Урок спрямований на краще пізнання дітьми рідного міста Харкова. Урок розроблено з використанням презентаційного матеріалу, цікавої вікторини, та легких вправ для фіз.хвилинки. Матеріал може використовуватись як на уроках Харківщинознавства, так і для виховної години.
Тема: Харків - моє рідне місто.
План уроку:
Хід уроку:
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж зелений у чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без батьківщини.
Сьогодні ми проведемо бінарне заняття, тобто вести урок будуть два вчителі і ось чому…
Кожна людина повинна знати історію свого міста. Однак в нашій аудиторії присутні учні, які приїхали до Харкова з інших міст.
Саме тому у процесі сьогоднішнього уроку ви зможете не лише перевірити свої знання, а й допоїти своїм товаришам дізнатися про Харків. Особисто мені в цьому буде допомагати Євгенія Петрівна.
Сподіваюсь, всім відомо, що Харків був заснований у 1654р., а як він був заснований достеменно невідомо і в наш час. Чи можете ви назвати кілька версій заснування міста? (2 ученика отвечают)
Молодці діти, ми дуже раді, що ви знаєте ці легенди. Але одночасно існує факт, що Харків міг і не дожити до цієї дати. А все через бунтарський дух. 1800 року на дверях одного із місцевих храмів з’явився пасквіль на Петра Першого. Імператор тоді наказав бити батогами кожного 10 харків’янина, місто зруйнувати, а жителів вислати до Сибіру. Однак, так і не здійснивши свою волю Павло Перший помер, а його син місто пробачив.
2. Так, тепер важко уявити, що Харків – перша столиця України – міг і не перетворитися на одне з найбільших міст України. До речі (к А.), а ти знаєш, яка найдовша вулиця у Харкові?
Може Сумська?
Ні. (до учнів) А хтось з вас знає? Правильно! (Ні, найдовша вул.. – Московський проспект) Його довжина 18 км.
Важко уявити, що колись невелике містечко перетвориться у одне з найбільших міст України з власною символікою.
Так, але власний герб Харків мав від самого початку. Хтось з вас знає як виглядав перший герб міста?
Перший герб Харкова був створено у 1654 р. На ньому зображено лук з натягнутою тетивою. Це символ мисливства, адже в ті часи в цій місцевості височіли густі ліси.
Другий герб був затверджено у 1781 р. Він представляв собою ріг достатку у якому знаходилися квіти. Сучасний герб виглядає майже так само, тільки в розі – квіти та плоди.
Також герб Харкова зображений на прапорі міста. Він представляє собою зелене полотно з гербом у центрі.
3. Доречі, ледь не забула сказати, що у цьому році визначна дата – 115 років з дня заснування харківського зоопарку. Олено, а ви відвідували харківський зоопарк?
Зоопарк? Ні, на жаль, його мені відвідати, ще не вдалось.
Діти, а ви відвідували цей куточок живої природи?(Так) Тоді ми зараз пограємо у гру і розповімо, які є тварини у нашому зоопарку тим хто там не був.
Умови гри: Якщо Є.П. назве тварину,яка мешкає в нашому зоопарку, ви присідаєте, якщо немає, то підіймаєте руки у гору.
слон, черепаха, жирафа, носоріг, крокодил, бегемот, панда, ведмідь, тигр, коала, олень, білка, дельфін, орел, верблюд
4. Ну що, відпочили трохи від інформації? Тоді можемо продовжити урок.
Думаю, саме час згадати про нашу гордість – наших славетних харків’ян. Діти, а ви можете назвати імена таких харків’ян?
Зараз ви маєте змогу перевірити себе – наскільки добре ви знаєте видатних особистостей міста. Зараз ви побачите на дошці завдання. Під літерами будуть перелічені певні місця Харкова, а під цифрами особистості, на честь яких ці місця названі. Перші три учні, які правильно впораються із завданнями отримають призи.
Отже, давайте перевіримо, що в нас вийшло.
5. Ви чудово впоралися із цим завданням. Молодці, що не цікавитеся своїм містом.
Та варто згадати ще одну важливу річ, точніше дату – 23 серпня. Хто знає чим ця дата така визначна?
Так, звичайно. Не варто забувати, що у роки ВВВ бої за Харків були дуже жорстокими і кривавими. Звільнила місто від фашиських загарбників армія під командуванням маршала Конєва. Харків зазнав жахливих руйнувань, та місто відродилося і стало ще прекраснішим. До речі, саме у Харкові було сконструйовано найвідоміший танк у світі – Т-34
Тепер 9 травня у День Перемоги і 23 серпня у день визволення міста харків’яни покладають квіти до пам’ятників загиблим воїнам.
6. Дуже добре, що і зараз ми не забуваємо свою історію, та наш урок добігає кінця, тому варто підбити підсумки. Що ви запам’ятали з цього заняття?
Ви зможете перевірити себе підчас виконання д/з. Це буде кросворд, який ми вам роздамо. А зараз оцінки за роботу на уроці.
Учень 1. Харків побудували на мальовничих землях Слобожанщини її перші поселенці. Він стоїть на злитті річок Харків і Лопань. Заснування Харкова овіяне легендами. Є припущення, що назва Харків походить від видозміненого Шарукань (половецьке кочовище) – «стоянка скотаря»: шаура – «скотар», кан – «стоянка».
Учень 2. За іншою версією, після поразки козаків під Берестечком у 1651 році на схід ринуло дуже багато відчайдушних біженців, які поселилися на Полтавщині та за її межами. Головою першого козачого поселення був Іван Каркач. Його і вважають засновником міста…