План-конспект уроку, мета якого – систематизувати знання про рослини як частину живої природи; розкрити взаємозв'язок між живою і неживою природою; ознайомити з різноманітністю груп царства рослин, виділити їх характерні особливості; розвивати вміння класифікувати, порівнювати предмети, знаходити істотні ознаки, робити висновки; пробуджувати пізнавальний інтерес, виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до рослин.
Творчий доробок: урок з основ здоров’я для 3 класу
Творчий доробок: урок природознавства
вчителя вищої категорії
ЗОШ І – ІІІ ст. №1
м. Корюківка Чернігівська обл.
Ганніч Алла Євгеніївна
Тема. Як «упізнати» рослини? Рослини – живі організми. Різноманітність рослин.
Мета. Ознайомити учнів з рослиною як частиною живої природи. Формувати уявлення про будову рослини і значення її органів; формувати поняття «дикорослі» та «культурні» рослини. Розвивати вміння аналізувати, спостережливість, пам'ять. Виховувати любов до природи, гуманне ставлення до всього живого.
Обладнання : таблиці з дикорослими рослинами, конверти із завданнями для трьох груп , комп’ютерна програма з природознавства для 3 класу .
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Хвилинка спостережень.
- Який зараз місяць?
- Що ви можете сказати про тривалість дня? ночі?
- Як змінився колір неба?
- Чи падав дощ?
ІII. Перевірка домашнього завдання.
1. Кросворд «Повітря».
1. Що появляється на дзеркалі, коли ми на нього дихаємо? (Пара.)
2. Чого в повітрі найбільше? (Азоту.)
3. Як називається рух повітря? (Вітер.)
4. Що ми проводимо на уроках природознавства з метою вивчення певних явищ? (Досліди.)
5. Що встановлюють на підприємствах, щоб повітря було чистим? (Фільтри.)
6. Властивість повітря. (Прозорість.)
7. Синонім до слова "катастрофа". (Аварія.)
|
1 |
П |
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
4 5
|
2 |
|
|
О |
|
|
||||||
|
3 |
В |
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
І |
|
|
|
||||||||
|
|
|
Т |
|
|
|
||||||||
|
6 |
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
7 |
|
|
|
|
|
Я |
|
2. Гра «Так чи ні».
— При нагріванні вода стискається.
— На запитання матері «Яка температура повітря», дівчинка відповідає «12°».
— Не можна доторкатися до ртуті руками. Вона отруйна.
— Температуру тіла людини, повітря, води, ґрунту вимірюють за допомогою термометра.
3. Робота у групах.
Група 1
а) для здоров’я; в) для краси; б) для пізнання; для життя.
а) молекул; б) тіл; в) кристалів.
|
Група 2
а) нафта; б) кам’яне вугілля; в) торф.
а) залізна руда; б) нафта; в) глина.
а) глина; б) пісок; в) природний газ. |
Група 3
а) люди; б) природа; в) тварини.
а) з кристалів; б) з мінералів; в) з частинок.
а) тверді й рідкі; б) тверді й газоподібні; в) тверді, рідкі й газоподібні. |
Група 4
а) завдяки рослинам; б) завдяки тваринам і бактеріям; в) завдяки рослинам, тваринам і бактеріям.
а) сонце, вітер, вода; б) сонце, вода; в) вітер, вода.
а) швидко; б) повільно; в) дуже швидко. |
IV. Актуалізація опорних знань.
- Пригадайте і скажіть, що таке природа.
- На які дві групи вона поділяється?
- Що належить до живої природи?
V. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось із зеленим дивом Землі — рослинами.
VI. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди.
Усі живі організми вчені поділили на 5 царств.
Рослини Тварини
Гриби Дроб’янки
Віруси
— Між цими царствами існує тісний взаємозв'язок. Завітаємо у царство "Рослини".
— Яке значення мають рослини у природі? (Міркування учнів).
— Чому рослини відносять до живої природи?
2. Бесіда про значення рослин для людей.
Кисень Окраса Задоволення від Людина
Тканини (кімнатні рослини, вирощування пізнає світ
Ліки садові квіти, рослин
Продукти лугові квіти)
харчування
Будматеріали
3. Як розрізняють рослини.
— На столі 3 горщики з різними ромашками (або гербарії).
— Як одним словом називаються ці квіти? (Ромашки).
— Щоб розрізнити такі рослини, вчені дали їм назви, які складаються з двох слів.
а) ромашка лікарська;
б) ромашка без'язичкова;
в) ромашка кавказька.
Це 3 види ромашок. Отже, рослини одного виду схожі між собою.
— Назвіть інші види рослин. (Шипшина зморшкувата, шипшини травнева, шипшина яблунева; анемона жовтецева, анемона лісова, анемона дібровна; фіалка польова, фіалка триколірна, фіалка запашна, фіалка китайбелева.)
— Чи схожі ці види між собою?
— Як ви думаєте, де живуть рослини?
VІІ. Робота за підручником
1. Читання статті "Зелене диво Землі".
2. Словничок.
Царства природи.
3. Відповіді на питання.
4. Розгляд ілюстрацій різних видів рослин.
5. Творча робота.
З'ясуйте! Скільки видів рослин росте на шкільній клумбі. Фізкультхвилинка.
Все. Стомилися ми трішки.
Позбираємо горішки,
Яблук натрясемо,
В кошики зберемо.
Яблучка треба помити,
Щоб діток пригостити.
Натрусили…
Позбирали…
Пригостили…
Знову сіли.
VІІI. Закріплення нового матеріалу.
Тестові завдання
1. Усі живі організми вчені поділили на...
а) 5 царств;
б) 6 царств;
в) 4 царства.
2. Рослини заселяють...
а) ґрунт, воду;
б) воду, повітря;
в) ґрунт, воду, повітря.
3. Назвіть номери рослин одного виду.
1) береза, дуб, липа;
2) ромашка лікарська, ромашка без'язичкова, ромашка непахуча;
3) пшениця озима, пшениця яра;
4) ожина, калина, терен, бузок.
IХ. Творча робота.
1. Відгадування загадок
- На городі молода пишні коси розпліта,
У зеленії хустинки золоті хова зернинки. (Кукурудза)
- Стоїть тичка, на тичці мазничка,
А в мазничці сто зернець —
Хто відгадає, той молодець. (Мак)
- Довгий, зелений.
Добрий солений,
Добрий і сирий, —
Хто він такий? (Огірок)
- В земляній сиджу коморі,
а коса моя надворі. (Морква)
- Я кругленька, червоненька,
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. (Редиска)
- У зеленому лісочку
Під мережаним листочком
Червоніє невеличка
Спіла ягідка … (суничка)
- Рвали ягоди малята,
Годі їх тепер впізнати.
Лиш блищать очиці,
Бо їли … (чорниці)
2. Робота в групах у зошитах
І група.
1. Запиши відповідь на питання (завд. 1).
2. Познач правильну відповідь (завд. 2).
ІІ група.
3. Творча робота (завд. 3).
4. Відгадай загадки (завд. 4).
Х. Підсумок уроку.
— Яке значення для вас мають рослини?
— Що ви повинні робити для того, щоб рослини не зникали з нашої Землі?
XI. Домашнє завдання.
Скласти усну розповідь "Що дають мені рослини". Намалювати рослину, яка вам найбільше подобається.
1