КЗ ТМР «Центр творчості дітей та юнацтва»
Розробка заняття з розвитку мовлення для гуртка
«За крок до школи» на тему:
« Маленькі комашки»
( для групи 1 року навчання 4-5 років)
Підготувала методист, керівник гуртка
«За крок до школи» ШРЕР «Зернятко»
Кватира І. П.
Тема : « Маленькі комашки»
Мета: Формувати мовленнєві компетентності засобами усного мовлення, розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, увагу, уяву, спостережливість, аналітичні навички. Формувати ціннісні орієнтації особистості, навички соціалізації.
Методичні прийоми: пізнавальна бесіда , запитання до дітей, розглядання наочності, слухання віршів, загадок, дидактичні ігри, самостійна робота в розмальовках, тощо.
Обладнання: текстові матеріали з римівками, скоромовками, тощо, олівці і розмальовки. Відео про комах, мультик «День народження у мушки»
Хід заняття: Організаційна частина.
Основна частина.
Самостійна робота.
Організаційна частина:Розміщення дітей за робочими місцями, підготовка матеріалів до заняття ( олівці.).Привітання.
Основна частина:
Педагог. Доброго дня, діти.
Сьгодні у нас дуже цікаве заняття. Ми познайомимось з дуже маленькими створіннями, які живуть поряд з нами, але щоб їх побачити нам потрібно добре придивитися.
Давайте спочатку послухаємо їх голоси: ( звукова доріжка зі звуками комах).
Педагог: Ну, що? Ви здогадались про кого ми будем сьогодні говорити?
Так - це різні комашки.
Оотже розглянемо малюнки і фотографіїї і познайомимось з комахами.
Їх можна зустріти у полі, у лісі, в саду, і вдомівці. Комахи є корисні і шкідливі.
Послухайте віршики про різних комах:
Під листком сидить мурашка
І зітхає важко-важко:
- Я несла, несла стеблинку,
А на мене кап- росинка!..
Ох!.. (Лідія Повх)
Бачиш люди роблять в полі .
Мед несуть у вулик бджоли.
Навіть крихітка-мурашка
Соломинку тягне важко. (Михайло Стельмах)
Сіра муха цокотуха
Сіла Грицеві на вухо. Грицик чує- щось дзичить,
Та як крикне :»Звір гарчить!» -
І сміються всі з тих пір,
Що для Гриця муха - звір. (Платон Воронько)
Діти бігають стрибають,
Далі весело гукають:
Ось він, ось він метушиться!
Та який же гарний, гожий!
Наче квітка, прехороший! (Олена Пчілка)
Бджілка весело літає,
Квітам вічка розтуляє.
Каже: - Квіти, годі спати,
Я прийшла медок збирати. (Анатолій Камінчук)
Педагог: А зараз промовимо скоромовку :
Взяли оси гострі коси,
Косять сіно на покоси
А за ними йдуть осиці,
Кладуть сіно у копиці.
Навіть мале осенятко,
І те несе травенятко.
Поспішають дружні оси,
Бо уже надходить осінь.
Знають дощики осінні
Геть намочать осам сіно. (Анатолій Камінчук)
Педагог: Послухайте розповідь про джмеля:
Заліз вкабіну джміль:
У лапках руль затис:
- Дзизз-дзиз...
Сам, як мротор, гуде-
Автомобіль не йде.
Вгорі метелик в’ється.
Над ким це він сміється ?
Мабуть, над цим джмелем,
Що всівся за рулем.. (Василь Швець)
Педагог: А зароз повторимо віршик про коника кілька разів, щоб розповісти його вдома батькам.
Об пшеничний колосок
Точить коник голосок,
Щоб як слід співати
Жниварям на свято. (Петро Король)
Педагог:А зараз відгадайте загадку:
Чорне тіло, чорний вус,
Ніби справжній сажотрус,
Летить, повзе, звук не подає. (жук)
Педагог: Давайте пригадаємо які бувають на вигляд жуки? Де ви їх зустрічали?
Пригадайте примовлянку про жучка сонечко.
Дзвени- брени, сонечко,
В золотії дзвонички,
Покажу дорогу
До мого порогу –
Де б хотіло, там і сіло,
З ким хотіло – говорило.
Прилетіло сонечко
на мою долонечку,
Крильця червоненькі,
Цяточки чорненькі,
по всіх пальчиках ходило,
З мізинчика полетіло.
Лети лети сонечко,
До свого віконечка,
За гаї пташинії,
Затумани синії,
Через поле , через тік,
Поветайся через рік. (Борис Списаренко)
Педагог: А зараз ми переглянемо мультик про комашок, дивіться уважно, слухайте і разом з комашками відтворюйте їх звуки .
(Мультик «День народження у мушки» Із збірки «Злюбов’ю до дітей». Під час перегляду діти виконують звукові вправи - відтворення звуків [з], [ж], [дз], [дж])
Самостійна робота:
Педагог: А зараз ми попрацюємо з розмальовками про комах, вибирайте заготовки і працюємо. Підбираємо відповідні кольори, намагаємось не виходити за лініх контурів, розмальовуємо ретельно, аккуратно, щоб наші комашки змогли «літати», «рухатися».
Діти працюють з розмальовками.
Педагог:Пограємо у ланцюжок. Кожен з вас по черзі розповість про свою комашку і якими кольорами ви їх розфарбовуєте.
Діти відповідають по черзі (ланцюжком).
Педагог:Які ж ви всі молодці! Гарні і яскраві комашки у вас вишли.
Підсумок заняття.
Педагог: Отож, давайте пригадаємо комашок з якими ми сьогодні познайомились, промовимо віршик про коника.
Наше заняття завершується, всі складаємо свої олівці, розмальовки у папку.
До побачення.
Використані джерела: