Тема: We are going in for sport
Цілі:
Практична: практикувати активний словник з теми, ввести нові лексичні одиниці, вчити їх правильно артикулювати, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою; систематизувати граматичні навички.
Розвиваюча:розвивати автентичний слух, пам’ять, увагу, логічне мислення, уяву, творчість, навички вимови, читання, розвивати зв’язне діалогічне мовлення.
Загальноосвітня: тренувати навички роботи з текстом, поглибити знання учнів про види спорту, традиції країни, мова якої вивчається, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового.
Виховна: виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, до занять спортом, дотримання правил здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал (картки), презентація.
Хід уроку
Ι. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
Мета: Привітання з учнями, повідомлення задач уроку.
Прийом: Активне слухання.
1.Greeting.
Т:Good morning, students. I am so happy to see you.
OK, I’m glad to see you here in good health and mood.
2. Topic and purpose of the lesson.
Слайд 1
The topic of our today’s lesson is “Sport and Games” The motto of our lesson is “A sound mind-in a sound body”. And we know that sport makes us beautiful, strong and healthy.
Слайд 2
2.Warming up
Т:Whatproverbsandsayingsdoyouknowaboutsports?
Слайд 3
1. A soundmindin a soundbody (В здоровому тілі - здоровий дух) A healthymindin a healthybody.
2. Health is better than wealth. (Здоров'я краще, ніж багатство)
3. Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise. (Хто рано лягає і рано встає здоров’я, багатство і розум береже)
4. After dinner sit a while, after supper walk a mile. (після обіду трохи відпочинь, а після вечері трохи прогуляйся)
5. The best of the sport is to do the deed and to say nothing. (Найкращий спорт – робити мовчки діло)
6. In sports and journeys men are known. ( Люди пізнаються в спорті та туризмі).
3.Physical exercises
Слайд 4 та 5
ΙI.Актуалізаціяопорнихзнань.
Мета: Ввести учнів в атмосферу англомовного спілкування, підготувати їх до сприйняття нового грамматичного матеріалу.
Прийом 1: висловлювання учнів на рівні понад фразової єдності.
Прийом 2: відповідь на запитання.
1.Check homework
T: Tell me please children, What is your homework for today?
Let’s check your homework!
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Мета:Навчити учнів детального розуміння прослуханого тексту.
Прийом 1: Активнеслухання і відповідь на запитання по тексту.
Прийом 2: висловлюванняучнів на рівніпонадфразовоїєдності.
Прийом 3: відповідьназапитання.
1.Vocabulary Practice / Відпрацюваннялексичногоматеріалу.
Впр. 1,2 с.161.
Т: Now, kids, I set riddleabout different sports and you have to guess what kind of sportsis it.
Are you ready? Let’s start!!!
Riddle 1
A game for two teams that you play with a ball and a basket.
(basketball)
Слайд 6 та 7
Riddle 2
Слайд 8 та 9
Canada’s national sport is…
(hockey)
Riddle 3
Слайд 10 та 11
A game for two people that you play with a small ball on the table.
(table -tennis)
Riddle 4
Слайд 12 та 13
This kind of sport includes things like running, jumping, etc.
(athletics)
Riddle 5
Слайд 14 та 15
An English popular game.In this game there are two teams. Each team has eleven players.
(football)
Riddle 6
Слайд 16 та 17
This game involved two players. The game takes place in the ring.
(box)
1.Впр. 2, с.161.
T:Childrenlookatexercise 2 onpage 162. Openyourvocabulary andwritedownthewordsinthem.
Слайд 18
2.Read and translate the words.
Слайд 19-35
3.Reading. Поданнятекстів до читання.
T: Nowanswermyquestions, please.
• Domanypeoplegoinforsportinourcountry?
• Aretheremanystadiums, swimmingpools, basketballcourtsand skating- rinksinUkraine?
• Whatsportsdoourpeoplegoinfor?
• Doyougoinforsportsatourschool?
• Whatsportdoyougoinforinwinter (summer)?
• Whattablegamesdoyouplay?
T: Look at your card #2, and read please new words.
Card #2
2) Reading. Етап читання.
T:Children read and translate the text.
MY ATTITUDE TO SPORTS
Let me tell you about my own attitude to sports and sportsmen.
To begin with I must say that sport is one of the things that always keep people fit. I think that everyone must do all he can to be healthy. Physically inactive people get older earlier than those who have plenty of exercises. If you do daily exercises regularly, you feel refreshed, have a good posture and that makes you feel well.
Wise people say that good health is a great blessing. Everyone should do all possible to stay healthy. Being in good health means having both body and mind in good working order free from diseases and pain.
There is a truthful Latin proverb: "A sound mind is in a sound body". If you want to keep yourself fit, you are to go in for sports.
Sport is very popular in our family. Together with my father we do our usual morning exercises at home and twice a week we have our basketball training in the sports club and in summer we like to swim most of all, because swimming makes a man healthy and strong.
I'm a hockey fan, too. I try to watch every hockey match on TV. Moreover I take part in different sports competitions which our school organizes from time to time. The most popular kinds of sport in our school are football, basketball, gymnastics, and wrestling. Some boys are also fond of boxing. Among girls calisthenics is very popular. All these sports have their strong supporters.
3) Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.
Сard #3
1.Answer the question
1. Why should people go in for sports?
2. Is it difficult to choose the kind of spoil you would like to go in for?
3. Why are the lessons of physical training at school so important?
4. What kind of sport are you fond of?
5. Why are you fond of this kind of sport?
2.Complete the sentences
1.If you do daily exercises regularly ……
2.Being in good health means having both body and ……
3.There is a truthful Latin proverb: ……
4.Swimming makes a man healthy and…..
5.The most popular kinds of sport…..
6.All these sports have their strong ……
4.Speaking . Розвитокуміньмовлення.
Card #4
T: Imagine your favourite sportsman is giving an interview to a journalist. You have his answers. Try to guess the questions of the journalist.
A: ___________________
B: I am Andriy Shevchenko.
A:_____________________
B: I am 31 years old.
A:_____________________
B: I am a footballer.
A:_____________________
B: I play for Ukrainian club “Dynamo”
A:____________________
B: I live in Kyiv
A:____________________
B: I have got two children.
A:____________________
B: My hobby is reading.
A:____________________
B: I like autumn best.
A:_____________________
B: My favouritecolour is green.
5.Writing. Письмо.
GrammarRevision. Повторення граматичного матеріалу
Card #5
T:What time we have learned in the last lesson?
Look at your card and complete the sentences.
Put the verbs in brackets in the correct tense.
Rose: I’m sorry, Olga. I __________ (try on) these clothes for two hours. And I haven’t decided vet.
Molly: I___________ (try) to call him.
Greg: Molly! We_____________ (sit) here for twenty-five minutes... and I’m not going to wait any more!
Molly: I’m sorry, dear... but he’s again talking to that nice girl.
Greg: Yes, he ____________ (talk) to her since we came in.
Molly: Waiter!
Waiter: Yes, ma’am ... Do you want the bill?
Molly: The bill! We haven’t even got the menu yet!
ІV. Підведення підсумків уроку
1.Summarizing.
1.Sport puzzle.
T: Find sports here. The words go in different directions.
G |
O |
S |
I |
N |
N |
E |
T |
V |
I |
K |
A |
R |
V |
T |
I |
S |
E |
S |
K |
A |
T |
I |
N |
G |
E |
A |
L |
F |
G |
B |
I |
F |
C |
D |
O |
L |
I |
E |
S |
T |
U |
A |
O |
N |
F |
A |
D |
V |
S |
K |
I |
I |
N |
G |
C |
I |
S |
O |
I |
O |
D |
S |
R |
C |
I |
G |
H |
M |
S |
O |
S |
O |
T |
D |
V |
I |
L |
K |
R |
S |
W |
I |
C |
M |
N |
W |
A |
B |
R |
R |
U |
N |
N |
I |
N |
G |
I |
R |
O |
V |
I |
P |
A |
A |
U |
P |
U |
N |
V |
T |
T |
P |
W |
S |
H |
M |
E |
L |
O |
G |
O |
L |
F |
I |
S |
B |
B |
N |
V |
C |
M |
O |
L |
B |
B |
E |
R |
D |
A |
I |
O |
A |
L |
I |
P |
I |
C |
S |
E |
Y |
R |
G |
N |
L |
A |
Y |
G |
L |
P |
S |
N |
A |
T |
T |
Z |
O |
M |
L |
D |
F |
M |
R |
S |
L |
A |
G |
C |
E |
A |
L |
Y |
F |
I |
S |
T |
S |
A |
I |
L |
I |
N |
G |
G |
K |
G |
O |
N |
H |
L |
R |
I |
E |
S |
H |
S |
A |
U |
O |
S |
A |
G |
N |
I |
D |
C |
Y |
C |
F |
R |
E |
H |
S |
O |
N |
2.Бесіда з учнями.
2.Homework.
3. Evaluation of children.
Kids, today you have worked very well! And you get goodmarks !