Життя і творчість Олени Пчілки. Олена Пчілка «Котова наука».

Про матеріал
Конспект уроку з читання "Життя і творчість Олени Пчілки. Олена Пчілка «Котова наука», 4 клас.
Перегляд файлу

Урок читання

Клас – 4

Вчитель: Струтинська Наталія Петрівна

Тема: Життя і творчість Олени Пчілки. Олена Пчілка «Котова наука».

Мета: Продовжити ознайомлення учнів з особливостями байки; ознайомити

           із життєвим і творчим шляхом Олени Пчілки; навчати виразно читати.

           Розвивати способи і види читання байки, вчити передавати в інтонації

           характери дійових персонажів. Виховувати самокритичність,

          дружність.

Обладнання: Портрет Олени Пчілки, збірка творів поетеси, таблиця

         словникових слів, скоромовка, загадка.

Тип уроку: Комбінований урок

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

  - Сьогодні на уроці ми будемо працювати не звично, поділимось на три групи.

 У кожного на парті лежать кольорові аркуші із завданнями.

І група під назвою «Знавці» - отримують аркуші червоного кольору,

ІІ група під назвою «Дослідники»- зеленого кольору,

ІІІ група під назвою «Пізнайки» - голубого кольору.

А за допомогою комп’ютера дізнаємося, які нам слід пройти етапи роботи.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

    - Яке домашнє завдання вам на сьогодні було?

(Зробити порівняння байок Л.Глібова та І.Крилова)

- Знайти відмінні ознаки в байці – ІІ група

- Знайти спільні ознаки - ІІІ група

- Скласти власну байку, мораль якої була б така ж, як і в байці «Зозуля й півень». – І група

ІІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання

а) робота над скоромовкою

Наш перепел підподьомкає:

Підподьом, підподьом!

Та ще не випідподьомкався.

І група – читає у швидкому темпі;

ІІ – у пришвидшеному темпі;

ІІІ – у повільному темпі.

б) Вправа на інтонування речення

   Читання загадки з різною інтонацією

 Шість ніг і два роги в садок не пита дороги. (Жук)

І група – читає запитально,

ІІ група – весело,

ІІІ група – сумно

IV. Повідомлення теми і мети уроку

       І скоромовка, і загадка мають одного автора. Творчість цієї письменниці ми будемо сьогодні вивчати. Для того, щоб дізнатися про кого іде мова вам слід із розсипаних букв скласти слова, які і називають її.

V. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом письменниці

 а) Презентація із розповіддю вчителя

 б) Опрацювання статті про Олену Пчілку

  Учні самостійно мовчки перечитують статтю на с. 59.

  Перевіряю розуміння прочитаного.

 ІІІ група   - Яке справжнє ім’я Олени Пчілки?

                  - Де народилася письменниця?

                  - Із якого вона роду?        

ІІ група   - Яку освіту отримала письменниця?

                - Чому була незадоволена рівнем освіти того часу?

                - Чому обрала такий псевдонім?

І група   В групі «Знавців»  працює довідкове бюро. Представники якого доповнять прочитане нами.

VI. Опрацювання байки О. Пчілки «Котова наука».

1. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання

 - Послухайте байку і скажіть, хто дійові особи.

 - Де відбуваються події?

2. Словникова робота

Читання слів «буксиром» із сусідом по парті.

хижа                            пустунчик

комора                        лінуватись

лихословив                схаменутись

байдикувати             розманіживсь

ІІІ група - З’єднати пояснення до слів із самим словом.

хижа                          розслабився

комора                     те саме, що хата

розманіживсь          справді, правду кажучи

далебі                       окрема будівля для зберігання збіжжя

 ІІ група – За допомогою тлумачного словника пояснити значення слів

                  розманіжився, далебі, лихословив.    

ІІІ групаДібрати синоніми до слів хижа, схаменутися    

3. Повторне читання байки мовчки

 Перед тим як почнете читати зверніть увагу на поставлене завдання.

- Яким зображено котика?

- А яким Петруся?

4. Аналіз байки з елементами вибіркового читання.  

 ІІІ група

- Звідки прийшов котик? Прочитайте, як Котик ліг відпочивати.

- У чому обвинуватив його Петрусик? Прочитайте слова хлопчика

ІІ група

- У чому котик погодився з Петрусем?

- Зачитайте, що порадив робити   хлопчикові?

І група

- Знайдіть мораль байки. Зачитайте її. Як ви Зрозуміли ці слова?

- Хто з героїв байки сподобався більше? Чому?

- Які людські вади засуджує автор? Від яких рис характеру застерігає нас?

5. Робота над виразністю байки

 - Як ви гадаєте, чи однаково потрібно читати слова Котика і Петруся?

- Який тон використайте, щоб передати слова кожного героя?

- На які речення потрібно звертати увагу? (У яких є звертання, окличні речення, питальні)

І група Скільки окличних речень? (7) Прочитайте виразно ці речення.

ІІІ група – відшукайте питальні речення. Скільки їх? (2)

                Прочитайте їх так, щоб було чути, що ви запитуєте.

ІІ група – Виберіть і прочитайте речення, що мають звертання.

                 Скільки їх? (1)  Прочитайте сердито, роздратовано.

6. Читання байки в особах

Діти діляться по троє і читають байку в групах.

7. Конкурс на виразне читання байки

- Яка з груп сподобалась вам найбільше?

VII. Підсумок уроку

- Сьогодні ми закінчили вивчати байки. І проведемо вікторину на закріплення цього розділу. А цю вікторину склала самостійно …

а) вікторина

б) Прислів’я

в) Продовження бесіди

VIII. Оцінювання знань

IX. Домашнє завдання

І групі – скласти байку, мораль якої була б такою ж;

ІІ групі – знайти рими до слів байки;

ІІІ групі – навчитися виразно читати байку.

doc
Додано
23 лютого 2023
Переглядів
307
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку