ЦЕНТРАЛЬНОУКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА
Кафедра педагогіки та менеджменту освіти
ІНДИВІДУАЛЬНЕ ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «МЕТОДИКА ОРГАНІЗАЦІЇ ВИХОВНОЇ РОБОТИ»
ПЛАН-КОНСПЕКТ ЕТИЧНОЇ БЕСІДИ
ТЕМА: «Який він – справжній друг? »
студента(ки) 3 курсу ТН17Б групи
факультету фізико-математичного
спеціальності Трудове навчання та технології
Погрібної Анжеліки Ігорівни
(Прізвище, Ім’я, По батькові)
Кропивницький – 2020
Тема:
Навчальна: допомогти зрозуміти дітям, що є дружба і хто такий справжній друг.
Розвивальна: розвивати активність, увагу, монологічне ставлення і зв'язні вислови дітей.
Виховна: формувати ціннісне ставлення до себе та оточуючих; виховувати дружні відчуття: доброту, людяність, доброзичливість, довіру, взаємовиручку, співпереживання, створення дружніх відносин у групі
Завдання:
Форма проведення: етична бесіда.
Цільова аудиторія: 5-6 клас
Обладнання та наочність: дошка, примітки правила дружби, мікрофон,
Попередня підготовка: пошук інформації; планування, ознайомлення із методиками викладання.
Використані джерела:
Хід заходу
Дружба та братство – найбільше багатство.
І. Вступна частина.
Учитель: Тема нашого уроку «Дружба і Друг». Ця тема дуже цікава і багатогранна, ми її розглянемо з усіх сторін. Дружба - це дуже велика цінність
Виключити з життя дружбу все одно, що позбавити світ сонячного світла.
Цицерон
Друг — це найкраще, що в тебе може бути, і найкраще, чим можеш бути ти. (Дуглас Пейджест)
ІІ. Основна частина. Учитель. Давайте розглянемо питання для чого нам друг (спілкування з ним), і яким повинен бути справжній друг. Однією з основних духовних потреб людини є спілкування. Спілкування з тим, кому можна довіряти, хто завжди зрозуміє та підтримає, на кого можна покластися у будь-якій життєвій ситуації. Саме таким і повинен бути справжній друг — щирим, відданим, порядним. У великому світі людині важко знайти собі такого друга, але ще важче — не втратити його через якусь дрібницю, не «розміняти» стосунки з ним. Справжнім є саме той друг, із яким разом пройшли і радощі, і печалі, і який і в радощах, і в печалях залишився поруч.
Хоча кожен із нас у якомусь сенсі є егоїстом, справжня дружба — це такі стосунки, які вимагають відданості, а іноді, навіть, і самопожертвиПідніміть руки у кого є друг(подруга). Давайте пограємо в одну цікаву гру.
Гра Мікрофон.
Учитель: Для кожної людини одним із найтяжчих випробувань є самотність. Недаремно ж людей, засуджених до страти, здавна карали ув'язненням у одиночній камері. Людина — це суспільна істота, і вона потребує товариства. У літературі існує багато прикладів того, як важко людина переживає самотність.
Наприклад, граф Монте-Крісто з одноіменного роману О. Дюма або Робінзон Крузо Д. Дефо. Обидва героя були приреченими на невизначений термін бути наодинці із самим собою, і за справжній подарунок небес вважали своїх вірних друзів, яких зрештою зустріли — абата Фаріа та П'ятницю.
Але чи не буде лише спробою втечі від самотності намагання у першій-ліпшій людині знайти друга? Адже потрібно пам'ятати, що справжня дружба випробовується роками спілкування та складними ситуаціями, з яких обидва виходять із гідністю. Тож не варто звірятися людині, яку знаєш не досить довго та стосунки з якою базуються тільки на припущенні, що вона є гідною.
А зараз давайте розглянемо кілька видів дружби.
1.Напевно вам зустрічались такі ситуації, що майже в кожній компанії є двоє. друзів яких не можна залишати у двох на одинці, не тому що вони одни одного не люблять, а через те що в них немає ніякої особистої дружби, немає спільної теми, на яку вони б могли поговорить як справжні друзі, і тому коли їх залишають на одинці у двох, для них це як справжній кошмар.
1 Чи була у вас така ситуація ?
2. Чи є у вас в компанії такі друзі?
2.Це друг, з яким не можна поговорити серйозно. З ним завжди потрібно жартувати, іронізувати і сочитися сарказмом, інакше він порине в жах.
Другий підтип такого друга – людина, яка зірветься на вас, якщо ви спробуєте поговорити з ним серйозно. Це людина, яка ненавидить щирих людей, оскільки сприймає щирість як спробу пробитися крізь його захисний шар, створений за допомогою іронії та сарказму.
Третій підтип – друг «ми з тобою такі кльові, а всі інші – просто жах». Він, звичайно, не вважає вас особливо кльовим і, якщо він опиниться в компанії з кимось іншим, жахливим у його викладі виявитесь саме ви. Ключ у тому, що при спілкуванні вам завжди потрібно бути по один бік барикад. Є два варіанти – або підігравати йому, або встати на захист тих, кого він обговорює. Якщо ви оберете другий варіант, цей друг вас вперше в житті почне поважати, але за очі почне критикувати ще більше.
1.Чи траплялись вам такі типи друзів?
2.Як ви реагували на подібні ситуції з таким другом?
3. Друг, з яким у вас пішла вічність на те, щоб домовитися про чергову зустріч (до цього ніяк не збігалися розклади), і жоден з вас особливо не радий, що викроїти час, нарешті, ввийшло .Насправді ви обидва не хочете бути друзями, але сказати про це соромитеся, оскільки жоден з вас не розуміє, що другий теж у цій дружбі не зацікавлений. Тож такі дружні стосунки, як правило, тривають вічність.
1.Чи траплялась у вас подібна ситуація?
2.Як ви поступили в даній ситуації?
4. Історичний друг – це людина, яку ви зустріли зовсім у дитинстві і з того часу залишалися друзями, хоча абсолютно один одному не підходите. Багато давніх друзів потрапляють у цю категорію, але справжній історичний друг – це той, з ким ви ні за що не подружилися б, якби зустріли його сьогодні.
Вам не особливо подобається, що він собою представляє, та і його не назвеш вашим палким шанувальником. Ви один одному зовсім не підходите. На жаль, водночас ви неймовірно близькі друзі років так з чотирьох, тож ви застрягли в цих відносинах назавжди. Нічого не поробиш.
1.У вас траплялась подібна ситуація?
2.Чи досі у вас триває така дружба, і які у вас відносини з таким другом ?
3.Чи хотіли б ви закінчити з ним дружбу?
5. Ворог і одночасно друг. Він вас не любить. Дуже. Вруг – це людина, яка відчуває приємне тепло в грудях, коли дізнається, що у вас не вдалася справа всього життя або відносини з партнером полетіли до біса. Я не кажу про тих, хто таємно вам заздрить, такі відчуття відвідують навіть добрих друзів, не руйнуючи ваші відносини.
Я кажу про справжнього вруга – про людину, яка реально хоче вам зла. Просто тому, що ви – це ви. Ви з вашим вругом, швидше за все, дуже близькі друзі й давно знайомі, та і проблеми у вас почалися давно.
Менш похмурий, але теж неприємний підтип вруга – це задирака, який любить зачіпати ваші больові точки. Вруг краще за всіх знає, як зробити вам боляче, оскільки в якомусь сенсі ви дуже схожі. Він знає про вас багато і готовий зробити все, щоб нашкодити – часто так витончено, що ви навіть не помітите, як йому це вдалося.
1.Чи траплявся вам такий вруг?
2.Чи скоро ви помітили такі якості свого «друга»?
3.Як ви поступали в подібних ситуаціях?
Учитель:
Які ви знаєте цікаві факти про дружбу? Чим вона корисна?
Зараз зачитаю вам кілька цікавих.
Дружба — таке саме багатогранне поняття, як і любов. Мабуть, скільки людей, стільки й визначень дружби. Хтось не мислить свого життя без друзів, а хтось обмежує коло близьких людей родичами, не впускаючи більше нікого у своє життя.
Що ж такого є в дружбі, чого немає в інших видах стосунків — любовних, родинних, робочих, терапевтичних (між психологом і клієнтом)?
Дружба, насамперед, — це взаємний добровільний вибір двох людей. Якщо родичів і колег не вибирають, а в коханні можна спробувати домогтися взаємності, то в дружбі взаємність або є, або її немає. Якщо один хоче дружити, а другий — ні, дружби не вийде.
У дружбі завжди існує баланс "брати-віддавати". Можна попросити в друга допомоги, підтримки, але це автоматично означає, що друг може розраховувати й на вашу допомогу у складній ситуації. Скористатися другом для вирішення своїх проблем, не давши нічого натомість, можна, але недовго. Як правило, розуміння приходить скоро, і така дружба закінчується.
Гра «Кошик».
Завдання учням — підібрати синоніми до слова «дружба».
(Можливі відповіді: співробітництво, взаєморозуміння, злагода, чуйність, бра¬терство, єдність, співчуття, добросусідство, товариськість, взаємовиручка, турбо¬та, повага, ввічливість, чуйність, допомога).
Висновок. Отже, дружба — це відносини між людьми на основі взаємної довіри, взаєморозуміння, спільних інтересів.
Творче завдання «Помири друзів»:
Завдання: поділитися на групи по три особи. Кожна група має придумати невелику сценку про те, як двоє друзів сваряться. А третій їх мирить.
Тож запам’ятайте, що дружба починається з чуйності до іншого, вміння поставити себе на місце друга, намагатися бути потрібним йому. Друг завжди тебе виручить у скрутну хвилину.
ІІІ. Заключна частина.
Учитель: Для того аби з кимось дружити і мати друга, зберегти дружбу назавжди, потрібно знати декілька правил дружби.
Чи знаєте ви правила дружби?
Гра «так» чи «ні».
Завдання: На даних папірцях написані речення, якщо це речення підходить до правил дружби, то папірець потрібно повісити на дошку. Кожен по черзі бере папірець і зачитує речення.
Ці правила дружби, запам'ятайте назавжди, а щоб ви їх не забували, я хочу кожному з вас подарувати «пам'ятки правил Дружби». Якщо ви будете дотримуватися цих правил, то у вас будуть справжні друзі, з якими вам буде цікаво проводить свій час, радувати їх, дарувати щось, ділитись.
Учитель:
Отже, знайшовши близьку людину, варто докласти зусиль для того, щоб не втратити її. І для цього існує тільки один шлях: щоб мати вірного друга, треба самому бути вірним другом.
Дякую за увагу, і активність. Бажаю вам вірних і справжніх друзів у вашому житті, будьте щасливі і здорові.