Тема 85 . Закріплення звукових значень букви «є». Розвиток мовлення за змістом тексту Л. Муур. Словниково-логічні вправи. Усвідомлене читання тексту вірша А. Камінчука «Єноти».
Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви Єє, визначати її місце в слові, складі; вміти на слух визначати м’якість попереднього приголосного перед є ; вдосконалювати навички усвідомленого читання складів, слів з вивченими буквами, звуко-буквеного аналізу слів; розвивати техніку читання , зв’язне мовлення, увагу; виховувати інтерес до читання, шану до тваринного світу.
Хід уроку:
– Любі діти! Щоб наш урок пройшов швидко і весело, погляньмо один на одного і усміхнімось ! Нехай посмішка і веселий настрій супроводжують нас протягом уроку.
*Вправа «Мікрофон»: «Мої очікування»
- Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Давайте зачитаємо, що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Пам’ятайте, що починати потрібно зі слів: «Я хочу, щоб на...»
** Я хочу, щоб на уроці було цікаво.
** Я хочу, щоб на уроці я зрозумів матеріал.
** Я хочу, щоб на уроці збагатилися мої знання.
** Я хочу, щоб урок приніс мені радість.
** Я хочу, щоб урок приніс хороший настрій.
** Я хочу, щоб на уроці я здобула найкращі знання.
** Я хочу на уроці активно працювати.
- Впевнена, що ваші очікування виправдаються.
II. Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні знову завітала до нас чарівна буква . Давайте прослухаємо вірш та впізнаємо її .
1. Читання вірша вчителем .
Є нікуди не втікає ,
Є про звірів усе знає
І про зайчика подбає .
Сумувати Є не вміє ,
Є завжди лише радіє .
2. Знайдіть букву є між іншими буквами . Ї, Я, Ю, Є.
- Які звуки позначає буква є ?
- Яку роль виконує в рідній мові ?( пом’якшує попередній приголосний звук )
- Чим цікаві інші букви? (Чесна ї, хитрунки Я, Ю,Є).
3.Гра « Назви склади» ( Робота за таблицею)
4. Звуковий аналіз. Все вивчене пригадай. До слів схему підбирай.
На дошці слова : Єва, сяє, віє.
- Прочитаємо слова. Працюємо в групах. Скласти звукову модель.
1 група: Єва 2 група: сяє 3 група: віє
=о-о =0=0 =0=0
Робота над загадками
Є сестричка в їжака:
І колюча, і прудка.
Як тварину називають,
Хто з вас, діти, відгадає? (Єхидна)
Хижий звір живе в ліску
В темно-жовтім кожушку.
На деревах його хата.
Хто з вас зможе відгадати? (Єнот)
Він мисливець й ліс пильнує,
Полюванням всім керує. (Єгер)
Єгер – цей тренований солдат проведе вас у горах.
5. Дидактична гра «Посели в будиночки»
Наступне ваше завдання вам потрібно слова поселити в будиночки. В перший слова в яких є позначає два звука, в інший один звук.
6. Мовленнєва розминка.
Гріє, гріє, припікає,
Всіх у воду заганяє.
(Найбільша зірка , джерело енергії , дає життя всім живим організмам)
Що ми будемо робити
І як будем працювати
Ви можете усі сказати
Як зможете загадку відгадати
Загадка: з квітів його виплітають
Ним голову прикрашають,
Щоб дівчиночку зберіг
Український оберіг(віночок)
Словникова робота – оберіг(демонстрація вінка)
Вчитель: сьогодні на уроці ми спробуємо сплести укр.вінок. Але залежить від вас любі діти. Тільки тоді,коли ви будете уважні , творчі, працьовиті,ми зможемо сплести цей вінок.
7. Робота над чистомовкою.
Сі-сі-сі – будьте впевнені усі.
Уть-уть-уть - зимові місяці пройдуть.
Нє-нє-нє – небо синє, синє, синє.
Іх-іх-іх – обігріє нас усіх.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Що це за такі знаки для запису музичних творів?
НОТИ - (від лат. Nota письмовий знак) в музиці
1) графічні знаки для запису музичних звуків (див. Нотний лист) .
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Оголошення теми і мети уроку
- На сьогоднішньому уроці ми будемо читати вірш про дуже цікаву тварину, яка теж дуже любила вивчати ноти.
А про яку саме ви дізнаєтеся коли розшифруєте слово - перевертень .
нотиє
2.Робота за Букварем (с. 154–155.)
1). Читання вірша вчителем.
Крамниця – магазин, лавка( Об’єкт торгівлі)
2). Аналіз змісту вірша.
— Що запитували єноти в крамниці? Що їм відповіли?
— Чим цікаві слова є ноти, єноти?
— Проспівайте ноти в правильному порядку.
3). Вправи над розвитком техніки читання.
1.Читання вірша учнями.
а)Читання з учителем ; ( інтонація читання)
б)Читання дощиком ;
в)Читання драбинкою ( одне слово читає вчитель ,інші учні і т.д.)
4). Робота за сюжетним малюнком.
5). Гра « Впорядкуй ноти»
(Учні на набірному полотні впорядковують ноти)
V. Робота над матеріалом уроку
Формування техніки читання. Читання уривка казки за Л.Муур с. 155
1.Словникова робота. Читання стовпчиків слів.
- Яка спільна частина у словах?
Зачитати слова, які відповідають на запитання що? що робить?
2. Читання уривка казки за Л.Муур учителем.
- Куди йшов єнот? Кого він злякався?
Білочки - дівчатка читають казку самостійно.
Їжачки - хлопчики читають слова у стовпчиках з учителем.
3.Читання тексту учнями уголос і спільне обговорення змісту за запитаннями.
- Хто налякав Єнота? Що йому порадила мама? З ким буде дружити Єнот?(з усмішкою).
- Розглянте малюнок. Хто всміхається Єноту?
- Яка головна думка казки?(Хто всміхається, тому усміхається життя.)
4. Робота в групах .
- Придумайте початок казки.
5. Робота над прислів’ям .
IV. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа “Віночок”