Життя і творчість Івана Франка «Дивувалась зима…», «У долині село лежить…».

Про матеріал
Життя і творчість Івана Франка «Дивувалась зима…», «У долині село лежить…». Поглиблення знань учнів про життя і творчість Івана Яковича Франка.
Перегляд файлу

             Урок 3 - 4.  Життя і творчість Івана Франка.

 Тема.   І.Франко «Дивувалась зима…»(напам’ять),

               «У долині село лежить…».

Мета. Поглибити знання учнів про життя і творчість Івана Яковича Франка; пригадати вивчені твори поета;вчити виразно читати вірші; формувати уміння аналізувати віршові твори; уміння підбирати рими; виховувати через образне слово почуття любові до свого народу, до України, рідної мови; пробуджувати цікавість до творчості і життєвого шляху видатного земляка.

             Обладнання. Портрет І. Франка; індивідуальна робоча картка для кожного учня; виставка книг.

  Тип уроку. Засвоєння нових знань.

                                         Хід уроку

 І. Організаційний момент.

                    Живи, добро звершай,

                    Та нагород за це не вимагай,

                    Лише в добро і в вищу правду віра

                               Людину відрізняє від мавпи і від звіра.

                    Хай оживає істина проста:

                    Людина починається з добра!

ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.

    1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово.

     Гра «Точно і швидко. Ким або чим?»

                    Малюю - …(олівцями),

                    зачитався - …(книгою),

                    граюся - …(м’ячем),

                    ліплю - …(пластиліном),

                    гуляю з – …(друзями),

                    відпочиваю з - …(батьками),

                    забавляюся - …(іграшками),

                    працюю - …(руками).

     2. Гра «Утвори слово.»

          І Н І Ш Ф     (фініш)                 Л Ь Ф І М     (фільм)

         Ф Т О Л У Б   (футбол)             Ф А І К Л А   (фіалка)

    3. Гра «Відновіть вірш».

       На дошці записані рядочки з вірша Івана Франка. Учні відновлюють його.

                             Адже ж бачиш і сам, що без труду    (3)

                  Все ж трудитися мусить постійно:    (2)

                  Не горить і сухеє поліно.    (4)

                  Навіть той, хто в призначення вірить (1)

  ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

     Сьогодні наш урок ми присвячуємо українському письменнику, ім’я якого

ви прочитаєте, розплутавши павутиння.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              Франко – то гордість і окраса

                              Свого народу і землі.

                              Він мов молодший брат Тараса,

                              обидва – волі ковалі.

            IV. Ознайомлення із життєвим  і творчим шляхом І. Франка.

               1. Розповідь дітей про життя і творчість І. Франка.

               У селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Галичині 27 серпня 1856 року в

          родині старого Яця з гори, відомого коваля на всю округу, народився ясноокий

          хлопчик. Іван виростав розумною, допитливою дитиною.

              Був хлопчик працьовитим, залюбки допомагав батькам у господарстві

        – згрібати сіно, звозити хліб з поля, пасти худобу. Був добрим  і товариським,

        мав багато друзів серед ровесників, з ними бігав до річки купатися, ловив

        рибу, ходив по гриби. Улюбленим місцем для малого Івася стала батькова

        кузня, що стояла на околиці села понад  шляхом.

              На шостому році життя Івася віддали до школи в сусіднє село Ясеницю

         Сільну, звідки родом була його мати. Після 2- х років навчання батько відвіз

          хлопчика за 12 км до Дрогобича, до Німецької школи при монастирі…Про своє

        навчання розповів згодом Іван Франко в своїх оповіданнях «Грицева шкільна

        наука», «Олівець», «Отець - гуморист».

              Коли Іванкові було 9 років, помер батько. В осиротілу сім’ю прийшов вітчим

         – добрий, працьовитий чоловік. Саме він дав можливість Іванові вчитися далі

        – в Дрогобицькій гімназії, Львівському університеті. Протягом усіх років

        навчання хлопець був одним з найкращих учнів.

               Юний Іван Франко вирішив присвятити своє життя боротьбі за краще

         становище трудящого люду. У 1877році, у 22 роки, його вперше арештовують.

         Це були тяжкі часи. Ні арешти,ні тюрми, ні злидні не зламали Франка. Він

         пише, друкується, бере участь у громадському житті.

               Протягом багатьох років Іван Франко друкує свої казки в журналі «Дзвінок».

         Написав письменник майже 50 поетичних і прозових казок. У нього було

         четверо дітей – троє хлопчиків: Андрій, Тарас, Петро і одна  донечка Ганна.

         Батько їх дуже любив і для них складав казки, які він об’єднав у збірку «Коли

         ще звірі говорили».

               Усе життя прожив дуже скромно, невибагливо, навіть убого. Він навіть не

         спромігся придбати на смерть нової сорочки. Тому поховали його в чужій.

         Похований у Львові на Личаківському цвинтарі.

          

             V. Фізкультхвилинка.

                                  Знає добре буква кожна,

                                  Що хворіти їй не можна.

                                  І тому на фіззарядку

                                  Всі піднялись без оглядки.

                                  Буква «еф» гукає збоку:

                                  - Всім узяти руки в боки!

                                  І робіть, як я, дівчатка

                                  і хлоп’ятка, -

                                  Починається зарядка.

             VI. Робота над віршем І. Франка «Дивувалася зима…».

             1. Слухання вірша.

             - Послухайте, як поет зобразив боротьбу між зимою і весною у вірші

           «Дивувалася зима…»

             - Чому дивувалася зима? Що їй не сподобалося?

             2. Словникова робота.

                 Читання слів «Кут зору».

                                             у с т

                                           ц в і т

                                          р  і  ц  і

                                        д у н у΄л а

                                       к  в  і  т  к  и΄

                                     п  о  с  м  і΄ л и

                                    д  р  і  б  н   и΄  й

                                   ш   и   р   о΄   к  і  й

                                 с   к   р    е΄   с    л    и

                              л    е    д     я     н     и΄   х

                           з    а    п    а    х     у΄    щ     і

            - Читання слів на одному диханні.

            - Які слова вам не зрозумілі? (Кілька учнів шукають і зачитують пояснення

         цих слів у тлумачному словнику).

  • Поясніть слова уста, скресли.

3. Читання вірша учнями мовчки.

4. Читання вірша учнями вголос «ланцюжком».

   - У вигляді кого автор змалював зиму? (Як живу істоту).

5. Робота над змістом вірша.

   - Як хотіла зима розправитися з першими весняними квітами? Чи вдалося

це їй?

  • Які слова підтверджують, що зимі та її силі приходить кінець?
  • Прослідкуйте, як наростало здивування зими. – Які слова це передають?

6. Виразне читання вірша.

- Яким тоном треба читати перші три строфи? (З подивом, здивуванням,

          пильною інтонацією.) А наступну строфу? (Перші рядки сумно,тихо, а далі –

          бадьоро і весело).

           

           VII. Робота над віршем І. Франка «У долині село лежить…».

  1. Виразне читання вірша учителем.
  • Яка картина постає у вірші уяві під час читання вірша?
  • Кого автор згадує у вірші?
  1. Повторне читання вірша мовчки.
  • Що кує коваль? Кого він кличе до себе?
  1. Гра «Розвідники».
  • Перегляньте вірш і порахуйте, скільки у вірші окличних речень. (2)
  1. «Читаймо разом.» Учитель і учні читають по черзі рядочками.
  2. Читання «відлунням» з метою підготовки до виразного читання.
  3. Осмислення змісту вірша.
  • Що описано у першій строфі? Прочитайте, що сказано про кузню.
  • Прочитайте, що автор сказав про коваля. Поясніть вислів «а в коваля серце

          тепле». Якими рисами характеру наділив поет коваля?

  • Кого коваль кличе до себе? До чого їх закликає?
  • Яку думку висловлює поет у двох останніх рядках вірша?
  1. Самостійна робота за карткою.
  1. Іван Якович Франко народився в родині.

Ό пекаря;    Ό вчителя;   Ό  коваля.

2. Допиши назви творів І. Франка.

 «Коли ще звірі ____________».

 «Грицева  шкільна ___________».

 «Лис _____________».

 «Дивувалася_____________».

3. Допиши рими.

  Щоб закрити їм стежини

  ті, що вгору йдуть з _____________,

  в тую кузню, де ____________

  ясну зброю замість пут.


VIII. Підсумок уроку.

  • З творчістю якого письменника ознайомилися?
  • Що ви запам’ятали про Івана Франка?
  • Який із прочитаних сьогодні творів вам сподобався найбільше? Чому?
  • Як вшановують пам’ять про великого письменника, філософа наші сучасники?
  • Яке місто носить його ім’я?

    ІХ. Домашнє завдання.

  1. Вірш І. Франка «Дивувалася зима…» вивчити напам’ять.
  2. Виразне читання вірша І. Франка «У долині село лежить.»

 

docx
Додано
18 лютого 2023
Переглядів
816
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку