Урок для 4 класу.
Тема: Життя і творчість Ліни Костенко. Краса і почуття. Л. Костенко «Здивовані квіти», «Красива осінь вишиває клени». Порівняння віршів.
Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв'язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання:мультимедійний екран,
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вчитель: Знов лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе усіх на цікавий урок.
У класі сьогодні гостей є багато
І ми всі зібрались неначе на свято.
-Діти,поверніться до гостей і давайте привітаймося.
Добрий день!
Ми вам раді люди добрі
І вітаєм щиро вас.
Всіх запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас.
МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Діти читають хором.
Накрапає дощ (тихо).
Дощ пускається сильніше (голосніше).
Злива (голосно).
Дощ слабшає (тихіше).
Дощ припинився (читання припиняється).
Кружляло, дзижчало,
Петляло, пищало.
Летіло, дзвеніло,
Гуділо, бриніло,
Сіло, втомилось.
Трісь! Десь поділось.
Слайд 1
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Cлайд 2
-Де і коли народилася Леся Українка?
-Хто був її вчителем?
-Яким є справжнє ім’я Лесі Українки?
-Яке нещастя трапилося із Лесею у вісім років?
-Які мови знала Леся Українка?
Перевірка вірша
-Чому сумувала сосна?
-Знайдіть в тексті вірша слова – ознаки,зачитайте їх?
-Знайдіть в тексті вірша слова ужиті в переносному значенні?
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко.Слайд 3
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Вступна бесіда
Біографічна довідка
— Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 р. на березі Дніпра у містечку Ржищів, що на Київщині, в учительській сім’ї. З шестирічного віку Ліна мешкала в Києві. Тут ще зовсім дівчатком застала її війна.
Ще школяркою почала відвідувати літературну студію при Спілці письменників України. Потім навчалась у Київському педагогічному університеті.
У 1952—1956 рр. навчалась у літературному інституті у м. Москва, який закінчила з відзнакою.
Ліна Костенко часто звертається до теми дитинства, обпаленого війною, малює у своїх поезіях образи дітей та підлітків, як із сучасного життя, так і з далекого минулого, змальовує красу та неповторність природи.
Опрацювання вірша Ліни Костенко «Здивовані квіти»
2.Асоціативний кущ.
-Яку пору року називають щедрою і чому?
-Які асоціації викликає у вас слово «осінь»?
листя холод вирій
урожай осінь птахи
рілля гриби запаси дощ
3.Сканворд(Робота в парах)
-Знайдіть іменники
Листяхолодвирійурожайптахигрибидощзапасирілля
-Яке слово для вас незрозуміле?
Рілля-це виоране поле.Зораний шар грунту.
4. Виразне читання вірша вчителем.
— Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
5. Словникова робота.Слайд 4
Читання колонок слів «луною» за вчителем
Ніч
кручі
сойка
вчора
квітка
влітку
сьогодні
робиться
Кручі-це високий стрімкий берег.
— Серед прочитаних слів знайдіть антоніми. (Вчора — сьогодні)
— Прочитайте слова з м’якими приголосними звуками.
6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
— З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом під час читання?
— З якою інтонацією прочитаєте слова квітки?
7. Виразне читання вірша учнями.
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Яким видалися поетесі зорі?
— З ким вона їх порівнює?
— Хто кричав у кручі?
— Що сказав ворон?
— Що питала квітка квітку?
9.Гра картина.
-Хто зображений на картині?
-Поміркуй,про що можуть розмовляти ворони?
Фізкультхвилинка.Слайд 5
10.Опрацювання вірша «Красива осінь вишиває клени»
11.Мовчазне читання вірша учнями.
12.Перевірка первинного сприймання.
-Чи сподобався вам вірш? Який настрій він викликає?
-Що просили листочки у осені?
-Чому клени просять інших фарб?
13.Дихальна гімнастика.
-задути свічку
-здути пушинку
-погудіти, наче пароплав
-зобразити свист вітру
-продзиленчати, наче жук
-зобразити шум лісу
-зобразити шум мотору,що працює.
14. Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш , періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
Диктор-це ведучий новин,розважальних програми на радіо,на телебаченні при коментуванні будь-яких подій.
-У які кольори пофарбувала осінь клени?
-Кому байдуже якими стануть дерева?
-Знайдіть у тексті вірша слова, за допомогою яких Л. Костенко зображує осінь,листя як живих істот?
-Якими словами поетеса передала красу осені?
-Чому осінь красива, а настрій невеселий?
-Знайдіть у вірші питальні речення, зачитайте їх?
15.Цікаво знати!
Чому жовтіє листя? Листя зелене тому, що зелений хлорофіл .Саме він надає листю такого забарвлення. А чому восени листя стає жовтим, червоним, фіолетовим? Хлорофіл легко руйнується. Але влітку він швидко і легко відновлюється. Листя залишається свіжим, зеленим.
Забарвлення листя не змінюється, утворення хлорофілу не відстає від його руйнування. Але ось дні стають коротшими. Світла стає все менше і менше.
Тим часом зерна хлорофілу продовжують все так само швидко, як і влітку, руйнуватися, а нові утворюються повільніше, їх стає менше, і листя блідне.
Але в клітинах листя є інші фарбувальні речовини –жовті, тільки влітку буйна зелень хлорофілу їх заглушує, а тепер, коли хлорофіл поступово руйнується, вони виступають яскравіше. Листя жовтіє. Та не тільки жовтіє. Воно стає багряним і фіолетовим.
16.Гра “Картина”
-Що художник зобразив на ілюстрації?
-Які кольори він використав?
-Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
17.Порівняння віршів.
-Що у них спільного?
-Чи однаковий настрій викликають ці вірші?
ПІДСУМОК УРОКУ.
Слайд 6
Гра «Закінчи речення»
Сьогодні на уроці я вчився...
Я дізнався...
Мені було цікаво...
Найбільше сподобалось...
Оцінювання
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 52-53).