Комунальна установа Сумський навчально- виховний комплекс
«дошкільний навчальний заклад загально – освітня школа
I ступеня № 41 « Райдуга »
Конспект уроку з української мови
для учнів 4 класу на тему :
« Змінювання дієслів за часами . Складання речень з різними часовими формами дієслів .»
Підготувала
вчитель початкових класів
Кучер І.В.
Мета : ознайомити з новою граматичною ознакою – часовими формами дієслів , формувати вміння ставити запитання до дієслів різних часових форм , визначати час дієслів , змінювати дієслова за часом ; сприяти розвитку уяви , спостережливості , вміння аналізувати і робити висновки , давати правильні та повні відповіді на постав- лені запитання , формувати комунікативну компетентність , удосконалювати навички каліграфічного письма , прищеплювати любов до рідної мови , до фольклору нашого народу.
Обладнання : таблиця часів дієслів , вірші , прислів'я , картки для індивідуальної роботи .
Методи і прийоми : бесіда, пояснення , розповідь ,
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Хід уроку
I.Організація класу до уроку Наш девіз:
Всі почули ви дзвінок . Активним і уважним будь
Він покликав на урок . І про кмітливість не забудь !
Кожен з вас приготувався ,
На перерві постарався .
Зараз сядуть лиш дівчатка ,
А за ними і хлоп'ята .
Ми урок розпочинаєм
Рідну мову ми вивчаєм .
II. Перевірка домашнього завдання
-Наведіть приклади дібраних дієслів в неозначеній формі . Який корінь мають ці дієслова ? Які речення склали ?
1. Індивідуальне опитування
а) дібрати до іменників спільнокореневі дієслова в неозначеній формі , визначити корінь
лист- мир -
сум- бритва -
риба – малюнок -
фарба - життя-
б) визначити особу , час , відмінок і рід ( де можливо ) займенників ;
в) звуко- буквений аналіз слова « в'ється » ( біля дошки );
2. Фронтальне опитування
-Скільки частин мови налічує рідна мова ?Які частини мови ми вивчили ?
Що таке іменник ? Визначити закінчення іменника тиша в О. в. , радість в О . в
-Наведіть приклади прикметників чол. роду м'якої групи .
-Визначте особу , число і відмінок займенника нам , вас .Поставте займенник я в М. в.
-Наведіть приклади порядкових числівників .
-Що таке дієслово ? Яким членом у реченні є дієслово? ( приклади ). Неозначена форма дієслова є........(початковою формою ) .Частка не з дієсловами ...............
( перевірка виконаних робіт )
3.Робота з прислів'ями , пояснення їх змісту (на дошці )
- Життя прожити – не поле перейти
- Гарно того вчити , хто хоче все знати
- Хочеш знати - не соромся питати
- Знайдіть дієслова , в якій формі вони вжиті ? Чи можна визначити за ними , коли відбувалася дія і хто її виконував ? ( Ні, бо н. ф . д. . не вказує ні на особу , ні на час )
III. Робота над новим матеріалом
1.Робота над реченнями ( на дошці )
Минула зима , розтанув сніг.
Минає зима , тане сніг.
Промине зима , розтане сніг .
-Знайдіть дієслова в кожному реченні . Яким членом речення вони є ? Чим відрізняються дії предметів в цих реченнях ? Чи змінюється зміст тексту від цього ? Як саме ?
2. Оголошення теми і мети уроку .
-Сьогодні ми і познайомимося з властивістю дієслів змінюватися за часами .Будемо вчитися визначати час дієслів та змінювати їх за часами .
Отже, існує три часи дієслів : теперішній , минулий і майбутній .
-Поставте запитання до дієслів у 1 реченні .Коли відбулася дія ? ( до моменту мовлення про неї - раніше )
- У 2 реченні ( в момент мовлення про неї – тепер , зараз ).
- У 3 реченні ( після повідомлення про неї - колись , дія ще відбудеться ) .
3. Робота з підручником
Вправа 92, с . 49.
-Складемо речення , даючи відповіді на запитання .
- Що зробив Тарас ?- написав листа .Коли відбулася подія ? ( раніше, до моменту повідомлення про неї )
- Що робить Тарас ?- кладе, вкладає листа . Коли відбувається подія ? ( зараз , в момент мовлення про неї )
-Що зробить Тарас ? - укине листа . Коли відбудеться подія ? ( після повідомлення про неї , колись )
4. Робота з таблицею (на дошці з вчителем , у книжці – самостійно с. 50 )
5. Фізкультхвилинка
Хто так , хто вже так стомився ,
Що наліво повернувся .
