"Вулканізм і вулкани. Гейзери".(Урок). Презентація https://sway.office.com/BoAShcJ9bFpbzdfh

Про матеріал
Розробка уроку та презентація Sway з Географії 6 клас. Розділ III. Оболонки Землі. Тема 1. Літосфера. Тема уроку: "Вулканізм і вулкани. Гейзери".
Перегляд файлу

 

C:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (6).gif

Предмет: Географія     клас 6         Урок №  24  Дата:  ___________

Вчитель географії ЗОШ №22, м. Кропивницький Алішкевич Наталія Вікторівна

                                  Тема 5. Вулканізм і вулкани. Гейзери.

Мета: поглибити та систематизувати знання про внутрішні процеси Землі; формувати знання про вулкани та райони їх поширення; розвивати умін­ня працювати з картами та схемами атласу, визначати райони поширення вул­канів; продовжити формування світогляду, який базується на бережливому ставленні до довкілля; виховувати пізнавальний інтерес до професії вулканолога.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: атласи, карта півкуль, підручники, інтерактивна дошка, презентація https://sway.office.com/BoAShcJ9bFpbzdfh

Поняття: магма; магматизм, вулканізм, лава, конуси вулканів, жерло, кратер, вулкан, гарячі джерела, гейзери.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Психологічна хвилинка

Добрий ранок (день) діти, давайте привітаємося один до одного, посміхнемось один одному.

А девізом нашого уроку нехай будуть слова Михайла Казимирчука:

Напружуй нерв, напружуй мозок,

Сприймай, збагни і зрозумій…

А щоб все вдалося, як радять психологи, треба налаштуватися тільки на успіх, тільки на позитив. Отже, почнемо.

План

1.  Магматизм і його види.

2.  Утворення та будова вулкана.

3.  Види вулканів.

4.  Гарячі джерела та гейзери..

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Давайте пригадаємо основні поняття минулих уроків, без яких ми не можемо рухатись далі.

           Гра «Що таке? Де? Як і які?» https://app.wizer.me/learn/PKAIL7

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 Прийом “Дивуй”

...Колись, за сивої давнини, на березі Неаполітанської затоки в Італії стоя­ло веселе й ошатне місто Помпеї. На його вулицях завжди було жваво. До цього курортного міста приїздили відпочивати знатні римляни. Життя в Помпеї .бу­ло спокійне, і ніщо не пророкувало катастрофи... З деякого часу з вершини ве­ликого Пагорба поблизу міста почав вириватися димок, а іноді чувся гул. Ніх­то із мешканців міста не знав, що Пагорб — це згаслий вулкан, який зараз має назву Везувій.

Одного дня дим із Везувію почав валити сильніше, ніж звичайно. Однак жителі майже не звертали на це уваги — вони поспішали швидше закінчи­ти свої справи, щоб встигнути на гладіаторські ігри. Видовище вже почалося, коли раптом настала пітьма, задушливі гази наповзли на місто, високо в небо з Пагорба вихопилося полум'я. На місто почав падати дедалі густіший попіл. Ошалілі люди бігли не озираючись, намагаючись сховатись, щоб урятувати своє життя. Вони ховалися в підвалах, щоб перечекати лихо. Нікому не вдало­ся врятуватися, адже все місто було поховане під багатометровим шаром попе­лу... Про місто згодом забули.

Але ось одного разу, багато років потому, в полі почали рити колодязь і на­штовхнулися на мармурову статую. Почалися розкопки, і загибле місто зно­ву побачило сонячне світло. Сьогодні Помпеї — місто-музей, який відвідують тисячі туристів. А Везувій та інші вулкани вивчають учені-вулканологи. Вони безстрашно піднімаються до самого кратера діючого вулкана і навіть на особли­вих плотах мандрують розжареною лавою. Вулкани, як і землетруси, пов'язані з проявами внутрішніх сил Землі.

IV. Вивчення нового матеріалу

Проблемне питання

Подивіться на епіграф: «Підземний світ надій­но приховує багато таємниць, лякає своїми силами, дивує чудесами...», а в кінці уроку ви скажете, чи згодні з даним твердженням.

Сьогодні ми продовжимо знайомство з процесами, що відбуваються в земній корі познайомимося з вулканами, гарячими джерелами і гейзерами. 

Розповідь учителя

Ви вже знаєте про існування астеносфери. Саме в ній відбувається утворення магми (у перекладі з грецької «густа мазь»). Високий тиск призводить до того, що вона піднімається по тріщинах у земній корі нагору й застигає в товщі твердої оболонки. Іноді магма виливається на поверхню планети через жерла вулканів і перетворюється на лаву. На повітрі лава застигає, утворюючи навколо жерла вулкана конусоподібну гору. Сукупність процесів і явищ, пов’язаних із переміщенням магми до поверхні Землі й застиганням на ній, називається вулканізмом.

Назва цих стовпів, що викидають вогонь, попіл, газ, розпечене каміння, походить від імені бога вогню, й ковальської справи у давніх римлян — Вулкана.

Висота вулканів може становити тисячі метрів. Вулкан Ключевська Сопка на Камчатці досягає 4750  м, висота Етни становить 3329  м, Везувію — 1277  м (у 79 р. відбулося його виверження, що призвело до загибелі міста Помпеї); легендарний Кракатау, відомий винятково потужними виверженнями, має висоту 813 м, під час одного з вивержень він сам себе вкоротив, зруйнувавши верхню частину.

Запис до зошитів.

Вулкан – це геологічне утворення (геотектонічне явище) , що виникає над каналами і тріщинами в земній корі, по яких на поверхню викидаються лава, попіл, гарячі гази, пари води й уламки гірських порід.

Робота з підручником (с. 82)

Знайдіть визначення понять магма, магматизм, вулканізм.

Прочитайте та запишіть їх у зошит.

Що таке внутрішній і зовнішній магматизм ?

 

Будова вулкану.

(Учитель демонструє учням і коментує схему «Будова вулкана».)

Робота зі схемою

  •             Назвіть основні складові частини вулкану.
  •             Чому на верхівках вулкана утворюється глибока чаша – кратер ?
  •             Назвіть, спираючись на текст підручника, причини вулканізму.

         Прийом Словничок

Дайте визначення понять «вулкан», «лава», «конус вулкана», «жерло», «кратер».

        Проблемне питання

  •             Чи можна вважати, що вулкани — це «вікна в глибини Землі»?

         Практичне завдання

У робочому зошиті замалювати та підписа­ти будову вулкана.

Види вулканів (схему учні замальовують в зошит)

 

Розповідь учителя

Діючих вулканів налічується від 600 до 900. Більшість із них розташовується по берегах Тихого океану — у Тихоокеанському вулканічному кільці, тому цей район іноді називають «вогняним кільцем Землі». Інший вулканічний пояс розташований уздовж берегів Середземного моря й простягається через усю Євразію до Великих Зондських островів.

Свідчення, що дійшли до нас, про несподіване виверження вулкана Везувій (Італія), підтверджують те, що поняття «згаслий вулкан» може бути оманливим. Ця конусоподібна гора, що височіла на східному узбережжі Неаполітанської затоки, не проявляла активності протягом декількох тисячоліть. Її схили оброблювалися майже до самої вершини, а родючі ґрунти (удобрені вулканічним попелом) приносили багаті врожаї. Це все загинуло — на межі двох епох Везувій прокинувся. Тому вчені використовують ще одне поняття — «сплячі» вулкани, тобто такі, що протягом тривалого часу не проявляли активності, але мають імовірність виверження.

Діючі вулкани:

  • більша частина знаходиться на березі Тихого океану, утворюючи т. зв. Тихоокеанське «вог­няне кільце»;
  • більшість діючих вулканів знаходиться під водою;
  • вулкан Везувій (перегляд відеофільму);
  • під час вибуху вулкана Кракатау в 1883 р. в Індонезії загинуло 40 тис. чоловік, 213 островів опустилося на дно Зондської протоки, а вибу­хова хвиля від цього виверження тричі обігнула земну кулю;
  • одне із грандіозних вивержень XX ст. — вибух вулкана Безім'яного на півострові Камчатка. 30 березня 1956 року вершина вулкана пони­зилась на 500 м, а хмара попелу піднялася на висоту 40 км. Попіл випав на територію від Сибіру до Великобританії. На відстані 25 км від кратера були повалені дерева, виникли пожежі (перегляд відеофільму);
  • найвищий діючий вулкан Євразії та Росії — Ключевська Сопка на півострові Камчатка (його висота 4750 м).

Згаслі вулкани:

  • найвищий згаслий вулкан земної кулі — Аконкаґуа (6960 м) у Південній Америці;
  • згаслі вулкани на Кавказі — Ельбрус, Казбек;
  • Карадаг на Кримському півострові;
  • вулканічний хребет Українських Карпат.

Розповідь учителя (продовження)

Виверження вулкана — одне з найбільш грізних явищ природи. Лава — вогненно-рідка маса з температурою до 1200  С — може влаштувати фонтан, який дає початок вогненній річці. Рух лави нагадує хід гусеничного трактора: віддаляючись від кратера, вона прохолоджується і рухається дедалі повільніше.

Учені підрахували, що вибух одного вулкана за величиною енергії, що виділяється в процесі, відповідає вибуху багатьох тисяч атомних бомб. Один із найвідоміших вулканів — Везувій, про який ми вже згадували. У 79 р. відбулося його виверження, яке супроводжувалося викидами попелу й потоками лави, що повністю знищило два міста — Помпеї і Геркуланум. Загинули тисячі людей. Трагізм цієї катастрофи зміг передати у своїй картині «Останній день Помпеї» художник К. Брюллов.

На сьогодні існує декілька досить надійних методів прогнозування виверження вулкана. Частина з них полягає у спостереженні за життям «вогненних гір»: одні з них прокидаються через певні відрізки часу, інші попереджають про своє пробудження підвищеною активністю. Це може виявлятися в струсах земної поверхні, підвищенні температури води в кратері, посиленні концентрації деяких газів. Надійним свідченням майбутнього виверження є зміна нахилу земної поверхні поблизу вулкана.

 Гарячі джерела й гейзери

Розповідь учителя

У багатьох районах вулканізму зустрічаються гарячі джерела. Це підземні води, які нагріваються від магми до високих температур й по тріщинах у земній корі піднімаються нагору. Тому їх називають термальними.

Найцікавішим явищем, що супроводжує вулканічну діяльність, є гейзери — фонтани гарячої води й пари, які з певною періодичністю викидаються на поверхню Землі. Вода гейзерів має температуру до 80–100° С. Висота викиду досягає 30–60 м. Наприклад, гейзер Велетень на Камчатці час від часу викидає окріп на висоту до 40–50  м. А от у Новій Зеландії на початку ХХ ст. діяв гейзер, що викидав воду майже на 500 м.

(Учитель демонструє схему «Гейзер» і пояснює його дію.)

Механізм дії гейзера добре вивчений. Він пов’язаний із високою температурою надр у районах вулканізму. Досягаючи цих зон, підземні води закипають і з певною періодичністю спрямовуються на поверхню. Своїми «виверженнями» гейзери нагадують мініатюрні вулкани, тільки замість лави — вода. Лунає підземний шум, вода спучується, й раптом стовп окропу й пари злітає вгору. Вода б’є фонтаном і розтікається, але не твердне, як лава.

Виступи учнів

Учень 1. При виверженні вулканів велику небезпеку можуть становити не тільки лава, попіл або кам’яні брили. Люди можуть загинути й від отруєння газами, що виділяються в процесі діяльності вулканів. Наприклад, сірчистий водень при високій концентрації може становити загрозу для життя й здоров’я людини.

Особливо багато високих і активних вулканів у системі Кордильєри-Анди. Так, територію Чилі й Перу можна назвати країною велетнів, що вивергають полум’я. Серед них своїми розмірами виділяється Охос-дель-Саладо, висота якого становить 6 893 м. Цей вулкан розміщений у верхів’ях річки Ріо-Колорадо, на схід від відомої своєю без водністю пустелі Атакама.

Вулкан має складну будову. На давньому щиті розташований молодий конус, що з’явився в післяльодовикову епоху. У верховому кратері містяться фумароли — тріщинки й отвори, по яких із земних надр піднімаються гарячі гази й водяна пара. Хоча протягом спостережень за Охос-дель-Саладо не було зареєстровано жодного його виверження, неодноразово відзначалася пасивна вулканічна діяльність. Так, у 1937, 1956 й 1994 рр. спостерігалися викиди сірки й водяної пари.

І все-таки найбільшим діючим вулканом правильніше вважати Льюльяйльяко. Хоч він і нижчий (6739 м), але точно відомо, що в 1877 р. тут відбулося вибухове виверження. На сьогодні вершина вулкану являє собою невеликий конус, розміщений на більш давній основі.

Учень 2. Кракатау. Наприкінці ХІХ ст. на Малайському архіпелазі сталася гігантська катастрофа: вибухнув вулкан Кракатау. Про початок його бурхливої діяльності нічого не відомо — острів Кракатау був безлюдним. Перші спостереження вдалося зробити з кораблів, що проходили Зондською протокою. Так, 20 травня 1883 р. екіпаж німецького військового судна «Єлизавета» помітив грибоподібну хмару, що сягала 11 км у висоту.

Вибух відбувся через три місяці — 27 серпня 1883 р. Він був такої колосальної сили, що жителі Джакарти, розташованої за 150 км на схід від вулкана, вибігли з будинків. Вулкан підняв попіл на висоту 70—80 км і розсіяв по площі близько 1 млн км2, розпечені брили вулканічних порід розліталися, як осколки артилерійських снарядів. У прорізи скель, що тріскалися, зайшли мільйони тонн води. Зіткнення двох гігантських стихій — вогню й води — утворило гарячу пару, що буквально випалила частину острова.

Викликані вибухом хвилі здіймалися до 30  м у висоту. Одна за одною вони обрушувалися на острови, нищачи ліси, села й міста. Все населення островів Себеси й Серами загинуло. Тільки декому вдалося врятуватися: перша хвиля захопила їх із собою, а потім викинула на суходіл неушкодженими.

Незабаром відбувся другий вибух, приблизно такий самий за масштабністю, але без цунамі. Тільки вранці 28 серпня небо дещо посвітлішало, а виверження послабилося, однак ще не завершилося. Невеликі вибухи траплялися у вересні й жовтні, останнє виверження було зафіксоване 20 лютого 1884 р.

За офіційними даними, кількість загиблих у цій катастрофі склала близько 40 тис. осіб. На місці острова Кракатау залишилася лише частина старого конуса вулкана, інша його частина обвалилася. Його гуркіт був чутний у місті Манілі, що розташоване за 2 тис. км від вулкана, у Центральній Австралії, розташованій на відстані 3600  км, і на острові Мадагаскар — 4775  км від Кракатау. Вочевидь, це був найгучніший звук, що лунав на Землі в історичний час.

Учень 3. Одна з найнебезпечніших природних стихій — супер вулкани. Їхня головна особливість — величезний підземний резервуар, заповнений магмою і розпеченою гірською породою, які перебувають під величезним тиском. Потужність дивовижних вивержень супер вулканів у десятки разів більше, ніж у звичайних вогненних гір. Півстоліття тому про їхнє існування нічого не було відомо. Адже на відміну від сучасних, давні вулкани — це не гори з кратером, а гігантські западини (кальдери) діаметром 60–70 км, які можна побачити тільки на космічних знімках.

Один із найбільших супер вулканів розміщений у Єллоустонському парку (США). Останнє його виверження, що відбулося 640 тис років тому, свідчить, що вулкан може прокинутися. Сьогодні його підземелля активно заповнюється магмою.

Якщо виверження станеться, усе почнеться з найсильнішого землетрусу. Земля в парку буде стрімко підніматися, поки могутні внутрішні сили не зламають скельний шар, що утримує магму всередині. Величезний тиск викине її в атмосферу. У радіусі тисячі кілометрів під падаючим попелом і лавою загине життя. Вулканічний попіл укриє товстим шаром навіть віддалені від Єллоустонського парку райони.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання

1. Намалюйте схему «Будова вулкана», виділіть червоним кольором центр і жерло вулкана.

2. За даними географічними координатами визна­чити вулкани: (QR-код)

  • 3° пд. ш. 38° сх. д. (Кіліманджаро)
  • 1° пд. ш. 78° зх. д. (Котопахі)
  • 64°пн. ш. 20° зх. д. (Гекла)
  • 6° пд. ш. 105° сх. д. (Кракатау)

 3. Визначити географічні координати вулканів: (QR-код)

  • Етна (37° пн. ш. 14° сх. д.)
  • Ключевська Сопка (56° пн. ш. 160° сх. д.)
  • Везувій (40° пн.. ш.14° сх. д.)

VI. Підсумок уроку. Оцінювання.

Висновки

Вулканізмом називається сукупність процесів і явищ, пов’язаних із переміщенням магми до поверхні Землі й застиганням на ній. Він пов’язаний із діяльністю особливих за формою і походженням утворень — вулканів. Вулкани зазвичай являють собою підвищення конусоподібної форми.

Розрізняють діючі вулкани й згаслі. Найбільше діючих вулканів розташовано в районах, де проходять межі літосферних плит.

У багатьох районах вулканізму зустрічаються гарячі джерела. Це підземні води, які нагріваються від магми й по тріщинах у земній корі піднімаються нагору.

Найцікавішим явищем, що супроводжує вулканічну діяльність, є гейзери — фонтани гарячої води й пари.

VII. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте відповідний матеріал підручника.

2. Підготуйте одне запитання за темою «Вулкани», запишіть його на аркуші, вказавши своє прізвище.

3. З’ясуйте значення понять: «бархан», «вивітрювання», «дюни», «яр».

4. Підготуйте повідомлення про процеси ерозії, утворення ярів і барханів.

 

Використана література

Інтернет ресурси:

https://naurok.com.ua/crok-budova-litosferi-litosferni-pliti-52614.html

https://urok-ua.com/category/heohrafiya/page/9/

https://naurok.com.ua/prezentaciya-ruhi-zemno-kori-zemlutrusi-38468.html

https://subject.com.ua/lesson/geographic/klas6/26.html

http://alla-moroz.com/blog/rozrobki_urokiv_geografija_6_klas_onovlena_navchalna_programa/2017-07-05-266

http://qrcoder.ru/

Підручник Географія 6 клас;  В.М. Бойко, С. В. Міхелі; Харків «Сиция» 2014.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1.

 

C:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (4).gifC:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (5).gifC:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (6).gifC:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code.gifC:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (1).gifC:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (2).gifC:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (3).gif

 

 

 

docx
Додано
30 липня 2019
Переглядів
1443
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку