Мета: учити усвідомлювати свої переживання, розуміти іншого й самого себе як
унікальну неповторну особистість, спонукати учнів до відвертості у стосунках; розвивати мислення, увагу, уяву, комунікативні навички; виховувати доброзичливе ставлення до людей.
Обладнання: аркуш паперу, кольорові олівці, люстерка, релаксаційна музика (мажор).
Хід заняття
Оргмомент.
Вправа "Привітання".
Мета: розвивати навички групової взаємодії. Учні стоять колом.
Завдання: привітатися один з одним різними способами, неповторюючись.
Гра "Чарівні слова".
Психолог.Сьогодні я пропоную пограти у гру "Чарівні слова", поміркуйте, будь ласка, і скажіть, які слова слід уживати, щоб почуватися добре, приємно? Відповіді учнів.
Гра в парах. "Хто більше назве".
Мета: поповнювати словниковий запас учнів, виховувати доброзичливе ставлення один до одного, розвивати комунікативні якості.
Учні по черзі називають один одному добрі, лагідні, привітні слова, виграв той, хто назве слово останнім.
Розминка "Прогноз погоди".
Мета: психологічне розвантаження учнів. Діти стають у коло один за одним.
Психолог.Покладіть руки на плечі товариша, що стоїть попереду. Зараз ми будемо робити один одному масаж, але так, щоб було відчутно бажання зробити товаришу щось приємне, поділитися теплом, гарним настроєм.
На вулиці чудова погода, сонечко торкається оточуючого ніжними, лагідними, теплими промінцями і все навкруги радіє йому - учні м'яко, лагідно погладжують один одного.
І раптом сонечко закрила невеличка хмарка і почав накрапати дощик - учні постукують один одного кінчиками пальців.
Пішов град - учні сильніше постукують кінчиками пальців.
Він супроводжувався блискавкою - учні ребром долоні труть по спині. Тайфун - учні несильно стукають кулачками по спині.
Землетрус - учні трясуть один одного за плечі.
Потім усе заспокоїлося, з-за хмари з'явилося сонечко й почало зігрівати все навкруги ніжними, лагідними, теплими промінцями - учні м'яко, лагідно погладжують один одного.
Потім учні повертаються, повторюють вправу, віддячуючи сусіду теплом, ніжністю.
Запитання до учнів:
"Чи приємно було відчувати масаж, який вам робили товариші? Чому? Що б ви хотіли сказати тому, хто робив вам масаж?"
Казка "Країна Теплого Пуху"
Колись давно існувала така собі Країна Теплого Пуху. Кожен мешканець цієї країни мав м'яку сумочку, у якій завжди знаходився теплий пух (учням демонструється сумочка з пухом). Пуху було дуже багато, його вистачало на всіх. Мешканці країни дарували його один одному, потрібно було тільки сказати: "Дайте мені, будь ласка, трішечки пуху!". Населяли цю країну добрі, щирі, дружні, веселі люди. Вони допомагали один одному, весело проводили вільний час, часто запрошували один одного в гості, і здавалося, що так буде завжди ...
Але поблизу в холодному, крижаному будинку мешкала дуже зла відьма, яка заздрила дружбі, доброзичливості цих людей, тому вирішила знищити Країну Теплого Пуху. Перетворившись на вродливу принцесу,вона одного чудового дня з'явилася в цій країні. Вона гуляла містом, вдивлялася в обличчя людей. Одна жінка, вирішила подарувати їй пух із сумочки. Відьма не могла взяти цей пух, бо зло не сумісне з добром, і, взявши його, вона одразу стала б доброю, тому вона вирішила обдурити жінку.
- Навіщо ви даруєте мені пух? Я чула, що він скоро закінчиться і зовсім зникне, - сказала вона жінці.
Жінка повірила їй, швидко заховала пух у сумочку і пішла геть. Це вона сказала багатьом мешканцям, і вони повірили їй. Відтоді люди припинили дарувати один одному теплий пух, життя в країні стало геть протилежним: ніхто не запрошував у гості, люди перестали допомагати один одному - вони стали холодними, злими, заздрісними і неввічливими, всі прагнули розбагатіти.
Якось до цієї країни приїхала одна добра сім’я, у якої зберігся теплий пух. Побачивши, що відбувається в країні, члени родини почали роздавати теплий пух усім мешканцям, його вистачило на всіх. Відтоді у країні панує щастя, доброта та добробут.
Запитання до учнів:
- Як ви розумієте, що таке теплий пух?
- Чи існує теплий пух у нашому житті?
Ми з вами часто говоримо про доброту, про те, що потрібно бути чуйними, любити один одного і весь оточуючий світ. Давайте ми спробуємо уявити теплий пух, доброту, життя цієї країни ..
Тематичний малюнок.
Вмикається музика. Учні уявляють і малюють країну Теплого Пуху.
Вправа "Добринка по колу».
Мета: сприяти відчуттю єдності групи, позитивним емоціям.
Учні стають у коло і говорять один одному щось приємне, лагідне, добре ("добринку").
Давайте спробуємо, пам'ятаючи про країну Теплого Пуху, робити добро, щось приємне один одному, любити весь оточуючий світ!
Як заходить вчитель в клас, Коли просять, покажи!