Треба дружно всім нам встати ,
Фізкультхвилиночку почати.
Встаньте, діти , посміхніться ,
Землі нашій поклоніться ,
За щасливий день вчорашній ,
І до сонця потягніться ,
В різні боки похиліться ,
Веретеном покрутіться .
Раз присядьте , два присядьте –
І за парти тихо сядьте .
6. Каліграфічна хвилинка (на дошці )
-- Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки
-Утворіть з розсипаних слів речення. Який жанр усної народної творчості утворився ? ( запис у зошиті )
( Хто знає читає, багато багато той.
Хто багато читає , той багато знає )
- Як ви розумієте зміст ? Знайдіть дієслова і визначте їх час .
- Перебудуйте прислів'я так , щоб у ньому дієслова вживалися у минулому та у майбутньому часі.
-Скільки звуків і букв у слові « знає » ?
7. Закріплення вивченого матеріалу
а) Творча вправа с. 50 впр. 93 ( усно доповнюємо таблицю , письмово складаємо речення з 3 словами )
8. Самодиктант та взаємоперевірка ( на дошці )
Встала й весна , чорну землю
сонну розбудила,
уквітчала їх рястом ,
барвінком укрила .
-Хто є автором вірша ? ( Т.Шевченко )
-Про яку пору року йде мова ? Що таке ряст ? барвінок?
-Назвіть орфограми в словах , на які треба звернути увагу ? ( заучування і запис з пам'яті )
-Назвіть дієслова , визначте їх час ? Чому саме цей час ? Коли відбувається подія ?
-Зробимо взаємоперевірку ( відкриваю текст )
9. Д / гра « Оплески »
( 1ряд- дієслова минулого часу
2ряд – дієслова теперішнього часу
3 ряд - дієслова майбутнього часу )
Засне долина. На калині Реве та стогне Дніпр широкий
І соловейко задріма Сердитий вітер завива,
Повіє вітер по долині , Додолу верби гне високі ,
Пішла дібровою луна Горами хвилю підійма.
Луна гуляє , божа мова . І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі ,
То виринав , то потопав .
IV.Підсумок уроку
Продовж речення :
« Сьогодні на уроці я навчилася .......»
«Сьогодні на уроці мені сподобалося ....»
Комунальна установа Сумський навчально- виховний комплекс
«дошкільний навчальний заклад загально – освітня школа
I ступеня № 41 « Райдуга »
Конспект уроку з української мови
для учнів 4 класу на тему :
« Змінювання дієслів за часами . Складання речень з різними часовими формами дієслів .»
Підготувала
вчитель початкових класів
Кучер І.В.
Мета : ознайомити з новою граматичною ознакою – часовими формами дієслів , формувати вміння ставити запитання до дієслів різних часових форм , визначати час дієслів , змінювати дієслова за часом ; сприяти розвитку уяви , спостережливості , вміння аналізувати і робити висновки , давати правильні та повні відповіді на постав- лені запитання , формувати комунікативну компетентність , удосконалювати навички каліграфічного письма , прищеплювати любов до рідної мови , до фольклору нашого народу.
Обладнання : таблиця часів дієслів , вірші , прислів'я , картки для індивідуальної роботи .
Методи і прийоми : бесіда, пояснення , розповідь ,
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Хід уроку
I.Організація класу до уроку Наш девіз:
Всі почули ви дзвінок . Активним і уважним будь
Він покликав на урок . І про кмітливість не забудь !
Кожен з вас приготувався ,
На перерві постарався .
Зараз сядуть лиш дівчатка ,
А за ними і хлоп'ята .
Ми урок розпочинаєм
Рідну мову ми вивчаєм .
II. Перевірка домашнього завдання
-Наведіть приклади дібраних дієслів в неозначеній формі . Який корінь мають ці дієслова ? Які речення склали ?
1. Індивідуальне опитування
а) дібрати до іменників спільнокореневі дієслова в неозначеній формі , визначити корінь
лист- мир -
сум- бритва -
риба – малюнок -
фарба - життя-
б) визначити особу , час , відмінок і рід ( де можливо ) займенників ;
в) звуко- буквений аналіз слова « в'ється » ( біля дошки );
2. Фронтальне опитування
-Скільки частин мови налічує рідна мова ?Які частини мови ми вивчили ?
Що таке іменник ? Визначити закінчення іменника тиша в О. в. , радість в О . в
( перевірка виконаних робіт )
3.Робота з прислів'ями , пояснення їх змісту (на дошці )
- Життя прожити – не поле перейти
- Гарно того вчити , хто хоче все знати
- Хочеш знати - не соромся питати
- Знайдіть дієслова , в якій формі вони вжиті ? Чи можна визначити за ними , коли відбувалася дія і хто її виконував ? ( Ні, бо н. ф . д. . не вказує ні на особу , ні на час )
III. Робота над новим матеріалом
Минула зима , розтанув сніг.
Минає зима , тане сніг.
Промине зима , розтане сніг .
-Знайдіть дієслова в кожному реченні . Яким членом речення вони є ? Чим відрізняються дії предметів в цих реченнях ? Чи змінюється зміст тексту від цього ? Як саме ?
2. Оголошення теми і мети уроку .
-Сьогодні ми і познайомимося з властивістю дієслів змінюватися за часами .Будемо вчитися визначати час дієслів та змінювати їх за часами .
Отже, існує три часи дієслів : теперішній , минулий і майбутній .
-Поставте запитання до дієслів у 1 реченні .Коли відбулася дія ? ( до моменту мовлення про неї - раніше )
- У 2 реченні ( в момент мовлення про неї – тепер , зараз ).
- У 3 реченні ( після повідомлення про неї - колись , дія ще відбудеться ) .
3. Робота з підручником
Вправа 92, с . 49.
-Складемо речення , даючи відповіді на запитання .
- Що зробив Тарас ?- написав листа .Коли відбулася подія ? ( раніше, до моменту повідомлення про неї )
- Що робить Тарас ?- кладе, вкладає листа . Коли відбувається подія ? ( зараз , в момент мовлення про неї )
-Що зробить Тарас ? - укине листа . Коли відбудеться подія ? ( після повідомлення про неї , колись )
4. Робота з таблицею (на дошці з вчителем , у книжці – самостійно с. 50 )
5. Фізкультхвилинка
Хто так , хто вже так стомився ,
Що наліво повернувся .
Треба дружно всім нам встати ,
Фізкультхвилиночку почати.
Встаньте, діти , посміхніться ,
Землі нашій поклоніться ,
За щасливий день вчорашній ,
І до сонця потягніться ,
В різні боки похиліться ,
Веретеном покрутіться .
Раз присядьте , два присядьте –
І за парти тихо сядьте .
6. Каліграфічна хвилинка (на дошці )
-- Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки
-Утворіть з розсипаних слів речення. Який жанр усної народної творчості утворився ? ( запис у зошиті )
( Хто знає читає, багато багато той.
Хто багато читає , той багато знає )
- Як ви розумієте зміст ? Знайдіть дієслова і визначте їх час .
- Перебудуйте прислів'я так , щоб у ньому дієслова вживалися у минулому та у майбутньому часі.
-Скільки звуків і букв у слові « знає » ?
7. Закріплення вивченого матеріалу
а) Творча вправа с. 50 впр. 93 ( усно доповнюємо таблицю , письмово складаємо речення з 3 словами )
8. Самодиктант та взаємоперевірка ( на дошці )
Встала й весна , чорну землю
сонну розбудила,
уквітчала їх рястом ,
барвінком укрила .
-Хто є автором вірша ? ( Т.Шевченко )
-Про яку пору року йде мова ? Що таке ряст ? барвінок?
-Назвіть орфограми в словах , на які треба звернути увагу ? ( заучування і запис з пам'яті )
-Назвіть дієслова , визначте їх час ? Чому саме цей час ? Коли відбувається подія ?
-Зробимо взаємоперевірку ( відкриваю текст )
9. Д / гра « Оплески »
( 1ряд- дієслова минулого часу
2ряд – дієслова теперішнього часу
3 ряд - дієслова майбутнього часу )
Засне долина. На калині Реве та стогне Дніпр широкий
І соловейко задріма Сердитий вітер завива,
Повіє вітер по долині , Додолу верби гне високі ,
Пішла дібровою луна Горами хвилю підійма.
Луна гуляє , божа мова . І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі ,
То виринав , то потопав .
IV.Підсумок уроку
Продовж речення :
« Сьогодні на уроці я навчилася .......»
«Сьогодні на уроці мені сподобалося ....»