Всеволод Зіновійович Нестайко «Чарівні окуляри» - правдиво-фантастична повість про надзвичайні пригоди київських школярів

Про матеріал
Розробка містить матеріали для проведення уроку з позакласного читання у 6 класі на тему: "Всеволод Зіновійович Нестайко «Чарівні окуляри» - правдиво-фантастична повість про надзвичайні пригоди київських школярів"
Перегляд файлу

 

Тема: Урок позакласного читання. Всеволод Зіновійович Нестайко «Чарівні окуляри» -  правдиво-фантастична повість про надзвичайні пригоди київських школярів

Мета: познайомити учнів із творчістю Всеволода Нестайка, опрацювати та проаналізувати зміст твору «Чарівні окуляри», удосконалювати вміння читати уважно і вдумливо, розвивати творче осмислення прочитаного;  формувати в учнів уміння будувати зв’язні висловлювання, розвивати логічне та асоціативне мислення; виховувати ввічливість, порядність, милосердне ставлення до людей, доброту, інтерес до книжок сучасних українських авторів.

Обладнання: портрет письменника, повість «Чарівні окуляри», ілюстрації до твору, сигнальні картки

Тип уроку: урок позакласного читання

Форми і методи роботи: слово вчителя, бесіда, робота з ілюстраціями, фронтальне опитування, експрес-опитування, «Темна конячка», творчо-асоціативна робота, виразне читання, робота в парах, інтерактивна вправа «Коло думок», «Мікрофон»

Немає величі там, де нема простоти, добра і правди.
Л. Толстой

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Оголошення теми та мети уроку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1.       Слово вчителя

 

 

 

 

 

 

 

Діти, сьогодні на уроці, ми з вами поговоримо про життя і творчість Всеволода Нестайка;  розглянемо правдиво-фантастичну повість «Чарівні окуляри»; з’ясуємо, чому автор визначив жанр свого твору, як правдиво-фантастична повість; проаналізуємо, як змінюється головні герої після всіх пригод, що з ними відбулися.

 - Ви всі любите читати. Як ви розумієте епіграф до уроку?

ІV. Перевірка засвоєння учнями змісту повісті

  1. Бесіда

- Про що розповідається у творі?

- Що вас найбільше вразило, схвилювало?

2. Робота з ілюстраціями (Додаток 1)

 •                    Що зображено на малюнках?
 •                    Які фарби використовує художник?
 •                    Що хотів передати?
 •                    Яке загальне враження від малюнків?
 1.       Слово вчителя(Додаток 2)

Всеволод Зіновійович Нестайко ( 30 січня 1930, Бердичів 16 серпня 2014, Київ) — письменник, класик сучасної української дитячої літератури. Для його творів характерне гумористичне обігравання імен та ситуацій. Найпопулярніший твір — трилогія «Тореадори з Васюківки» («Пригоди Робінзона Кукурузо» 1964, «Незнайомець з 13-ї квартири» 1966, «Таємниця трьох невідомих» 1970)

Батько, Зіновій Нестайко, — народився в Чернелиці; закінчив гімназію в місті Бучачі, під час Першої світової війни був українським січовим стрільцем. Воював в лавах УГА, потрапив до польського табору полонених. Працював в Проскурові на цукроварні. 1933року заарештований чекістами; загинув у концентраційному таборі.

Мама Нестайка викладала російську мову та літературу. По смерті батька у 1930-ті роки переїхала з сином до Києва, де під час нацистської окупації організувала маленьку підпільну школу.

Дід, о. Денис Нестайко — багаторічний декан і парох (УГКЦ) м. Бучача, знаний український громадський діяч Бучацького повіту. Письменник неодноразово перебував у Бучачі, передав для Бучацького районного краєзнавчого музею особисті речі родичів.

В. Нестайко закінчив 10-літню загальну середню школу з одною четвіркою в табелі, зі срібною медаллю. Через обставини терору та війни не вчився у 5-му та 9-му класах. Курс 9-го класу пройшов самостійно за два місяці. Після школи вступив на слов'янське відділення філологічного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка. Закінчив навчання на філологічному факультеті 1952 року.

