Тема: Зміни в природі взимку
Мета: Ознайомити дітей з характерними ознаками зими в живій і неживій природі, учити спостерігати за природними явищами, фантазувати,робити висновки уточнити і розширити уявлення про природу лісів та їхніх мешканців узимку; розвивати допитливість, критичне мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до тварин, викликати бажання брати участь в їх охороні. бажання бути природі другом,
Обладнання: роздатковий матеріал(зображення тварин), «Асоціативний кущ» -слова, малюнки птахів,годівничка,проектор, ноутбук, мультфільм «Маша і Ведмідь: Сліди небачених тварин», відео фізхвилинка, «Танці-зігріванці», зерно для птахів.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Ранкова зустріч.
1.Вітання
-Доброго ранку, малята!
Привітайтеся посмішками один до одного.
Промінь падає в долоні –
Другу посміхнись.
Очі у небес бездонні –
За руки візьмись.
Малята, який у вас настрій?
2. Обмін інформацією.
- Спостерігали ви сьогодні вранці за погодними умовами?
- А як же пристосовуються до зими тварини?
- Чи всіх тварин можна бачити взимку?
- А яких тварин не зустрінеш в зимовому лісі?
- Як зимують птахи?
- Чим вони живляться?
- Ви вже знаєте, що восени комахи, жуки, жаби ховаються і сплять аж до весни. То що ж робити птахам? Де знайти поживу? Із настанням холодів
відбуваються зміни в житті звірів і птахів.
3. Щоденні новини.
-Яка зараз пора року?
- Який місяць?
-Що можете сказати про цей місяць?
-Яке число?
-Тепло чи холодно надворі?
-Який стан неба?
-Чи були сьогодні протягом дня опади?
Чергові відмічають погоду в календарі природи.
4. Групове заняття. Вправа «Асоціативний кущ»
- З чим асоціюється слово зима? (На дошці слово зима, до нього добрати потрібні малюнки)
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні поговоримо про тварин, як вони зимують і як ми можемо допомогти їм перезимувати.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда «Тварини взимку»
Багато лісових мешканців нічого не знають про зиму. В норах і барлогах сплять ведмеді, їжаки, кроти, миші. Сховалися на зиму комахи. Відлетіли у вирій шпаки, лелеки, журавлі, зозулі, дикі гуси та качки. Проте в лісі навіть узимку не порожньо. На снігу можна побачити сліди звірів та птахів.
2. Перегляд мультфільму «Маша і Ведмідь. Сліди небачених тварин»
Запитання для обговорення:
- Чиї сліди ви бачили у мультфільмі? (зайця, вовка, ведмедя)
- А можемо ми побачити взимку сліди ведмедя? Чому?
- Зараз ми розгадаємо кросворд і ви розкажете, які зміни сталися в житті цих тварин з настанням зими?
3. Розгадування кросворду
1. | Т | |||||||||||
2. | В | |||||||||||
3. | А | |||||||||||
4. | Р | |||||||||||
5. | И | |||||||||||
6. | Н | |||||||||||
7. | И | |||||||||||
1.Лісовий санітар у червоному береті по стовбуру дзьобом стукає. (Дятел)
2.Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п'є,
І не ходить, не гуляє.
А у лігво залягає. (Ведмідь)
3.Він із казки, він із пісні,
В нього зуби, як залізні.
Капустину він гризе,
Зветься звір на букву «Зе». (Заєць)
4.Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця.
Голос тоненький, а ніс довгенький,
Хто його вб'є той кров проллє. (Комар)
5.В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
А зовуть її (лисиця).
6.Літає крилами, ходить ногами,
Висить догори лапами (Кажан).
7.Відлітають за моря, у краї далекі,
На будинках гнізда в'ють,
Звуть же їх (лелеки).
- Тож радіють тварини зимі? (Ні)
- Як же їм допомогти?
4.Робота в групах.
1.Поділ дітей на 2 групи.
Гра «Добре – погано» (Перша група доводить, чому добре, що наступила зима, інша – навпаки, чому погано)
5.Робота з підручником. (ст..4-5)
За малюнком складіть розповідь про те,що відбувається в природі зимою.
Відшукай на малюнку калину, березу, дуб,ялину. Як їх можна розпізнати?
-А як зимують підводні мешканці?
Риби стають менш рухливими. Вони майже не їдять. Черепахи зариваються в мул. Раки риють вузькі й довгі нори, там і перечікують зиму.
Фізкультхвилинка «Танці – зігріванні»
6. Вправа «Кубування»
- Розкажіть, що ви знаєте про зайця?
Чим харчується? | ||||
Хто це? (заєць) | Яке хутро? | Де живе? | Користь людині | |
Як зимує? | ||||
7. Гра «Допоможи пташці», покличемо пташок до годівнички. (Правила гри. Вибрати малюнки із зображенням тих птахів, які зимують у нашій місцевості, розташувати їх на дошці біля годівнички).
Подивіться, чи всі зимуючі птахи прилетіли до чарівної хатинки?
В кінці уроку ми підемо провідаємо наших пернатих друзів. Вони мабуть за вами сумують, за вашою допомогу їм. Насиплемо в пташині їдальні зерна, а синичкам прив яжемо до гілочок сальце. Пташенята будуть вам вдячні.
8.Творчо-емоційна гра
Якщо ви любите птахів – підніміть руки вгору.
Якщо не руйнуєте пташиних гнізд – похитайте головою ліворуч, праворуч.
Якщо ви заготовляєте корм для зимуючих птахів – нахиліть голову вперед.
Якщо ви підгодовуєте птахів узимку – поплескайте в долоні.
Якщо ви переймаєтесь, коли бачите зруйноване гніздо чи поранену пташку, - покладіть руку на серце.
Якщо ви радієте, побачивши птаха або почувши його спів, - посміхніться одне одному.
Якщо ви вважаєте, що «Птахи – наші друзі», - утворіть коло й візьміться за руки.
V. Підсумок уроку.
- Кому з вас було цікаво на уроці?
-Яке завдання сподобалось найбільше?
-Яке завдання викликало труднощі?
- З яким настроєм закінчується урок?
1.Теми для щоденника вражень.
Я допомагаю птахам взимку.
У мене у дворі зимують…
Ми з друзями виготовили годівничку.
Тема: Зміни в природі взимку
Мета: Ознайомити дітей з характерними ознаками зими в живій і неживій природі, учити спостерігати за природними явищами, фантазувати,робити висновки уточнити і розширити уявлення про природу лісів та їхніх мешканців узимку; розвивати допитливість, критичне мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до тварин, викликати бажання брати участь в їх охороні. бажання бути природі другом,
Обладнання: роздатковий матеріал(зображення тварин), «Асоціативний кущ» -слова, малюнки птахів,годівничка,проектор, ноутбук, мультфільм «Маша і Ведмідь: Сліди небачених тварин», відео фізхвилинка, «Танці-зігріванці», зерно для птахів.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Ранкова зустріч.
1.Вітання
-Доброго ранку, малята!
Привітайтеся посмішками один до одного.
Промінь падає в долоні –
Другу посміхнись.
Очі у небес бездонні –
За руки візьмись.
Малята, який у вас настрій?
2. Обмін інформацією.
- Спостерігали ви сьогодні вранці за погодними умовами?
- А як же пристосовуються до зими тварини?
- Чи всіх тварин можна бачити взимку?
- А яких тварин не зустрінеш в зимовому лісі?
- Як зимують птахи?
- Чим вони живляться?
- Ви вже знаєте, що восени комахи, жуки, жаби ховаються і сплять аж до весни. То що ж робити птахам? Де знайти поживу? Із настанням холодів
відбуваються зміни в житті звірів і птахів.
3. Щоденні новини.
-Яка зараз пора року?
- Який місяць?
-Що можете сказати про цей місяць?
-Яке число?
-Тепло чи холодно надворі?
-Який стан неба?
-Чи були сьогодні протягом дня опади?
Чергові відмічають погоду в календарі природи.
4. Групове заняття. Вправа «Асоціативний кущ»
- З чим асоціюється слово зима? (На дошці слово зима, до нього добрати потрібні малюнки)
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні поговоримо про тварин, як вони зимують і як ми можемо допомогти їм перезимувати.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда «Тварини взимку»
Багато лісових мешканців нічого не знають про зиму. В норах і барлогах сплять ведмеді, їжаки, кроти, миші. Сховалися на зиму комахи. Відлетіли у вирій шпаки, лелеки, журавлі, зозулі, дикі гуси та качки. Проте в лісі навіть узимку не порожньо. На снігу можна побачити сліди звірів та птахів.
2. Перегляд мультфільму «Маша і Ведмідь. Сліди небачених тварин»
Запитання для обговорення:
- Чиї сліди ви бачили у мультфільмі? (зайця, вовка, ведмедя)
- А можемо ми побачити взимку сліди ведмедя? Чому?
- Зараз ми розгадаємо кросворд і ви розкажете, які зміни сталися в житті цих тварин з настанням зими?
3. Розгадування кросворду
1. |
|
|
Т |
|
|
|
||||||
2. |
В |
|
|
|
|
|
|
|||||
3. |
|
А |
|
|
|
|
||||||
4. |
|
|
|
|
Р |
|||||||
5. |
|
|
|
И |
|
|
||||||
6. |
|
|
|
|
Н |
|||||||
7. |
|
|
|
|
|
И |
||||||
1.Лісовий санітар у червоному береті по стовбуру дзьобом стукає. (Дятел)
2.Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє.
А у лігво залягає. (Ведмідь)
3.Він із казки, він із пісні,
В нього зуби, як залізні.
Капустину він гризе,
Зветься звір на букву «Зе». (Заєць)
4.Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця.
Голос тоненький, а ніс довгенький,
Хто його вб’є той кров проллє. (Комар)
5.В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
А зовуть її (лисиця).
6.Літає крилами, ходить ногами,
Висить догори лапами (Кажан).
7.Відлітають за моря, у краї далекі,
На будинках гнізда в’ють,
Звуть же їх (лелеки).
- Тож радіють тварини зимі? (Ні)
- Як же їм допомогти?
4.Робота в групах.
1.Поділ дітей на 2 групи.
Гра «Добре – погано» (Перша група доводить, чому добре, що наступила зима, інша – навпаки, чому погано)
5.Робота з підручником. (ст..4-5)
За малюнком складіть розповідь про те,що відбувається в природі зимою.
Відшукай на малюнку калину, березу, дуб,ялину. Як їх можна розпізнати?
-А як зимують підводні мешканці?
Риби стають менш рухливими. Вони майже не їдять. Черепахи зариваються в мул. Раки риють вузькі й довгі нори, там і перечікують зиму.
Фізкультхвилинка «Танці – зігріванні»
6. Вправа «Кубування»
- Розкажіть, що ви знаєте про зайця?
|
Чим харчується? |
|
||
Хто це? (заєць) |
Яке хутро? |
Де живе? |
Користь людині |
|
|
Як зимує? |
|
||
7. Гра «Допоможи пташці», покличемо пташок до годівнички. (Правила гри. Вибрати малюнки із зображенням тих птахів, які зимують у нашій місцевості, розташувати їх на дошці біля годівнички).
Подивіться, чи всі зимуючі птахи прилетіли до чарівної хатинки?
В кінці уроку ми підемо провідаємо наших пернатих друзів. Вони мабуть за вами сумують, за вашою допомогу їм. Насиплемо в пташині їдальні зерна, а синичкам прив яжемо до гілочок сальце. Пташенята будуть вам вдячні.
8.Творчо-емоційна гра
Якщо ви любите птахів – підніміть руки вгору.
Якщо не руйнуєте пташиних гнізд – похитайте головою ліворуч, праворуч.
Якщо ви заготовляєте корм для зимуючих птахів – нахиліть голову вперед.
Якщо ви підгодовуєте птахів узимку – поплескайте в долоні.
Якщо ви переймаєтесь, коли бачите зруйноване гніздо чи поранену пташку, - покладіть руку на серце.
Якщо ви радієте, побачивши птаха або почувши його спів, - посміхніться одне одному.
Якщо ви вважаєте, що «Птахи – наші друзі», - утворіть коло й візьміться за руки.
V. Підсумок уроку.
- Кому з вас було цікаво на уроці?
-Яке завдання сподобалось найбільше?
-Яке завдання викликало труднощі?
- З яким настроєм закінчується урок?
1.Теми для щоденника вражень.
Я допомагаю птахам взимку.
У мене у дворі зимують…
Ми з друзями виготовили годівничку.