Розробка заняття у 6 класі з методичними додатками, мета якого - дати поняття про фразеологізми; удосконалювати вміння знаходити їх у текстах і розкривати значення, збагачувати словниковий запас учнів, навчити використовувати фразеологізми у своєму мовленні.
Тема Фразеологізми. Роль фразеологізмів у мовленні
Мета: дати учням уявлення про фразеологізм, його лексичне значення; виробляти навички доречного вживання фразеологізмів в усному та писемному мовленні; ознайомити школярів із фразеологічним словником української мови, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати культуру мовлення, спостережливість.
Очікувані результати: учні розпізнають фразеологізми, визначають їх синтаксичну роль; наводять приклади; з’ясовують значення фразеологізмів за словником (тлумачним і фразеологічним); пояснюють значення фразеологізмів за зразком (найуживаніші випадки); добирають до фразеологізмів синоніми й антоніми; уживають фразеологізми відповідно до їх значення, мети, умов і завдань спілкування.
Обладнання: підручник, словник, презентація, додаткові матеріали
Тип уроку: сприйняття нового матеріалу й опрацювання його.
Перебіг заняття
Вступне слово вчителя.
Наша подорож триває. Сьогодні ми здійснимо уявну цікаву подорож до загадкової маленької країни, яка знаходиться поруч із Лексикологією. А назва її - Фразеологія.
II. Актуалізація опорних знань
1.Вхідний аудит
Підкресли фразеологізми. Заміни кожен із них одним словом.
Ні думано ні гадано опинилися в заповіднику. Від цих речей очей не відведеш. Бережіть здобутки своїх пращурів як зіницю ока.
2. Завдання:
Підкресліть речення, у яких ужито фразеологізми. Поясніть, як розпізнати словосполучення й фразеологізми.
- У нього стільки грошей, що кури не клюють.
- Кури не клюють проса.
- Про мого товариша говорять: «Він гаряча голова».
- Голова гаряча – потрібно викликати лікаря.
III. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
1) Поняття про фразеологізм
Фразеологізм — це словосполучення (речення), яке за значенням дорівнює одному слову. Наприклад, пекти раків — червоніти. До того ж значення власне фразеологізму не співпадає зі значенням окремих слів, що входять до його складу. Пекти в значенні «обробляти вогнем» і рак — у значенні «тварина, що належить до виду безхребетних» нічого спільного не мають із почервонінням шкіри обличчя людини через хвилювання чи сором.
У деяких фразеологізмах стійке зрощення відбулося настільки давно, що вже й забулося значення деяких окремих слів, хоча саме значення фразеологізму загальновідоме й цим висловом широко користуються. До таких належить фразеологізм байдики бити. Які байдики, чому їх б’ють?
2) Функція фразеологізмів.
Фразеологізми роблять мовлення змістовнішим, влучнішим, дотепнішим. Єдина з ними біда: фразеологізми не мають правил, їх можна вивчити лише один по одному. Певний вантаж цих висловів ми отримуємо в буденному житті й користуємося навіть не замислюючись.
У тестах ЗНО завжди є завдання з фразеології, тому варто поповнювати свій фразеологічний запас, читаючи класику української літератури та власне фразеологічні словники.
2. Робота з підручником
1) Опрацювання теоретичного матеріалу
2) Виконання вправ і завдань
3. Творча робота
Упишіть на місці пропусків у фразеологізмах потрібні слова. Скористайтеся довідкою.
Довідка: рука, голова, ніс.
4. Робота зі словником
Знайдіть у словнику й поясніть фразеологізми
Ґав ловити — … (не слухати, бути неуважним); єдиним фронтом — … (разом); п’яте через десяте — … (непослідовно); товкти воду в ступі — … (повторюватись).
5. Лексична робота
Перепишіть речення. Підкресліть фразеологізми, поясніть їх значення.
Складіть два речення зі словосполукою кури не клюють.
І ця тиха, до краю довірлива розповідь перевернула чоловікові душу. (М. Стельмах) З вами хоч на край світу. Я, дядечку, добре бачу, але вам із великого голоду трохи баки забило. «ти бавишся з вогнем», - вимовила Марія Антонівна й віддала щоденник.
6. Перевіряю себе
Замініть фразеологізми одним словом. Доберіть до них синоніми й антоніми за зразком.
|
Фразеологізм |
Значення |
Синонім |
Антонім |
|
Де Макар телят не пас |
далеко |
світ за очі |
під носом |
|
Сміятися на кутні |
|
|
|
|
Пекти раків
|
|
|
|
|
Накивати п’ятами |
|
|
|
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
Творче завдання
Складіть розповідь про цікавий випадок, учасником або свідком якого ви були. Використайте 2-3 фразеологізми з поданих
Складіть речення з поданими фразеологізмами. Поясніть значення сталих виразів.
Пекти раки, лити сльози, ні пари з вуст, молоко на губах не обсохло.
V. Підсумок заняття
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
VI. Домашнє завдання (різнорівневе):
1. Вивчити теоретичний матеріал підручника з теми заняття.
2. Виконати завдання за малюнками (письмово).
3. Виписати зі словника три на вибір фразеологізми, скласти з ними речення.
4. Оформити малюнки до фразеологізмів (за бажанням).
1.Виконайте онлайн-гру за покликанням для самоперевірки та контролю за вивченою темою.
https://learning.ua/mova/piatyi-klas/vyznachaiemo-rol-frazeolohizmiv-u-rechenni
2.Складіть і запишіть речення із фразеологізмами до поданих малюнків.
