А Х. Раковський Б М. Фрунзе В В. Ленін Г Й. Сталін
6) Після масового голоду антибільшовицький повстанський рух
А пішов на спад Б розгорівся з новими силами
В ситуація не змінилася Г знайшов нових прихильників
7) Посаду генерального секретаря ЦК РКП(б) обійняв
А В. Ленін Б Л. Троцький В Г. Зіновєв Г Й. Сталін
8) СРСР був створений
А 28 грудня 1920 р. Б 30 грудня 1920 р.
В 30 грудня 1922 р. Г 31 січня 1924 р.
9) Конституцію СРСР було ухвалено
А 28 грудня 1920 р. Б 30 грудня 1920 р.
В 30 грудня 1922 р. Г 31 січня 1924 р.
10) Чи згодні Ви з нижчеподаними тезами щодо міжнародного становища Української СРР наприкінці 1920 - на початку 1921 року?
1. Повноважні представництва УСРР було відкрито у Польщі, Австрії, Туреччині, країнах Балтії.
2. На початку 1928 року УСРР закрила свої повноважні представництва за кордоном і ліквідувала Народний комісаріат закордонних справ.
обидві тези вірні
вірна лише теза 1
вірна лише теза 2
обидві тези неправильні
11) Державно-політичний статус УСРР у 1921 – 1922 рр. визначався...
А. юридичною незалежністю УСРР,
Б.«військовим союзом» із РСФРР зі збереженням УСРР формального статусу та ознак незалежної держави
В. «договірною федерацією» з РСФРР та іншими радянськими республіками,
Г. «воєнно-політичним союзом» із РСФРР та перебуванням УСРР у її складі на правах автономного утворення
12) Якими були причини масового голоду в Україні в 1921—1923 рр.? (3 відповіді)
А) повоєнна розруха
Б) антицерковна кампанія
В) державна політика хлібозаготівлі
Г) колективізація селянських господарств
Д) посуха і неврожай
Е) встановлення міжнародної блокади
III. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Повідомлення теми та мети уроку.
і |
а |
и |
а |
і |
р |
у |
б |
у |
є |
б |
и |
н |
і |
б |
т |
р |
и |
а |
и |
і |
у |
п |
б |
у |
а |
є |
р |
т |
е |
V. Актуалізація.
Завдання
Діти припускають і записують на дошці план вивчення нового матеріалу
Сьогодні ми познайомимося з новою українською політикою більшовиків, визначимо причини, які до неї призвели, проаналізуємо основні заходи та охарактеризуємо наслідки.
VI. Вивчення нового матеріалу.
Метод «мозковий штурм».
Причини запровадження нової економічної політики
1. Завершення громадянської війни на території України.
2. Незадоволення політикою воєнного комунізму.
3. Економічна криза (розруха, закриття підприємств, зниження виробництва).
4. Політична криза (селянські повстання, страйки робітників, виступи в армії і на флоті).
5. Політична та економічна ізоляція більшовиків на міжнародній арені.
Орієнтовний вигляд таблиці.
Питання в ході уроку |
Відповіді |
Причини переходу до НЕПу |
|
Продподаток |
|
Заходи у промисловості |
|
Заходи у сфері фінансів і торгівлі |
|
Відродження кооперації |
|
Криза збуту, «ножиці цін» |
|
Згортання НЕПу |
|
Роботу виконав:___________________________________ Оцінка_________ |
Робота з атласом, робота з настінного картою
Завдання індівидуально
Назвіть найбільші центри важкої промисловості. Визначте де була більше зосереджена?
Визначте які промислові підприємства та електростанції були створені в період непу?Які добудовані в 30-х?Які залізничні колії були створені до 1925 року?
Заборону приватної торгівлі та ліквідацію товарно-грошових відносин.
Централізація управління виробництвом і розподілом матеріальних ресурсів.
Запровадження продовольчої розверстки на селянську продукцію.
Об’єднання підприємств промисловості в госпрозрахункові трести.
Передачу малих підприємств в оренду організаціям і приватним особам.
Формування трудових армій і запровадження трудової повинності.
Оздоровлення грошового обігу.
Передачу підприємств великої промисловості в оренду приватним особам
Підсумки уроку
Інструктаж з домашнього завдання.