МЕТА:
ТЕМА: Застосування кількох способів розкладання многочлена на множники.
МЕТА: - навчальна: ознайомити учнів із розкладанням многочлена на множники із застосуванням кількох способів розкладання; сформувати вміння учнів розкладати многочлени на множники, використовуючи різні способи розкладання;
ОБЛАДНАННЯ: таблиця «Формули скороченого множення».
ТИП УРОКУ: комбінований.
ПЛАН УРОКУ
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
1.1. Привітання.
1.2. Фіксація відсутніх учнів.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка наявності виконаного домашнього завдання та відповіді на запитання, які виникли в учнів при його виконання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІV. Пояснення нового матеріалу.
При розкладанні многочленів на множники іноді використовується не один, а кілька способів.
Розглянемо наступні приклади.
Приклад 1. Розкласти на множники .
Розв’язання
.
Тут було використано два способи: винесення спільного множника за дужки і застосування формули різниці квадратів.
Приклад 2. Розкладіть на множники .
Розв’язання
.
Тут було використано два способи: винесення спільного множника за дужки і застосування формули квадрата суми.
Приклад 3. Розкладіть на множники вираз .
Розв’язання
Тут використано спосіб групування, формула різниці квадратів і винесення спільного множника за дужки.
Приклад 4. Розкладіть на множники вираз .
Розв’язання
.
Ці приклади показують , що при розкладанні многочлена на множники треба:
V. Закріплення нового матеріалу.
а) ; б) ; в) ;
г) ; д) .
Розв’язання
а) ;
б) ;
в) ;
г) ;
д) .
2. Розкладіть на множники многочлени
а) ; б) ; в) ;
г) ; д) .
Розв’язання
а) ;
б) ;
в) ;
г) ;
д) .
3. Знайдіть значення виразу
а) , якщо , ;
б) , якщо ; .
Розв’язання
а);
б).
4. Розв’яжіть рівняння
а) ;
б) .
Розв’язання
а) ;
;
;
; або ;
. .
б) ;
;
; або ;
. .
VI. Завдання додому
г) ; д)
Розв’язання
а)
б) ;
в) ;
г) ;
д) .
а) ; б) ;
в) ; г) .
Розв’язання
а) ;
б) ;
в) ;
г) .
а) , якщо ; ;
б) , якщо ; .
Розв’язання
а)
;
б) .
а) ; б) .
Розв’язання
а) ;
;
;
; або ;
. .
б) ;
;
; або ;
. .
VIІ. Підбиття підсумків уроку.
З’ясування, які завдання викликали труднощі, відповіді на запитання учнів.