Мета: розширити знання учнів про свою рідну державу, розкрити суть поняття ―патріот‖, ―патріотизм‖, формувати і розвивати патріотичні почуття учнів, розвивати пізнавальний інтерес до минулого і сьогодення рідного краю, виховувати почуття гордості за рідну землю, бажання приносити користь рідній країні, сприяти покращенню життя на цій землі.
ВСЕ, ЩО РІДНЕ, ХАЙ НАМ БУДЕ НАЙДОРОЖЧЕ І СВЯТЕ, РІДНА ВІРА, РІДНА МОВА, РІДНИЙ КРАЙ НАШ НАД УСЕ!
Мета: розширити знання учнів про свою рідну державу, розкрити суть поняття ―патріот‖, ―патріотизм‖, формувати і розвивати патріотичні почуття учнів, розвивати пізнавальний інтерес до минулого і сьогодення рідного краю, виховувати почуття гордості за рідну землю, бажання приносити користь рідній країні, сприяти покращенню життя на цій землі.
Обладнання: аркуші паперу, прислів’я, портрети історичних діячів, контурна карта , карта України, фотографії , вірші українських поетів, ребуси, кросворд.
Девіз уроку: Може, десь земля є краща й вища, а над нею – небо золоте, та мені найкраща та, де вишня, та, де вишня мамина цвіте. Богдан Радиш
Хід уроку І. Організація класу
Сьогодні свято завітало в школу,
Бо Перше вересня, і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку
Ми розпочнем найперший наш урок.
ІІ. Актуалізація знань
Швидко промайнуло тепле літечко і ось вже першовересень покликав вас до школи.
За літо ви набралися сил, подорослішали. Нас чекає цікава і напружена робота в 5 класі, пізнавальні уроки читання, математики, української та англійської мов… А на нашому найпершому уроці ми поговоримо про ті найважливіші речі, без яких не може існувати кожна людина. Як ви думаєте, про що буде йти мова сьогодні на уроці?
Учні передають мікрофон один одному і називають найважливіші для людини речі ( про маму, рідну землю, здоров’я і т. д.)
Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею, завжди хоче розповісти про неї найкраще.
Ми щасливі, що народилися на чудовій, багатій, мальовничій землі – в нашій Україні. Тут жили наші діди й прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського. Де б ми не були, ми завжди будемо згадувати і рідну домівку, де ми народилися, і мамині очі, і вірних друзів, з якими ділили і радощі, і горе, і ще багато-багато речей, які ми пам’ятаємо і любимо ще з дитинства.
Сьогодні на уроці ми ще раз переконаємося, яка чудова, багата та унікальна рідна земля, перевіримо рівень наших знань про Україну та дізнаємося багато цікавого про нашу Батьківщину.
ІІІ. Усвідомлення
1. Робота з кросвордом
- Людину творить країна, де вона народилася. Але й країну створюють люди, які в ній живуть. Дайте відповіді на питання кросворда і у виділених клітинках ви прочитаєте, як називають людей, які люблять свою Батьківщину.
2. Пояснення слова «патріот», «патріотизм»
3. Робота в групах
П – поважати традиції та звичаї своєї Батьківщини
А - активно діяти
Т – трудитися на благо Батьківщини
Р – розвиватися самому
І – проявляти ініціативу
Т – творити добро
4. Квест
Сьогодні у нас незвичайний урок - урок-квест. Ми будемо складати пазли, але щоб покласти їх на місце, треба виконати певні завдання. Виконуючи завдання квесту ми систематизуємо свої знання, ще раз переконаємось, яка чудова і унікальна наша Батьківщина. Проте спочатку нам потрібно об’єднатися в команди. У вас на партах лежать частини малюнків з краєвидами. З’єднайте свою частину малюнка з картками інших однокласників так, щоб утворилось ціле. Переможе та команда, яка першою складе карту України.
Станція «Держава в центрі Європи»
1) Обведіть контури України на контурній карті.
Станція «Мова – душа народу»
Рідна і в мила. земля жмені (Рідна земля і в жмені мила.)
За віддай . рідний життя край (За рідний край життя віддай.)
Людина соловей без без Батьківщини як пісні. (Людина без Батьківщини як соловей без пісні.)
За тепліше та морем миліше. дома (За морем тепліше, та дома миліше) Рідна мачуха земля мати чужа. а (Рідна земля мати,а чужа – мачуха.) землі за рідної золото. Грудка дорожча (Грудка рідної землі дорожча за золото.)
2) Напишіть якомога більше прикметників, які характеризують українську мову.
Станція «Йдемо у майбутнє, пам’ятаючи про минуле»
(Хай не буде ні одної української дитини, що не вміла б розказати про минуле України.)
1, 2, 5
,
( Байда)
, ,,,,
( Мазепа)
Де козак, там і … (слава)
Степ та воля – козацька…. (доля)
Козацькому роду нема … (переводу)
Ми з такого роду, що любимо … (свободу)
Козак не боїться ні тучі, ні … (грому)
Станція «Обереги рідної землі»
Вишита сорочка |
писанка |
Квіти, листя, сплетені в коло, яким найчастіше прикрашають голову |
лелека |
Розмальоване куряче або декоративне, звичайно дерев’яне яйце, призначене для Великодніх свят |
рушник |
Довгастий шматок тканини для витирання обличчя, тіла, посуду і т. п., а також вишитий шматок тканини для оздоблення житла в українських оселях. |
вінок |
Великий перелітній птах із довгими ногами та довгим прямим дзьобом |
вишиванка |
Кущова рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами, зібраними в кетяг |
верба |
Дерево або кущ із гнучким гіллям, вузенькими листочками. Найчастіше росте по берегах річок, понад ставками, поблизу копанок |
калина |
Я |
К |
Л |
Ю |
Б |
И |
С |
Т |
О |
К |
Т |
О |
З |
И |
М |
І |
Б |
М |
А |
Л |
Ь |
В |
А |
К |
И |
В |
А |
М |
А |
К |
Т |
Р |
У |
В |
Ю |
Б |
Б |
Е |
З |
С |
М |
Е |
Р |
Т |
Н |
И |
К |
Ь |
Р |
О |
М |
А |
Ш |
К |
А |
І |
Т |
Д |
Е |
Р |
Е |
В |
І |
Й |
З |
В |
Я |
Б |
Л |
У |
Н |
Я |
Н |
Т |
Р |
О |
Я |
Н |
Д |
А |
М |
А |
С |
В |
О |
Л |
О |
Ш |
К |
И |
Ю |
Л |
Д |
Ж |
Г |
И |
( Любисток, мальва, мак, безсмертник, ромашка, деревій, яблуня, троянда, волошки)
Станція «Славні сини та дочки України»
( Іван Франко, Тарас Шевченко, Леся Українка, Богдан Хмельницький, Ліна Костенко, Ярослав Мудрий )
Станція «7 чудес України»
1) З’єднайте фотографію і назву об’єкта
(Києво-Печерська Лавра, місто Кам’янець, дендропарк Софіївка, Софія
Київська,
Херсонес Таврійський, острів Хортиця, Хотинська фортеця) ІV. Підсумок уроку
- Ось і підійшов до завершення наш урок. Напевне, всі ви зрозуміли, на якій унікальній землі ми живемо. Ми маємо чим пишатися і чим гордитися. Наші предки дуже багато трудилися, щоб Україна стала незалежною могутньою державою. А тепер від нас, від наших знань і вмінь, від нашого патріотизму залежить, якою бути Україні далі.
1) Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Продовжте речення «Після цього уроку я знаю, що …»
2) Робота в групах
- Обговоріть і запишіть на листочках, як ви, учні 5 класу, можете проявляти свій патріотизм. Прикріпіть ці листочки на карті України і пам’ятайте, що людину прикрашають не слова, а добрі справи. Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди. Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її, вічно живу і нову, і мову її солов'їну.
Любіть у труді, у коханні, у бою, як пісню, що лине зорею… Всім серцем любіть Україну свою — і вічні ми будемо з нею!
Рідна і в мила. земля жмені
За віддай . рідний життя край
Людина соловей без без Батьківщини як пісні.
За тепліше та морем миліше. дома
Рідна мачуха земля мати чужа. а
землі за рідної золото. Грудка дорожча
, ,,,,
Вишита сорочка |
писанка |
Квіти, листя, сплетені в коло, яким найчастіше прикрашають голову |
лелека |
Розмальоване куряче або декоративне, звичайно дерев’яне яйце, призначене для Великодніх свят |
рушник |
Довгастий шматок тканини для витирання обличчя, тіла, посуду і т. п., а також вишитий шматок тканини для оздоблення житла в українських оселях. |
вінок |
Великий перелітній птах із довгими ногами та довгим прямим дзьобом |
вишиванка |
Кущова рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами, зібраними в кетяг |
верба |
Дерево або кущ із гнучким гіллям, вузенькими листочками. Найчастіше росте по берегах річок, понад ставками, поблизу копанок |
калина |
Вишита сорочка |
писанка |
Квіти, листя, сплетені в коло, яким найчастіше прикрашають голову |
лелека |
Розмальоване куряче або декоративне, звичайно дерев’яне яйце, призначене для Великодніх свят |
рушник |
Довгастий шматок тканини для витирання обличчя, тіла, посуду і т. п., а також вишитий шматок тканини для оздоблення житла в українських оселях. |
вінок |
Великий перелітній птах із довгими ногами та довгим прямим дзьобом |
вишиванка |
Кущова рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами, зібраними в кетяг |
верба |
Дерево або кущ із гнучким гіллям, вузенькими листочками. Найчастіше росте по берегах річок, понад ставками, поблизу копанок |
калина |
Я |
К |
Л |
Ю |
Б |
И |
С |
Т |
О |
К |
Т |
О |
З |
И |
М |
І |
Б |
М |
А |
Л |
Ь |
В |
А |
К |
И |
В |
А |
М |
А |
К |
Т |
Р |
У |
В |
Ю |
Б |
Б |
Е |
З |
С |
М |
Е |
Р |
Т |
Н |
И |
К |
Ь |
Р |
О |
М |
А |
Ш |
К |
А |
І |
Т |
Д |
Е |
Р |
Е |
В |
І |
Й |
З |
В |
Я |
Б |
Л |
У |
Н |
Я |
Н |
Т |
Р |
О |
Я |
Н |
Д |
А |
М |
А |
С |
В |
О |
Л |
О |
Ш |
К |
И |
Ю |
Л |
Д |
Ж |
Г |
И |
Я |
К |
Л |
Ю |
Б |
И |
С |
Т |
О |
К |
Т |
О |
З |
И |
М |
І |
Б |
М |
А |
Л |
Ь |
В |
А |
К |
И |
В |
А |
М |
А |
К |
Т |
Р |
У |
В |
Ю |
Б |
Б |
Е |
З |
С |
М |
Е |
Р |
Т |
Н |
И |
К |
Ь |
Р |
О |
М |
А |
Ш |
К |
А |
І |
Т |
Д |
Е |
Р |
Е |
В |
І |
Й |
З |
В |
Я |
Б |
Л |
У |
Н |
Я |
Н |
Т |
Р |
О |
Я |
Н |
Д |
А |
М |
А |
С |
В |
О |
Л |
О |
Ш |
К |
И |
Ю |
Л |
Д |
Ж |
Г |
И |
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
«Після цього уроку я знаю, що __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________