Мета: сформувати в учнів уявлення про загальну характеристику Євразії; сприяти розумінню учнями впливу географічного положення Євразії на природу материка;
закріпити практичні навички учнів визначати географічного положення об'єкта за допомогою карт атласу. Розвивати навички самостійності.
Виховувати бережливе ставлення до унікальних об'єктів природи.
Обладнання: фізична карта Євразії; фізична карта півкуль; атласи; підручники; мультимедійний супровід, презентація.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Євразія – найбільший материк Землі. Фізико-географічне положення
материка, його розміри.
Мета: сформувати в учнів уявлення про загальну характеристику Євразії; сприяти розумінню учнями впливу географічного положення Євразії на природу материка;
закріпити практичні навички учнів визначати географічного положення об’єкта за допомогою карт атласу. Розвивати навички самостійності.
Виховувати бережливе ставлення до унікальних об’єктів природи.
Обладнання: фізична карта Євразії; фізична карта півкуль; атласи; підручники; мультимедійний супровід, презентація.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку:
1.Організаційний момент - 1хв.
2.Мотивація навчальної діяльності - 2хв.
3.Актуалізація опорних знань - 6хв.
4.Вивчення нового матеріалу -28хв.
5.Закріплення нових знань і умінь -5хв.
6.Підсумок уроку -2хв.
7.Домашнє завдання -1хв.
Хід уроку
1. Організаційній момент
2. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми починаємо вивчення останнього з материків нашої планети. У вас може виникнути запитання, а чому ми, мешканці Євразії, не почали вивчення материків саме з неї? Відповісти на це можна так: Євразія – найбільший материк світу, її природа відрізняється найбільшим різноманіттям. Для вивчення особливостей цього материка вам знадобляться усі набуті раніше знання та досвід.
3. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Прийом «Пригадай і скажи»
- Чим відрізняться Євразія серед інших материків? ( Найбільша за площею; на його території розташовані найвищі гори світу – Гімалаї; найвище плоскогір’я –Тибет. Найрізноманітніша природа – наявні всі природні зони від арктичних пустель до екваторіальних лісів. Тут знаходиться найжаркіший регіон світу – Аравія, але також наявні окремі території з дуже низькими температурами – полюс холоду Північної півкулі.
- Як впливає ФГП на природу материка?
- Чому природа Євразії різноманітна?
- За яким планом ми вивчаємо материки?
4. Вивчення нового матеріалу.
План
Євразія складається з двох частин світу — Азії та Європи.
Площа — 54,9 млн. км (~1/3 площі всієї суші Землі) з них на острови припадає близько 2,75 млн. км².)
Населення — близько 4,9 млрд.осіб.
Євразія — це найбільший материк Землі, що складається з двох частин світу — Європи і Азії. Назви цих частин світу походять від ассірійських слів «ереп» (захід) т.б. Європа та «асу» (схід) т.б. Азія. Умовна межа між Європою та Азією проходить східним підніжжям Уральських гір, річкою Емба, північним узбережжям Каспійського моря і Кумо-Маничською западиною на північ від Кавказу, далі Азовським та Чорним морями, протокою Босфор, Мармуровим морем, протокою Дарданелли, Середземним морем та Гібралтарською протокою.
Самостійна робота.
1) Використовуючи фізичну карту атласу, відео – визначте за планом ФГП Євразії:
- розташування щодо екватору;
- розташування щодо нульового меридіану;
- розташування по відношенню до інших материків;
- які океани, течії омивають Євразію?
Крайні материкові точки Євразії: на півночі — мис Челюскін (п.-ов.Таймир) 77° пн. ш., 104° сх.д.; на півдні — мис Піай (п.-ов Малакка) 1° пн. ш., 104° сх.д.; на заході — мис Рока (п.-ов Піренейський) 38° пн.ш., 9° зх. д., на сході — мис Дежньова (п.-ов Чукотський) 66° пн.ш., 169°зх.д.
- порівняти ФГП Євразії та Північної Америки.
Євразія, як і Північна Америка, розташована у Північній півкулі – майже від полюса до екватора. Через це сонячне проміння падає на поверхню материка під різними кутами, що обумовлює різноманітність температури повітря. Клімат, у свою чергу, обумовлює різні типи ґрунтів та органічний світ. Тому на території Євразії наявні різноманітні природні зони – від арктичних пустель до екваторіальних лісів, як у Північній Америці. Велика частина Євразії розташована у помірних широтах.
На відміну від Північної Америки, Євразія сильно витягнута із заходу на схід: вона займає всю Східну півкулю та окраїнами заходить до Західної. Тому на території Євразії наявні місця, дуже віддалені від Океану. Найвіддаленішим від Океану місцем землі є місто Кизил, де споруджено обеліск «Цент Євразії» (адміністративний центр Кизил-Ординської обл. в Казахстані)
Проблемне запитання: На клімат якого з цих двох материків Атлантичний океан впливає більше? Чому?
Атлантичний океан більше впливає на Євразію. У помірному поясі наявні постійні західні вітри: у Пн.Америці вони дмуть з материка на океан, тоді, як в Євразії навпаки, вони приносять вологу, що посилюється глибоким проникненням океану в глибину материка (Середземне, Чорне, Балтійське моря, затоки). На шляху західних вітрів немає перепон, тому вплив Атлантичного океану сягає внутрішніх районів материка: чим ближче до Атлантичного океану, тим тепліша зима, прохолодніше літо, більше опадів. Крім того, обертання Землі відхиляє теплу течію Гольфстрім від Північної Америки до берегів Євразії.
3) Визначити протяжність материка в градусах і кілометрах
а) з Півночі на Південь між крайніми точками;
б) з Зх. на Сх. по 50° паралелі ( 1°=72км.)
Розв’язок:
а) 1) 78° – 1° =77° 2) 111км х 77° = 8547км
б) 1) 141° – 2° = 139° 2) 72км х 139° = 10008км.
Висновок: Євразія більше витягнута з Зх. на Сх., ніж з Пн. на Пд.
Берегова лінія дуже порізана на Зх. і Сх. де материк омивається Атлантичним та Тихим океанами. Північний Льодовитий океан не глибоко вдається в суходіл, утворюючи цілу низку окраїнних морів.
- Розгляньте фізичну карту і назвіть ці моря.
5. Закріплення. Прийом «Чомучка?»
Чому Євразію омивають 4 океани?
Чому координати її крайніх точок мають Західну і Східну довготу?
Чому природа Євразії є найрізноманітнішою?
Чому природа Євразії схожа з природою Північної Америки?
6. Підведення підсумків уроку.