У дитинстві разом із сусідом та однолітком Вітасиком Дяченком читали книжки: Миколи Трублаїні («Лахтак», «Шхуна „Колумб“»), Джека Лондона, Жюля Верна, Бориса Житкова, та мріяли стати капітанами далекого плавання. Як виявилось, через особливості зору Нестайко не міг стати моряком, а сусід таки став капітаном.

Працював у редакціях журналів «Дніпро», «Барвінок», видавництві «Молодь». З 1956 по 1987 рік завідував редакцією у видавництві «Веселка».

П'ятдесятирічний шлях у дитячій літературі засвідчив виданням близько сорока книжок оповідань, казок, повістей і п'єс. Перше оповідання для дітей Всеволод Нестайко надрукував у журналі «Барвінок» в 24 роки. Також друкувався у «Піонерії». Перша книжка «Шурка і Шурко» побачила світ у 1956 році.

За його повістями та оповіданнями поставлено фільми «Одиниця з обманом», «Чудеса в Гарбузянах», короткометражна стрічка «Тореадори з Васюківки».

На початку 2000 року надрукував у «Барвінку» свою нову повість-казку «Ковалі Щастя, або Новорічний детектив».

2004 року В.Нестайко разом із поетом та редактором Іваном Малковичем опрацювали та опублікували нову авторську редакцію книги «Тореадори з Васюківки». Твір позбавлено деяких неминучих ідеологічних нашарувань минулої доби, деталей, незрозумілих сучасному, а тим паче майбутньому читачеві. З'явилися й нові епізоди.

Вів програму на Національному радіо України «Радіобайка Всеволода Нестайка».

Багато сучасних українських письменників схвально відгукуються про творчість Всеволода Нестайка, вважають його класиком та майстром слова.

Згідно з соцопитуваннями, які провела у 1990–1992 роках Державна бібліотека для дітей та Міністерство культури — твори Всеволода Нестайка визнано лідерами читацького зацікавлення.

Указом Президента України Віктора Ющенка N 53/2010 від 20 січня письменника нагороджено Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (2010).

 1.       Фронтальне опитування із сигнальними картками

(Учитель роздає сигнальні картки: червона – відповідь «ні», синя – «так») Додаток 3

1.Всеволод Нестайко народився у Києві (Ні – синя картка).

2.Закінчив школу зі срібною медаллю (Так – червона картка).

3. Через обставини терору та війни не вчився у 5-му та 9-му класах. (Так – червона картка).

4. В дитинстві не любив читати книжки (Ні – синя картка).

5. Всеволод Нестайко працював у редакціях журналів «Дніпро», «Барвінок», видавництві «Молодь». (Так – червона картка).

6. Вів програму на Національному радіо України «Радіобайка Всеволода Нестайка». (Так – червона картка).

V. Бесіда на з’ясування ставлення учнів до твору

1. Експрес – опитування

1.Про що розповідається у повісті?

2.Коли відбуваються події?

3.Які слова нам допомагають зрозуміти, що це сучасний твір?

4.Що є несподіваним для вас, коли ви читали цей твір?

5.Які образи постали у вашій уяві?

6.Які картинки ви малювали у своїй уяві, коли читали про пригоди Васі та Роми?

7.Як би ви продовжили цей твір?

8. Чи сподобався твір?

9. Чим саме?

10. Як би ви вчинили на місці Васі та Роми?

VІ. Бесіда спрямована на усвідомлення учнями ідейно-художнього змісту твору

1.«Темна конячка»

Вчитель: Я буду зачитувати уривок із описом того чи іншого героя із сторінок повісті, а ви маєте відгадати його.

« … в класi всi називають  мене  Рудий Африканський Їжачок. Або Африканець. Або Рудий Їжачок.  Або  просто  Їжачок. Рудим Африканським Їжачком мене Ромка Черняк назвав, лiдер нашого класу.  Ми тодi Африку з географiї проходили. А волосся в мене справдi руде, як жар.  I настовбурчене, як голки в їжачка.»

 (Вася Богданець)

«…була  першою  красунею  у  нашому   класi.   Струнка,   голубоока, чорноброва... Горда i неприступна. Нiкому i нiколи вона не  писала  записок. Навiть Ромка Черняк губився i нiяковiв перед нею».

 (Рита Скрипаль)

«I раптом бiля нас невiдомо  звiдки  з'явилася  бабуся  -  довгоноса,  у кумедному старовинному капелюшку, з цiпком у руках. Вона розгублено  мружила очi i крутила на всi боки головою».

(Маргарита Степанівна)

«…Сама чорнява, а очі сині, великі, з мохнатими віями. У вушках сережки з перлами. Струнка, як тополька…»

(Анжеліка)

«Бiля  балкона  просто  в  повiтрi  ми  побачили усмiхненого хлопчика  у  сорочцi-вишиванцi,  у  смушевiй  шапцi  набакир,  у червоних  шароварах,  червоних  чоботях,  який  сидiв   верхи   на   дивному напiвпрозорому блакитному конику з яскравою жовтою гривою i жовтим  хвостом. У  руках  хлопчик  тримав  срiбний  пернач».

(козачок Гулька)

«…вийшов синій чоловічок з фіолетовими очима, у яких бігали жовтенькі бісики, наче секундні стрілки, — в лівому в один бік, у правому в другий. Чоловічок був кругловидий, з довгеньким гострим носиком, який весь час теж крутився то в один бік, то в протилежний…»

(Митя Часомір)

«З палацу вискочив синій дід з зеленою бородою і зеленими, як у потвор, очима. Чаклун пронизливо подивився на нас і раптом кинувся до Ромки й почав його обіймати й цілувати, радісно піпікаючи. Не встиг я і оком зморгнути, як він схопив Ромку в обійми і зник разом з ним у палаці.»

(Зловред Поганський-Хуліганський)

«У кріслі перед величезним екраном сидів кумедний дідусь в окулярах з подвійними скельцями — верхнє прозоре, нижнє темне…»

(Іван Іванович Шукайло)

2.Характеристика образів твору ( самостійна робота учнів).

Творчо-асоціативна робота: скласти коротку характеристику образів повісті, використовуючи епітети. (Наприклад: Вася кмітливий, відважний, добрий, чесний).

3.Виразне читання уривків повісті, які найбільше сподобалися учням.

4. Бесіда

Висловити власні думки:

1.Яке ваше ставлення до поведінки Васі та Роми?

2.Чим ви були  вражені?

5. Робота в парах

- Діти, уявіть себе художниками цієї книжки, проілюструйте епізод, який вам найбільше сподобався.

6.Інтерактивна вправа «Коло думок»

 •                   Чому  Всеволод Нестайко   визначив жанр свого твору як правдиво-фантастична повість?
 •                   Визначте  тему  та  провідну  ідею  твору.

Які  особливості  мови  повісті  ви  помітили? Наведіть  приклади. Яка  їх роль у художньому творі?

VII. Підсумовуюча бесіда

1. Бесіда

 •                  У чому повчальний зміст твору?
 •                  Що на уроці було головним? Цікавим? Чого ви навчилися?
 •                  У чому актуальність повісті?
 •                  Як ви розумієте такі слова:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

        -  А що я зробив би я, якби в мене були чарівні окуляри?

VIІI. Мотивація оцінювання

(Учитель виставляє оцінки за роботу учнів на уроці).

ІХ. Домашнє завдання та інструктаж до нього

 1.       Скласти сенкан до слова доброта
 2.       Написати твір-мініатюру: «Я хотіла (в) би бути схожою (им) на…тому,  що…»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

 

 

 

 

Копия (3) 978-617-538-133-5-400x400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Заруцька Валентина Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Гаврилюк Олена Вікторівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
docx
Додано
30 серпня 2019
Переглядів
16763
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку