Жанрова палітра інструментальної музики
ДОБРОГО ДНЯ, ДРУЖЕ! ЗАПРОШУЮ ТЕБЕ У НЕПОВТОРНИЙ СВІТ ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ, ЩО МАЄ БЕЗЛІЧ РІЗНОМАНІТНИХ ЖАНРІВ І МУЗИЧНИХ ФОРМ.
З давніх часів народна інструментальна музика приваблювала людей. Ігри, що супроводжувалися музикою, звуки вівчарських сопілок та заклики мисливських сурм, похідна музика, магічні ритуальні танці, танці й музика під час свят і відпочинку ретельно зберігають славну історію людства. Які ж музичні жанри є у світовій скарбничці інструментальних творів? Пориньмо у світ інструментальної музики, яка розповість нам про життя людей та визначні історичні події.
• Інструментальна музика — музика, призначена для виконання на музичних інструментах. Вона буває сольною, камерно-ансамблевою і оркестровою.
• Камерно-інструментальна музика — музика, створена для виконання на інструментах сольно або малим складом виконавців у невеликих приміщеннях або для домашнього музикування.
Слухання музики
1 - Людвиг ван Бетховен "До Елізи"
Людвиг ван Бетховен-німецький композитор, музикант, останній представник "Віденської класичної школи".Він писав у всіх тодішніх жанрах, включаючи оперу, музику до драматичних спектаклів, хорові твори. Найбільш значними в його спадщині вважають інструментальні твори: фортепіанні, скрипкові і віолончельні сонати, концерти для фортепіано, для скрипки, квартети, увертюри, симфонії. Творчість Бетховена справила значний вплив на симфонізм XIX і XX століть.
«До Елізи» (нім. Fur Elise) — знаменита фортепіанна п'єса німецького композитра Людвіга ван Бетховена. Твір було написано приблизно в 1810 році, проте опубліковано лише 1865 року німецьким музикознавцем Людвігом Нолем, який і дав п'єсі її сучасну назву. Існує багато легенд та припущень щодо походження назви твору.
2 - Тереза Малфатті
У 1865 році біограф композитора, Людвіг Ноль, виявив рукопис «До Елізи» в Бабетги Бредлі, яка мешкала в Мюнхені. Рукопис складався з альбомного аркуша із присвятою і нот. На цьому аркуші рукою Бетховена було виведено: «Елізі на довгу пам'ять від Л. ван Бетховена», проте рукопис п'єси незабаром безслідно зник. У 1923 році дослідник творчості Бетховена М. Унгер висловив припущення, що Ноль неправильно інтерпретував нерозбірливий почерк композитора, і твір насправді було присвячено піаністці й учениці Бетховена Терезі Малфатті (тривалий час рукопис зберігався саме в неї).
3 - Елізабет Рекель
На думку іншого дослідника, М. Копитця, п'єсу «До Елізи» було присвячено німецькій сопрано-співачці Елізабет Рекель. У дружньому колі дівчину звали Елізою, а коли в 1810 році вона переїхала з Відня в Бамберг, Бетховен зробив їй прощальний подарунок. Однак яким чином п'єса потрапила до Терези Малфатті ще за життя Елізабет Рекель, залишається нез'ясованим. А іспанський піаніст Л. К'янторе вважає, що нотного аркуша з автографом узагалі ніколи не існувало. Ось така загадкова Еліза!
А зараз пропоную вашій увазі прослухати "До Елізи у сучасних обробках
Тільки зверніть увагу, один і той же твір, в якому не змінили жодної ноти, звучить зовсім порізному, показуючи абсолютно нові сторони душі великого маестро
• Чи змінився зміст музики в різних виконаннях?
• Про що «розповіла» вам музика?
• Охарактеризуйте особливості звучання п'єси в оригінальному варіанті та в сучасних обробках.
• Які музичні інструменти виконують п'єсу в сучасній обробці?
• Який варіант виконання твору вам сподобався більше? Чому?
4 - Гра "Зимові пісні України ( переходь за кюар кодом)
Урок створений за підручником Л.Г. Кондратової.
Автор розробки Аліна Коновалова.