з'ясувати значення творчості В.Стефаника , новатора в українській літературі, творця і неперевершеного майстра драматичної за змістом соціально-психологічної новели
Дев’яте лютого. Дистанційна робота. Значення творчості В. Стефаника для розвою української літератури.
Номер слайду 2
„Джерелом духовних цінностей” назвав Стефаника Володимир Винниченко. Його твори слід розглядати під „соціальним” кутом. Василь Стефаник починав як романтик, хоча в його новелістиці легко знайти і впливи імпресіоністичної поетики, і навіть сюрреалізму. Василь Стефаник — неперевершений майстер соціально-психологічної новели.
Номер слайду 3
Його новели відзначаються складністю конфліктів, трагізмом суперечностей доби. Життєствердні мотиви все ж продовжують звучати, але тепер уже художник приймає життя, осмисливши його трагізм, пізнавши велич і ницість. Новели Стефаника приваблюють своєю стильовою, мистецькою самобутністю, засвідчують утвердження нової манери письма. Василь Стефаник — яскравий представник „нової школи” в українській новелістиці.
Номер слайду 4
Проза Стефаника визначається глибоким психологізмом, ритмікою і дуже сильним ліричним струменем. Уривчасті фрази наближають його творчість до експресіонізму. Прозові твори Василя Стефаника, а саме вони становлять основу, найціннішу частину його невеликої художньої спадщини, визначаються знанням сільського життя, глибоким проникненням у духовний світ покутського трудівника-хлібороба, щирим співчуттям до тяжкої долі скривджених і знедолених. Його новели тяжіють до соціально-психологічної прози. Вони стисло-лаконічні, забарвлені ліричним, психологічним настроєм.
Номер слайду 5
Стефаник — новатор в українській літературі, творець і неперевершений майстер драматичної за змістом соціально-психологічної новели. Письменник багато зробив для удосконалення своїх творів, урізноманітнюючи засоби художньої виразності. В. Стефаник майстерно використовує у своїх творах покутську говірку. Велику увагу він приділяв створенню слухових образів.
Номер слайду 6
Найважливіші риси, характерні творчості Василя Стефаника, це, по-перше, переважна увага до власне естетичних, художніх вартостей, а не до суспільних потреб, рішуча вимога незаангажованості мистецтва, звільнення його від служіння позаестетичним потребам (народу, нації, трудящих, партій тощо), а відтак — і ствердження права митця творити за законами краси й художньої довершеності. Новели письменника багаті на картини тогочасної дійсності; просвічуються і автобіографічні моменти його життя. Кращі із сільських малюнків Стефаника („Новина”, „Катруся”, „Камінний хрест”, „Палій”, „Сини” та ін.) засвідчують безперечний талант митця, який вправно керував своїм літературним пером.
Номер слайду 7
Творчість Василя Стефаника має велике пізнавальне, естетичне, історико-літературне значення. Він один із письменників, з творчістю яких пов’язаний важливий етап в розвитку української реалістичної літератури. Майстерністю його новел захоплювалися Л. Українка, М. Коцюбинський, І. Франко писав : «З великою майстерністю він проникає в душу галицького українського селянства, вміє рисувати тяжкі психічні драми там, де інші бачать лише повсякденний факт…», а Дмитро Павличко наголошував про животворчу любов до людської душі. Творчість Василя Стефаника-володаря дум селянських, великого майстра новели- одна із чарівних перлин української культури, гордість слава України. Коли з’явилася перша книга письменника, в ньому визнали «велику літературну силу ,що творить свій стиль свій окремий творчий світ». Літературознавець М.Іванченко ще у 1926році писав, що кожна риса письменника говорить про щось справді оригінальне, чого ні в кого іншого не знайшли …
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Домашнє завдання. Скласти конспект повідомлення «Значення творчості В. Стефаника для української літератури».