ПЛАН-конспект
уроку з музичного мистецтва у 6 класі:
Тема: «Жанри народних пісень. Календарно-обрядові пісні.
Роль пісні в житті українців»
Мета
Навчальна::
вчити учнів розрізняти пісні за їх жанрами;
розвивальна:
розвивати уяву про різновид пісенних творів;
виховна:
виховувати любов до української народної пісні, як до національної спадщини;
корекційна:
сприяти формуванню чіткої артикуляції та правильної вимови.
Словник:
жанр
календарно-обрядові пісні
рефрен
імпровізація
Хід уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап.
1.Музичне привітання.
Дзень-дзелень дзвонить дзвінок,
Розпочався наш урок.
Добрий день, добрий день!
Соль, соль, мі, мі,
Соль, соль, мі
До, мі, соль,
Соль, мі, до.
/Діти співають під акомпанемент вчителя/
2.Налаштування учнів на роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Діти, пригадайте, що таке народна пісня?
/Народна пісня – це віршований твір, що співається/
- Хто є автором народної пісні?
/Автор невідомий, це колективна творчість народу/
Сьогодні ми продовжуємо працювати над українською народною піснею, познайомимось з різновидом народних пісень.
ІІІ. Оголошення нової теми уроку
Українські народні пісні дуже різноманітні за своїм призначенням і за тематикою. І тому вони умовно поділяються на жанри. /Жанр-різновид/
Жанри народних пісень
Календарно-обрядове: |
Побутові: |
Історичні: |
веснянки, гаївки, купальські, жниварські, колядки, щедрівки |
колискові, весільні, про родину… |
думи, балади. |
Сьогодні ми познайомимось з І жанром – календарно-обрядові пісні
Календарно-обрядові пісні – це пісні, які виконуються під час різних народних свят та обрядів.
Наприклад, на початку весни, коли засвітить тепле сонечко, дівчата, убравшись в білі сорочки та заквітчані віночки, водили хороводи та співали «Веснянки». Навіщо?
Своїми піснями вони звертались до природних сил з проханням подарувати теплу весну та добрий врожай.
Тобто «Веснянки» - це пісні на честь весни і початку польових робіт.
Виконуючи певний обряд люди вірили в магічну силу цих календарно-обрядових пісень.
Веснянки та гаївки – пісні весняного циклу. Але вони відрізняються.
Веснянки співаються від Благовіщення і до літа, а Гаївки – тільки у часи Великодніх свят.
IV. Робота над піснею «Веснянка»
Рефрен – повторення рядка або кількох рядків. Дуже часто в народних піснях використовується цей прийом (рефрен). В музичному творі рефрен, зустрічається в Рондо (рондо – хода по колу).
1.Послухайте пісню «Веснянка» і знайдіть в ній рефрен.
2.Робота над текстом та ритмом.
3.Відтворення ритму на музичних інструментах.
Особливості календарно-обрядових пісень
1.Віршована форма.
2.Існування мелодії та тексту в різних варіантах.
3.Виконання в поєднанні з танцями, іграми та драматургією.
Пісенна спадщина нашої країни дуже багата і різноманітна. Жоден зі слов’янських народів немає такої кількості пісень, хороводів, обрядів, як має наша Україна. Відомо, що нараховано пів мільйона народних українських пісень, а з них опубліковано і відомо 10% з усієї пісенної спадщини.
V. Підсумок уроку
1.Повторення матеріалу
- З яким жанром української пісні ми познайомились?
- Наведіть приклад календарно-обрядової пісні весняного періоду.
- Навіщо співались веснянки?
- Що таке рефрен в пісні?
2.Оцінювання роботи учнів на уроці.
3.Вихід з уроку під музичний супровід.