Презентація, "Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера» (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики)."

Про матеріал

Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера» (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики).Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм).Езопова мова. Ми знову зануримося у світ Просвітництва, який називали Добою розуму, адже згідно з просвітницькими ідеалами лише розумна й освічена людина здатна змінити суспільство на краще.На уроці дослідимо жанрову своєрідність цього твору.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера» (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики). Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Езопова мова. Запорізька гімназія 75 вчителька Некіга Лариса Миронівна

Номер слайду 2

з кінця ХVІІ до початку ХІХ ст. Ми знову зануримося у світ Просвітництва, який називали Добою розуму, адже згідно з просвітницькими ідеалами лише розумна й освічена людина здатна змінити суспільство на краще. На уроці дослідимо жанрову своєрідність цього твору.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Джонатан Свіфт у романі «Мандри Лемюеля Гуллівера...» виявив надзвичайну художню майстерність, фантазію та винахідливість у зображенні найменших технічних деталей, що мали скласти уявлення читача про змальовані автором речі. Водночас письменник яскраво виявив свій сатиричний талант. Зазирнімо й ми до його творчої лабораторії, щоб визначити ознаки індивідуального стилю Дж. Свіфта. Художня майстерність

Номер слайду 6

Подвійну художню функцію фантастики — наочність і гротескну пародію — Свіфт опрацював у дусі античної та гуманістичної традиції. Описи морських подорожей XVII ст. допомагають створити мандрівний колорит, що надає фантастиці ефекту реальності. Цю ілюзію підтримано співвідношеннями, які автор встановлює між розумовим і моральним рівнем Гуллівера, його свідомістю і відповідно свідомістю ліліпутів, бробдинґнеґців, єгу, гуїгнгнмів. Кут зору, під яким Гуллівер бачить чергову країну своїх мандрів, заздалегідь точно обумовлено тим, наскільки її мешканці більші чи менші за Гуллівера в розумовому й моральному аспектах.

Номер слайду 7

Протест проти відсутності свободи належить до головних тем «Мандрів...»; тим більш значущим є епізод про те, як зачарований інтелектом гуїгнгнмів Гуллівер відчуває тільки відразу до істот, подібних до себе, адже він бачить їх «прив'язаними за шию до колоди»: так Свіфт висміює раціоналізм просвітників і вбачає в ньому не лише перспективу для розвитку особистості, а й можливість її деградації. Найдокладніше ознаки ідеального суспільного ладу зображено в частині IV роману, в описах життя гуїгнгнмів. Спартанська простота, товариська приязнь та абсолютна щирість є типовими ознаками взаємин цих простих і благородних тварин. У мові гуїгнгнмівнемає слів, що означають «брехня», «заздрість», «підступність» та ін. Одружуються тут не з любові, а з міркувань користі та необхідності. Усілякі вульгарні почуття, ревнощі, зрада тут невідомі, розум — ось основний принцип співіснування цього ідеального суспільства. Виховати в людині ясне мислення та почуття моральної відповідальності за свої вчинки, сприяти її моральному й фізичному здоров'ю без будь-яких крайнощів (розкошів або марного витрачання сил) — такою є прихована думка автора.

Номер слайду 8

Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера...» полягає у влучному поєднанні реалістичних елементів і соціальної фантастики.

Номер слайду 9

Паспорт-характеристика Гуллівера

Номер слайду 10

Це твір на межі жанрів, бо в ньому поєднані роман-подорож,роман-пародія, сатиричний і фантастичний роман.«Мандри Гуллівера» – твір фантастичний за своєю формою та правдивий за змістом. Свіфт бореться з негативними явищами за допомогою сміху,він зриває маски із суспільства,показуючи його приховані вади. Та все ж кожен із нас може знайти у творі те,що шукає: молода людина – захопливу розповідь про неймовірні пригоди,зріла – сатиру на недосконалість людини й суспільства в цілому.

Номер слайду 11

Щоб яскраво виписати образ головного героя,його враження від перебування в Ліліпутії,закони і звичаї країни, автор удається до засобів змалювання комічного:гротеску, іронії, сатири, пародії.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

ІРОНІЯвживання слова або вислову в протилежномудо буквального значенні з метою глузування. Викриваючи порядки Ліліпутії, Свіфт через Гуллівера каже читачам, що варто цінувати людей порядних, чесних, щирих і моральних. Посади мають обіймати люди, які не порушують законів,які розумні й чесні, а не ті, хто «вищий на ширину нігтя».

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Езопова мова — замаскований спосіб думок з натяками, недомовками (інакомовлення, алюзії, іронії, алегорії.) задля уникнення цензурних чи будь- яких інших заборон, переслідувань.

Номер слайду 16

Знаходимо в тексті іронію, гумор (опис зовнішності імператора «Зростом він був майже на цілий мій ніготь вищий за всіх своїх придворних, і вже цього досить, щоб викликати серед них шанобливий трепет...»; жорстокість та лицемірство монархів письменник подає як великодушність та прояв справедливості);сатиру (сатира письменника спрямована проти англійської монархії, несправедливих законів, проти політиків, які мріють лише про високі посади, владу); сарказм (безглузда та кривава війна між Ліліпутією і Блефуску через «надзвичайно важливу проблему»: з тупого чи з гострого кінця розбивати яйця — так автор показує всю нікчемність правителів, які з’‎ясовують свої стосунки ціною «поту і крові» звичайних людей); езопова мова (у Ліліпутії утворилися дві ворожі партії, відомі під назвою тремексенів і слемексенів, що відрізнялися одне від одного високими і низькими підборами на черевиках).

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Це твір на межі жанрів, бо в ньому поєднані роман-подорож,роман-пародія, сатиричний і фантастичний роман.«Мандри Гуллівера» – твір фантастичний за своєю формою та правдивий за змістом. Свіфт бореться з негативними явищами за допомогою сміху,він зриває маски із суспільства,показуючи його приховані вади. Та все ж кожен із нас може знайти у творі те,що шукає: молода людина – захопливу розповідь про неймовірні пригоди,зріла – сатиру на недосконалість людини й суспільства в цілому.

Номер слайду 20

Домашнє завдання Написати сенкан тема Гулівер -середній рівень2 . В Canva створити колаж тема “Просвітництво. “Пригоди Гуллівера” - достатній рівень3. Створити буктрейлер за романом“Пригоди Гуллівера” - високий рівень

Номер слайду 21

Джерела. Підручник за 9 клас / Зарубіжна література Автор: Ніколенко, Зуєнко, Сторох, Нова програма 9 клас https://www.ukrlib.com.ua/styslo-zl/printit.php?tid=5716https://dovidka.biz.ua/mandri-gullivera-skorocheno-1-chastina/https://www.youtube.com/watch?v=2 VY8at. Bg0q. U&ab_channel=%D0%9 E%D0%BB%D1%8 F%D0%9 E%D0%BB%D1%8 F

pptx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Ніколенко О.М., Зуєнко М.О., Стороха Б.В., Туряниця В.Г., Орлова О.В.)
Додано
22 жовтня
Переглядів
288
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку