Головченко К.С; Конспект уроку з
української мови у 8 - му класі на тему :
«Вставні слова. Розділові знаки при них»
Тема. Вставні слова. Розділові знаки при них.
Мета:
● навчальна: поглибити знання учнів про вставні слова, їх види за значенням;
● розвивальна: розширити й систематизувати знання учнів про вставні слова, розвивати творчі вміння школярів розв’язувати пізнавальні завдання; формувати комунікативні навички;
● виховна: виховувати інтерес до культурної спадщини українців, формувати естетичні смаки учнів.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, мультимедійне обладнання.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Із яким настроєм, шановні восьмикласники, завітали на урок?
2. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бліц-опитування.
1) Що таке звертання?
2) Як знаходити звертання в реченні?
3) Назвіть види звертань.
4) Як звертання виділяють на письмі?
2. Робота учня біля дошки із карткою.
3 . Мотивація навчальної діяльності
Вчитель (або учень):
- Вони нас часто виручають,
Коли невпевнені чи навпаки,
Коли радіють чи сумують,
Коли нас переповнюють думки.
Про що йдеться в цьому вірші? ( Про вставні слова)
ІV. Оголошення теми й мети уроку.
Темою нашого уроку сьогодні будуть вставні слова ,та розділові знаки при них.
5. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Мовне дослідження
Доповнити уривок доречними вставними словами.
Пісня супроводжує український народ протягом усієї історії його існування. У часи розквіту та занепаду, під час важких випробувань війнами, бідністю народна пісня допомагала людям.
У ній – пам'ять про визначних історичних діячів, минуле, щирі почуття.
У радісні хвилини життя пісня неодмінно лунала, зігріваючи душу та підіймаючи настрій. Пісня допомагала в праці. Така співуча в нас українська душа.
Довідка: безперечно, отже, мабуть.
2. Вибірковий диктант.
Прослухати речення, виписати вставні слова.
Ви вже, певно, знаєте, що людина прагнула оспівати свою працю, долю, навколишній світ. Наприклад, із настанням Нового Року люди співали колядки та щедрівки, в яких бажали добра і щастя одне одному. По-перше, пісень співали господареві та господині, по-друге, – дідові, бабусі, парубкові та дівчині.
«Хвилинка» відпочинку.
3. Робота в групах.
1 група «Теоретики»: сформулювати основні ознаки вставних слів.
2 група «Дослідники»: скласти зі словами видно, на диво по 2 речення так, щоб у першому реченні воно було вставним, а в другому – членом речення.
3 група «Редактори»: виправити помилки в реченнях.
1) Спасіння в добрі спасіня в любові. І це стосується, напевно нас усіх.
2) Я звісно мрійником був.
3) Може верну, знову моє тихе слово?
Правильно:
1) Спасіння в добрі, спасіння в любові. І це стосується, напевно, нас усіх.
2) Я, звісно, мрійником був.
3) Може, верну знову моє тихе слово?
6. Закріплення знань, умінь і навичок.
Робота із тестовими завданнями (слайд).
1. Вставним словом ускладнено речення (розділові знаки пропущено):
А Піду за Дунай може ще там люди не пособачились…
Б Допоможи Соломіє… В Ех піду де воля де інші люди.
Г Ти ж кудою подашся Остапе?
2. Правильно поставлено розділові знаки:
А Може вона помилилась, і потрапила не в ту хату?
Б Соломії, здалося, що вона дуже одхилилась ліворуч.
В Може Остап, вийшов із хати та підпер двері?
Г Остапові пощастило, однак, зачепитись якось за прибережну вербу.
Відповіді: 1А, 2Г.
VІІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я дізнався…
- Над чим довелося замислитись?
Оцінювання. Заповнення учнями картки самооцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання
Повторити теоретичний матеріал про вставні слова.
1.Виписати з художньої літератури речення із вставними словами.
Підбиття підсумку уроку:
Самоаналіз |
Оцінка |
Я пригадав раніше вивчений матеріал |
|
Я висловлював власні думки |
|
Я плідно працював у групі |
|
Загальна оцінка
|
|
Самоаналіз |
Оцінка |
Я пригадав раніше вивчений матеріал |
|
Я висловлював власні думки |
|
Я плідно працював у групі |
|
Загальна оцінка
|
|