Будова нервової системи Нервова система Нервова тканина нейрони нейроглія Функції прийом, обробка, опорна, захисна, передача інформації трофічна, секреторна розмежувальна Кількість 1 : 10
Номер слайду 3
2 Будова нейрона 1. Тіло нейрона 2. Довгий відросток - аксон 3. Мієлінова оболонка 4. Ядро 5. Короткі відростки - дендрити 1 2 3 4 5
Номер слайду 4
Будова нейрона Розміри тіла нейронів - 5... 8 мкм (клітини мозочка) ; до 120 мкм (нейрони кори головного мозку). Аксон (нейрит) - від грецького «аксіс» - вісь. Довжина-до 1,5 м., лише один. Діаметр незмінний, закінчується розгалудженням. Нервовий імпульс іде у напрямку від тіла клітини. Може контактувати з 5 тис. клітин. Дендрит- від грецького «дендрон» - дерево. Нервовий імпульс передають до тіла клітини. Бокові вирости збільшують поверхню і є місцями контактів з іншими нейронами. Довжина до 300 мкм.
Номер слайду 5
Види нейронів За кількістю відростків виділяють нейрони : біполярні - з двома відростками (в сітківці ока і завитці внутрішнього вуха); уніполярні- з одним відростком - аксоном (нейробласти, є лише в ембріональному періоді); псевдоуніполярні- від тіла відходить один відросток, який галузиться на дендрит і аксон (нейрони спинномозкових вузлів); мультиполярні - мають багато дендритів і один аксон (найбільш розповсюджена група нейронів. Наприклад, нейрони рухових ядер спинного мозку).
Номер слайду 6
Види нейронів За функціональним значенням виділяють нейрони : чутливі (рецепторні, аферентні, доцентрові) – сприймають подразнення, перетворюють їх у нервові імпульси, передають до ЦНС; вставні (асоціативні, проміжні) передають імпульси від одного нейрона до іншого; рухові (ефекторні,еферентні,відцентрові) -передають нервові імпульси від ЦНС до робочих органів (м’язів, залоз тощо).
Номер слайду 7
Рефлекс Рефлекс- зміна в діяльності організму,що виникла за участю ЦНС у відповідь на дію подразників зовнішнього чи внутрішнього середовища. Біологічне значення: контролюють, регулюють, координують функції внутрішніх органів і систем організму, забезпечують тонке, точне і досконале пристосування організму до навколишнього середовища.
Номер слайду 8
Види рефлексів За біологічним значенням: харчові, оборонні, орієнтувальні, статеві. За характером реакції-відповіді: рухові, секреторні, судинні,дихальні За походженням: безумовні (вроджені), умовні (набуті).
Номер слайду 9
Рефлекторна дуга Рефлекторна дуга- це шлях, по якому проходить нервовий імпульс від рецептора до ефектора, або шлях рефлексу.
Номер слайду 10
Будова рефлекторної дуги 1) рецептор - сприймає подразнення і трансформує енергію подразнення в нервовий імпульс; 2) доцентровий шлях –чутливе волокно, передає нервовий імпульс до ЦНС; 3) нервовий центр - переключення збудження з чутливих нейронів на рухові; 4) відцентровий шлях - рухове нервове волокно передає нервовий імпульс до ефектора; 5) ефектор - робочий орган (м’язи,залози, інші структури організму).
Номер слайду 11
Синапс: будова, функції, види Синапси- щілиноподібні контакти між нейронами або між нейронами та іншими клітинами. Мембрани – пресинаптична (в нервових закінченнях аксона ) і постсинаптична (на тілі або дендритах нейрона). Синаптична щілина, в яку входять медіатори- хімічні речовини, що передають збудження (ацетилхолін, адреналін, норадреналін) або гальмують його (серотонін, глутамінова кислота, гама-аміномасляна кислота). Види синапсів: - хімічні , електричні .
Номер слайду 12
Види рефлекторних дуг Прості Складається з двох нейронів: рецепторний (чутливий, 2) і ефекторний (рухливий, 4) Складні Включає рецепторний і еферентний нейрони та один або кілька вставних нейронів.
Номер слайду 13
Список використаних джерел Література Жолос О.В. Л.Біологія : підруч. для 8 кл. ЗНЗ/ О.В.Жолос та ін.-Х.: ФОЛІО, 2016. Степанюк А.,Міщук Н., Гладюк Т., Жирська Г, Барна Л.Біологія : Підруч. для 9 кл. ЗНЗ.-Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. Соболь В.І. Біологія. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання/Валерій Соболь.-Камянець-Подільський: ФОП Сисин О.В., 2014. М.Н Шабатура, Н.Ю.Матяш, В.О.Мотузний . Біологія людини. Підруч. для 8 кл. серед.шк.-2-е вид.дороб., перероб.-К.:Генеза, 2000. Інтернет - ресурси http://intranet.tdmu.edu.ua/ nn.ucoz.ru/ http://www.studfiles.ru/preview/ http://thebestartt.com/ http://poradu.pp.ua/ http://narodna-osvita.com.ua