Презентація до уроку на тему "Ягідні кущі - малина, смородина. Вирощування та використання".
Природознавство 7 клас. Для дітей з особливими освітніми потребами.
Ягідні кущі представлені такими культурами, як смородина, аґрус, жимолость, ожина, лохина, чорниця й іншими рослинами. Ягідні кущі складаються з гілок різного віку й однорічних пагонів, котрі формуються на дорослих гілках або з бруньок біля основи куща, як у смородини чи аґрусу. У міру визрівання зелені пагони деревіють і стають сіро-коричневими. Між гілками й корінням розташована коренева шийка, помітніша у рослин, вирощених із насіння.
Номер слайду 3
Корені ягідних кущів проникають у глибину ґрунту на 1-1,5 м, але більша їх частина зосереджена в родючому шарі завглибшки 10-30 см. На обростаючих гілках чагарників формуються квіткові бруньки, які в подальшому дають життя ягодам і квіткам. У деяких культур плодові бруньки утворюються в середній частині однорічних пагонів. Формувальне й омолоджувальне обрізування ягідних кущів проводиться, виходячи з того, гілки якого віку у тієї чи іншої культури є плодоносними. Источник: https://floristics.info/ua/metki/yahidni-kushchi.html
Номер слайду 4
Чагарникові ягідники набагато легше зносять зиму, ніж трав'янисті. Зазвичай їм буває досить високого підгортання й мульчування прикореневої ділянки органічними матеріалами чи добривами, але якщо зима буде дійсно дуже холодною, накидайте на кущі снігові замети. Источник: https://floristics.info/ua/metki/yahidni-kushchi.html
Номер слайду 5
Малина
Номер слайду 6
Вирощування та використання. Обробляти землю, щоб вона була пухкою, повітря і водопроникною з великою кількістю гумусу. Сонячне місце посадки – тінь малині протипоказана. Не допускати пересихання ґрунту. Поливайте рідше, але рясно, кореневій системі потрібне повітря. Заболочена ділянка сильно шкодить малині, вона гине від загнивання коренів. Не допускати загущення кущів. Боротися з порослю. На початку літа 2-3 рази обов’язково підгодувати малину гноєм в концентрації 1:10 або курячим послідом 1:20. Внесення золи в середині літа сприяє збільшенню ягід у розмірі, поліпшуються смакові якості. Малину вживають і в свіжому вигляді, і заморожену. Свіжа малина добре втамовує спрагу, а також покращує травлення. Ягоди використовують для приготування різноманітних соків, желе, варення, вина, наливок.
Номер слайду 7
Смородина
Номер слайду 8
Вирощування. Вибір місця для посадки. Відкриті незатінені місця ідеально підходять для посадки чорної смородини, але вона також може рости і в легкому затінку. При посадці смородини слід уникати «морозних ям» і холодної вітряної місцевості. Необхідно, щоб у ґрунті був присутній дренаж для того, щоб довше утримувалася волога. Також перед висадкою необхідно удобрити відокремлену площу «перегорілим гноєм» або спеціально приготованим садовим компостом. Посадка чорної смородини. При купівлі саджанців необхідно упевнитися, щоб вони не були пошкодженими і зараженими. Кущі слід висаджувати в проміжку від середини осені до ранньої весни, але необхідно, щоб земля була прогріта. Все ж краще висадити саджанці восени. Ямку зазвичай роблять розміром 40-40-40 сантиметрів. Шар темного ґрунту з ямки залишають поруч, він стане в нагоді для подальшого заповнення. Крім того, знадобиться 6-8 кілограм перепрілого гною або компосту, приблизно 200 грам суперфосфату і півтори склянки деревної золи. Все це розміщують у ямці, додають такий же об’єм родючого ґрунту і перемішують. Зверху всю цю суміш присипають тонким шаром ґрунту без добрив. При посадці саджанець розташовують на 5 – 7 сантиметрів глибше, ніж він ріс в розпліднику. Робиться це для того, щоб посилити розгалуження і утворення нових коренів. Домагатися вертикального положення куща зовсім не обов’язково. Під час посадки ґрунт потрібно обережно ущільнити і відразу ж рясно полити (не менше відра води на кущ). Після того, як вся вода вбереться, поверхню ґрунту навколо кущика прикривають мульчею або присипають сухим ґрунтом. Після посадки обрізають всі пагони на висоті 5 – 7 сантиметрів (дві-три бруньки) над рівнем ґрунту.
Номер слайду 9
Догляд за смородиною. Чорна смородина зовсім не примхлива, але на турботу про себе відповідає підвищенням врожаю. Якщо приділяти її достатньо уваги, то проблем не буде взагалі. З бур’янами борються по мірі необхідності. Їх доводиться видаляти вручну, оскільки застосовувати гербіциди не рекомендується. Розпушування, як окремий захід, проводиться приблизно два рази на рік: восени або ранньою весною (зазвичай після внесення добрив) та після збирання усього врожаю. В інший час смородині вистачає того розпушування, яке відбувається в процесі прополювання. Немає ніякої необхідності кидатися з сапкою до смородини після кожного дощу або поливу. Мульчування ґрунту дозволяє зберігати більше вологи і пригнічувати бур’яни. Покращує стан рослин і допомагає економити час. Але захід не обов’язковий. Чорна смородина – досить вологолюбна культура. В першу чергу слід захистити від посухи недавно посаджені кущики. У дорослих кущів потреба у волозі максимальна в період росту ягід і пагонів (червень) і після збору врожаю, коли закладається урожай наступного року (серпень-вересень). Якщо опадів в такі моменти вистачає, проблем не буде. Але у випадках, коли ці періоди виявляються посушливими, ягоди можуть обсипатися до дозрівання. А решта формуються дрібними і не досягають розміру, на який здатні, до того ж знижується урожай наступного року. Щоб волога не йшла з ґрунту, необхідно також щорічно удобрювати кущі смородини перегнійним листям, садовим компостом, гноєм, торфом. Ранньою весною потрібно додавати близько двох відер такого добрива на один квадратний метр. Взимку потрібно обробляти землю хлористим калієм – близько 30 грам на метр квадратний. Удобрюють кожні три роки суперфосфатом (60 грам на один метр квадратний). На початку весни на один метр квадратний вносять 60 грам сульфату амонію.
Номер слайду 10
Розмноження смородини живцями. Чорна смородина швидко пускає коріння і сильні живці. Восени беруть пару таких живців, що виросли в цьому році, їх відразу обрізають після бруньки і зрізують також слабкі й сухі гілочки над самим черешком. В обрізаного живця довжина має бути близько 25 сантиметрів. Далі роблять сапкою борозну глибиною близько 20 сантиметрів, а дно присипають піском. Живці необхідно посадити так, щоб над землею залишилося дві бруньки, а відстань між відростками була близько 15 сантиметрів, і щоб держак знаходився ближче до вертикальної сторони борозни. Далі засипають живці землею і акуратно протоптують навколо них. Через рік, за допомогою граблів, виймають живці з землі і пересаджують їх на постійне місце.
Номер слайду 11
Використання смородини. Вживання в їжу Ягоди смородини вживають у свіжому вигляді, але основне значення вони мають для переробки. 3 неї виробляють желе, мармелад, начинки для цукерок, варення, джеми, соки, екстракти, вина, лікери й наливки.