Закріплення вивченого про іменник. Вправи на вживання правильних відмінкових закінчень іменників

Про матеріал
В конспекті уроку подані вправи на повторення вивченого про іменник. Підібрані цікаві завдання, які сприяють розвитку уваги, пам'яті.
Перегляд файлу

Парасковіївська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

Соледарської міської ради Донецької області

 

 

 

 

 

 

Урок з української мови в 4 класі

 

 

«Закріплення вивченого про іменник.

Вправи на вживання правильних

 відмінкових закінчень іменників»

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Підготувала і провела

                                                       вчитель початкових класів

Парасковіївської загальноосвітньої

                                            школи І – ІІІ ступенів

                                                   Соледарської міської ради

                                     Донецької області

                                              Капля Олена Вікторівна

 

Тема уроку: закріплення вивченого про іменник. Вправи на вживання правильних відмінкових закінчень іменників.

Мета: Формування предметних компетентностей (мовна та мовленнєва):

  • вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами;
  • закріплювати  вміння відмінювати іменники у множині та однині.

Формування комунікативних компетентностей:

  • розвивати мовне чуття, спостережливість, мислення, творчі здібності

 Формування компетентностей уміння вчитися:

  • формувати уміння самостійно робити висновки, узагальнюючи одержані знання, оволодівати вміннями  та навичками саморозвитку, самоконтролю; виховувати інтерес до вивчення української мови.

Формування соціокультурних компетентностей:

  • формувати уміння взаємодіяти у парах.

Обладнання  уроку: картки, підручник, презентація, наочні посібники (Сніговик, ялинка, ялинкові іграшки).

Тип уроку: повторення та закріплення вивченого

Форми навчання: індивідуальні, парні, фронтальні

Хід уроку

1. Організація класу

Встаньте, діти, ви рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Поверніться до гостей

Привітайтесь : «Добрий день!»

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

Тож розпочинаємо нашу роботу. Щоб дізнатися тему  сьогоднішнього уроку, давайте розгадаємо кросворд. (слайд 2)

Сніг

     туман

     вітер

    сніжинка

    ковзани

          ялинка

 бурулька

  1. На дворі горою, а в хаті водою (сніг)
  2. Сиві воли усе поле залягли  ( туман )
  3. Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає ( вітер )
  4. Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла. Поки ніс її сюди, стала  краплею води (сніжинка)
  5. Ой, немає їм ціни по льоду біжать вони – швидконогі (ковзани)
  6. Вона росте в лісах,

Гілочки всі у голках,

Взимку – як улітку,

Влітку  - як узимку (ялинка)

  1. Біла морква зимою росте (бурулька)

Сьогодні  на уроці будемо повторювати все, що вивчили  про іменник. Що називається  іменником?

3. Мотивація навчальної діяльності

Що об’єднує слова-відгадки, яка пора року? (Зима)        (слайд 3)

 Які зимові свята наближаються? (слайд 4)

До цих свят ми завжди ставимо вдома ялинку.  Але на нашій ялинці чогось не вистачає? (Прикрас). Зима прийшла зі своїм помічником – Сніговиком, який за правильно та швидко  виконані завдання буде дарувати новорічні іграшки.

 

3.1Каліграфічна хвилинка

- А що означає слово зима ? ( прийшло воно до нас з індоєвропейської мови і означає «холодна, неприємна пора» ) .

- З якого звука починається це слово?

- Якою буквою ми позначаємо на письмі?

Подивіться, як красиво написані букви, як вони поєднуються , як розміщуються одна від одної. Запишіть їх.

Зз  зз  зи зм  ма  им   

Зима (назвати орфограму, перевірне слово)

Молодці!  Від Сніговика ви отримали іграшку.

 

4. Актуалізація опорних знань

Сніговик пропонує пограти в гру (слайди 5-6)

 

4.1  «Що зайве?»  ( Усно)

 Людина

 сніг

 казка

 шапка

 синиця 

(зайве слово сніг, тому що чоловічого роду) . Повторюємо роди іменника, як їх визначати.

 

4.2 «Що зайве?»  ( Усно) (слайди 7-8)

 

Вітер

сніжинка

подружка

пух

 мороз

(зайве слово подружка, тому що це істота)

 

4.3  Розподіліть на дві групи (усно) (слайд 9-10)

 

Дніпро, гілка

гніздо, Київ 

ялина, Настя

(повторення власних та загальних назв)

Сніговик дарує вам іграшку

 

5. Використання  практичних завдань на повторення й закріплення основних умінь і навичок

 

5.1  Тепер Сніговик пропонує попрацювати самостійно.

Перед вами картки. Підкресліть іменники, вжиті у множині.

Ой, летять, летять сніжинки

На будинки, на ялинки,

на дороги, на поля –

Біла, біла вся земля! Перевіряємо. (слайд 11)

 

Записати ці слова в однині (один учень біля дошки), складіть з одним із цих слів речення.

Перевіряємо

Молодці, ви гарно справились із цим завданням, Сніговичок подарував ще одну іграшку.  

 

 5.2 Фізхвилинка

Ми засиділись,час трішки порухатись   

      

5.3 Робота в парах (слайди 12-13)

 

 Гра « Знайди свій відмінок» (завдання на картках)

Щоб без помилок виконати це завдання давайте повторимо відмінки, користуючись допоміжними словами. 

 

Н                 серцем

Р                 козаку

Д                 ніч

Зн               на столі

Ор              Катрусе

М               усмішку

Кл              дерева

 

5.4 Фронтальна робота. Зорово – слуховий диктант 

«Чи все правильно?»

 Сніговик пропонує виконати нам наступне завдання.

Прочитайте текст :

Надворі зима. Усе навколо біле. А яке гарне росте деревце горобини! Червоногруді снігурі обсипали його і ласують ягідки. Ці птах -  наші гості. Разом з ними прилітають шишкарі, омелюхи. Діти, поставте годівничка і підгодовуйте пташок взимку!

  • Чи все правильно записано? Записати тільки ті речення, у яких в словах є помилки (коментоване письмо)
  • Розібрати слово снігурі як частину мови.
  • Молодці, ви отримали ще іграшку.

- Що ми можемо зробити, щоб полегшити життя птахів узимку ?

 (виготовити годівнички )

  • Хто з вас вдома виготовив годівнички і підгодовує пташок ?
  • А за це вони вам віддячать навесні.

Про яких пташок розповідається у тексті? (слайд 14)

Що ви знаєте цікавого про шишкаря? 

6. Домашнє завдання

Про цю пташку ви будете виконувати  домашнє завдання.

Вправа 169 (на вибір): скласти опис шишкаря або списати другий абзац, розкриваючи дужки.

7. Підсумок уроку

- Що ми повторювали на уроці?

- Які враження залишились від уроку?

Ялинку ми нарядили. А на свята під нею що ми знаходимо? (Подарунки)

Тому прийміть від Сніговичка за гарну роботу солодкі подарунки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Капля Олена
Додано
17 грудня 2020
Переглядів
820
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку