Збірник «Повоєнне облаштування світу. Версальсько-Вашингтонськасистема»
Всесвітня історія, 10 клас, укладено відповідно до діючої програмиз всесвітньої історії для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів, рекомендованої Міністерством освіти й науки України. Збірникставить за мету формуванняв учнів основних предметних компетентностей, навичок аналізу,систематизаціїй конкретизаціїнабутих знань.Схематичне розміщення навчального матеріалу використано як засіб лаконічного й доступного відображення причинно-наслідкових зв'язків між історичними подіями та явищами. Такий підхід дозволяє зробити навчання більш ефективним, сприяєкращому розумінню інформації та розвитку творчого мислення учнів.
Збірник охоплюєісторичний період з 1918 року до кінця 20-хрр.ХХ ст. Матеріаливикладені стисло, доступно у вигляді таблиць і схем, ілюстрованіісторичними картами та фотографіями.Авторвикористовувалаінформацію, наявну в сучасних шкільних підручниках з всесвітньої історії, історичних джерелах і науковій літературі.
До посібника ввійшли матеріали, за характером та змістом цікаві й доступні для учнів, корисні для вчителів; їх можна використовувати на урокахпід час вивчення нового матеріалу,для тематичних атестацій, систематизації та узагальнення знань, самостійної роботи. Надані матеріалиможна використовуватияк в електронному, так і в друкованому варіанті.
Посібник стане в нагодіучням 10 класів, які навчаються за історичним профілем навчання, а також учнямзагальноосвітніх шкіл, гімназій та ліцеїв і всім, хто прагне знати історію народів та держав світу.
ЗМІСТ:
Ò Мирні договори із союзниками Німеччини Ò Вашингтонська конференція 1921- 1922 рр.
Ò Версальсько-Вашингтонська система.
5. Вільне, щиросердне і абсолютно неупереджене Врегулювання колоніальних питань вирішення всіх колоніальних суперечок, засноване на суворому дотриманні принципу, що при вирішенні всіх питань, що стосуються суверенітету, інтереси населення повинні мати однакову вагу в порівнянні із справедливими вимогами того уряду, права якого мають бути визначені.
6. Звільнення всіх російських територій і такий дозвіл Виведення німецьких військ з окупованої ними всіх зачіпаючих Росію питань, який гарантує їй території Росії і надання Росії можливості визначити найбільш повне й вільне сприяння з боку інших націй свій політичний розвиток у справі отримання повної і безперешкодної можливості ухвалити незалежне рішення щодо її власного політичного розвитку та її національної політики та забезпечення їй привітного прийому до співтовариства вільних націй при тому образі правління, який вона сама для себе обере. І більше, ніж прийом, також і всіляку підтримку у всьому, в чому вона потребує і чого вона сама собі бажає. Ставлення до Росії з боку націй, її сестер, в майбутні місяці буде пробним каменем їхніх добрих почуттів, розуміння ними її потреб та вміння відокремити їх від своїх власних інтересів, а також показником їхньої мудрості і безкорисливості їхніх симпатій.
7. Бельгія повинна бути звільнена і відновлена, без Звільнення Бельгії спроби обмежити суверенітет, яким вона користується нарівні з усіма іншими вільними націями. Ніяке інше діяння не може більш, ніж це, послужити до відновлення між народами довіри до тих законів, які вони самі встановили і визначали в якості керівництва для своїх взаємних зносин.
Відтворення Польської 1917 р. – Польський національний комітет
держави 3 березня 1918 р. – юридичне підтвердження відмови Радянської Росії від попередньої політики розділів Польщі
18 листопада – був утворений перший загальнопольський уряд. Новий керівник країни – Юзеф Пілсудський
Утворення Австрійської 12 листопада 1918 р. – Австрія стала республікою.
республіки 16 лютого 1919 р. – вибори до Установчих зборів. Президент – соціал-демократ К. Зейц
Створення угорської 31 жовтня 1918 р. – затвердження прем’єром М. Карої незалежної держави 13 листопада – проголошено Угорську Народну Республіку
21 березня 1919 р. – проголошення Радянської республіки
1 серпня 1919 р. – впав уряд Бела Куна. Установлений режим одноособової влади адмірала Миклоша Хорті
Утворення незалежних Червень 1917 р. – проголошена адміністративна автономія в районах Латвії держав Латвії, Литви, 18 листопада – Латвія проголосила свою незалежність
Естонії Грудень 1918 р. – до влади прийшла Рада робітників, безземельних селян і стрільців
2 п. 1920 р. – вибрані Установчі збори й створений уряд. Латвія стала демократичною республікою
Червень 1917 р. – Литовський сейм у Петрограді. Проголосив утворення незалежної
Литви. 16 лютого 1918 р. “Акт незалежності Литви”
Жовтень - Рада робітничих і солдатських депутатів активно підтримала більшовицький переворот .
Листопад 1918 р. – місцеві комуністи з Червоною Армією створили власний уряд
23 лютого - незалежність і територіальна цілісність Естонії
Утворення незалежної 1917 р. – власний уряд у Фінляндії. Квітень, на підтримку уряду виступили німецькі Фінляндії підрозділи та шведські добровольці.
Грудень 1918 р. – голова Фінляндії – Карл Маннергейм. 1919 р. – проголошення Фінляндії республікою
Українське питання на конференції:
• Боротьба УНР за міжнародне визнання. Мета керівників ЦР: офіційне визнання Української Народної Республіки Антантою. Однак Антанта проводила двоїсту політику щодо України.
• Підписання Брестського договору. Для зміцнення авторитету, УНР почала шукати зближення з Німеччиною. Тому 9 лютого 1918 р. був підписаний мирний договір в Бресті
Сутність договору: Україна, відділившись від Росії, визнається державою Центрального блоку, але уряд УНР брав на себе зобов’язення постачати Німеччині та Австро-Угорщині продовольство. Цей договір поклав початок міжнародному правовому визнанню України. Гетьманському уряду та Директорії вдалося розширити міжнародні зв'язки України. Але налагодити відносини з Радянською Росією не вдалося.
• Участь української делегації в роботі конференції. Жодна із делегацій не заручилась підтримкою країн Антанти. Особливо ворожою була позиція Франції до ЗУНР.
• Позиції Польщі . Польська делегація прагнула переконати учасників конференції в тому, що формування незалежної Української держави повністю в інтересах німців та австрійців. 25 червня 1919 р. представники Антанти та Паризької конференції признали права Польщі на окупацію Східної Галичини.
Протиріччя Версальської системи Сутність: договорів :
Недосконалість Версальської системи • Не повне ліквідування протиріч між провідними країнами світу
• Привід до Першої світової війни
Нова розстановка сил • Після війни головним претендентом на роль світового лідера вважали США
• Сенат відмовився ратифікувати Версальський договір
• В Лізі Націй утвердився вплив Великобританії та Франції
Відношення країн з колоніями • Залежність територіями
• Мандатна система, яка проводилась через Лігу Націй
Загострення міждержавних та • Поява районів з компактним проживанням національних меншин, які міжнаціональних відношень в Європі потрапили в держави часто в супереч своїй волі, історичним та етнічним традиціям
Наслідки підписання договорів Прояви зневаги до можливих економічних наслідків призвели до розриву
світових зв’язків
4. ВАШИНГТОНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1921- 1922 РР.
Суперечності на Далекому Сході :
Ò Японія, скориставшись надією зміцнила свої позиції на Тихому океані та Далекому Сході, а особливо в Китаї. Вона отримала низку островів в Тихому океані, що серйозно зачіпало інтереси США.
Ò Велика Британія обстоювала традиційний принцип поділу Китаю на сфери впливу
Ò Атмосфера відносин була настільки складною, що у Вашингтоні й Токіо не виключали можливості воєнного конфлікту.
Ò США виступали проти британсько-японської угоди1902 р. і всіма силами прагнули роз’єднати Велику Британію та Японію
Ò Посилювалися британо-американські протиріччя.
Велика
v Укладено низку угод, наприклад - Угода чотирьох держав(13 США Китай грудня 1921 р.), Угода п'яти держав ( 6 лютого 1922 р.) , Угода
дев’яти держав( 6 лютого 1922 р.)
v Передбачалась ліквідація британо-японського союзу v Британія на конференції пішла лише на обмеження Делегати від
Вашингтонська
граничного тоннажу великих бойових суден – лінкорів та британських конференція( домініонів 12 листопада Франція
авіаносців та Індії 1921- 6 лютого
v Ухвалено рішення, згідно з яким заборонялося будувати 1922 рр.) лінкори водотоннажністю понад 35 тис. т.
v Новий уряд Китаю зайняв прояпонську позицію.
Отже, Вашингтонська конференція продемонструвала зростання
Португалія Нідерланди впливу США у міжнародних відносинах, і в Тихоокеанському
регіоні. Але ця рівновага виявилась не такою стабільною. Тому
Бельгія це призвело до загострення протиріч.
Договір у Рапалло:
16 квітня 1922 р. В містечку Рапалло укладено сепаратний договір між Радянською Росією та Німеччиною про відновлення дипломатичних відносин, взаємну відмову від претензій, встановлення торгівельно-економічних зв'язків
24 червня 1922 Вбивство В. Ратенау, колегу Г. Чичеріна.
13 жовтня 1925 Торгівельний договір
24 квітня 1926 Договір про нейтралітет і ненапад
Завдяки підписанню цієї угоди і Росія, і Німеччина забезпечили собі вигідні умови для подальшого співробітництва.
План Дауеса: план економічного оздоровлення Німеччини після Першої світової війни.
У квітні 1924 р. американським банкіром Чарльзом Дауесом і британським міністром закордонних справ Джозефом Остіном Чемберленом було розроблено план економічного оздоровлення Німеччини, названий «планом Дауеса». У серпні того ж року його затвердила Лондонська міжнародна конференція. План складався з трьох частин і мав на меті забезпечити сплату Німеччиною репарацій відновленням її господарства. Для цього, насамперед, потрібно було зміцнити німецьку марку і забезпечити виконання країною бюджету. Умови «плану Дауеса» oСоюзники виводять окупаційні війська з Руру. oНімеччина щорічно сплачує певну суму репарацій (починаючи з 1 млрд марок за рік та збільшуючи до
2,5 млрд марок за рік у термін чотири роки)
oНімецький державний банк має бути реорганізованим під проводом союзників o У джерела покриття репарацій мають бути включені прибутки держави за рахунок податків o США надають Німеччині значні позики (близько 800 млн. марок).