Якою на зріст має бути людина? Свіфтівська критика людських вад у романі "Мандри Гуллівера"

Про матеріал
план-конспект уроку для вчителів, щоб допомогти розвивати логічне мислення у учнів; виховувати негативне ставлення до людських вад
Перегляд файлу

Тема:  Якою на зріст має бути людина? (Свіфтівська критика людських вад у    

             романі «Мандри Гуллівера»

 

Мета:  навчати учнів робити узагальнення вивченого; розвивати логічне мислення,   

             усне зв’язне мовлення; виховувати негативне ставлення до людських вад.

 

Тип уроку: комбінований

 

Очікувані результати: учні переказують зміст твору; аналізують твір, звертаючи

            увагу на сатиричне зображення англійської дійсності ХVІІІ ст., знаходять у

            тексті приклади сатиричного змалювання подій і героїв;  висловлюють

            особисте ставлення до проблем, що порушуються в повісті, аргументуючи

            свою точку зору цитатами з тексту.

 

 

                                                           Хід уроку

І.  Організаційний етап

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Запитання до учнів
  • Який вид комічного використовує Дж.Свіфт у романі «Мандри Гуллівера»?
  • Чого він цим досягає?
    • Проблемне запитання
  • Відомо, що Свіфт в одному з листів писав: «Потрібно не розважати читача, а будити в нього злість». Як на вашу думку, у романі автор розважає читача чи будить злість?
  •  

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Вступне слово вчителя.

  Питання про те, якою повинна бути людина, хвилювало і хвилює філософів,   

 письменників, звичайних людей. І це не випадково, адже якими ми будемо,   

 таким буде і наше суспільство. Легко сказати, що треба бути хорошим, важче

 ним стати.

  Англійський письменник Джонатан Світ за своїм переконанням був 

 просвітителем, тобто людиною, що вірить у всеперемагаючу силу розуму. Саме розуму судилася вирішальна роль у процесі людського вдосконалення. Як уже говорилося, у романі «Мандри Гуллівера» Свіфт сатирично зобразив Англію  ХVІІІ ст., уїдливо висміюючи вади тогочасного суспільства. Які ж саме?

  1. Бесіда з учнями.
  • Чому жителі Ліліпутії такі маленькі?
  •  Які риси характеру їм притаманні?
  • Чи можна назвати життя в Ліліпутії нормальним?
  1. Коментар учителя.

Слово «ліліпут» - це неологізм Світа. Означає воно – маленький. Ліліпут – маленька людина зі значними вадами.

Жителі фантастичної країни Ліліпутії надто маленькі. Вони дуже метушливі, нагадують чимось комах, але живуть за людськими законами, розв’язують людські проблеми. Дрібні й нікчемні вони в ліліпутів, яких полонили улесливість, підлабузництво, ницість, підступність. Їхнє королівство лише з першого погляду здається нормальним, а насправді ним правлять ницість і зло. Зробивши своїх героїв маленькими, Свіфт не хотів образити людей, низьких на зріст. Страшним є не маленький зріст, а маленька душа, не здатна на благородство.

  1. Робота з текстом.
  • Прочитайте, як імператор називає себе у своїх маніфестах.
  • Як характеризують імператора ці слова?
  • Чи насправді він є таким?
  1. Творча робота.

Учні об’єднуються в групи та працюють над завданням

І група

- Допоможіть Гулліверу усвідомити ганебне становище, в якому він опинився  у 

  країні ліліпутів. Розпочати розмову з Гул лівером ви можете такими словами:

  «Шановний Гуллівере,…»

ІІ група

  • Гул лівер розраховує на вашу підтримку. Знайдіть аргументи на захист його   

   поведінки під час перебування в Ліліпутії. Розпочати розмову з Гул лівером ви

   можете такими словами:

  «Як чужинець у Ліліпутії, Ви виявили…»

ІІІ група

  • Гуллівер потребує вашого співчуття. Знайдіть слова, щоб втішили його. Розпочати   

   розмову з Гул лівером ви можете такими словами:

   «Те, що з Вами сталося, любий Гуллівере, треба сприймати…»

ІV група

-  Гул лівера цікавить, як ви, люди майбутньог, ставитеся до його пригод у країни 

   Ліліпутії. Розпочати розмову з Гул лівером ви можете такими словами:

   «Звичайно, пане Гуллівере, ми люди різних епох…»

  1. Коментар учителя.

Висміювання не заради сміху, а з метою змусити людей замислитися – ось головна мета письменника.

  1. Запитання до учнів.
  • Визначте основні проблеми твору.
  • Які з них, на вашу думку, є найголовнішими?
  • Чи дає Свіфт варіанти їх розв’язання?
  1. Узагальнююче слово вчителя.

 Свіфт змушує людство замислюватися над своїм життям, дбати про чистоту думок та душі й обрати шлях до майбутнього. Не можна опускатися до рівня ліліпутів і тим більше коритися їм. Треба мати власну гідність, бути собою, бо тільки так люди здатні побудувати нове краще життя. Сучасний російський поет Ф. Кривін писав:

                             Не так-то просто, проходя по городу,

                                   Увидеть человека в полный  рост.

                                   Где великаны опускают голову,

                                   Там лилипуты поднимают нос.

 

А цього бути не повинно. І залежить усе від кожного з нас.

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Запитання до учнів.
  • Тож  якою на зріст має бути Людина?
  • А якою має бути морально?
  1. Заключне слово вчителя.

Людина повинна  бути велетнем розуму і духу. За такою особистістю майбутнє.

 

V. Домашнє завдання

    Написати твір-мініатюру: «Чого навчив мене Свіфт?»; підготувати повідомлення про Артура Конан Доля.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
До підручника
Зарубіжна література 8 клас (Паращич В.В., Фефілова Г.Є.)
Додано
21 лютого 2021
Переглядів
3579
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку