ТЕМА: БУДОВА І ІФУНКЦІЇ РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ.
МЕТА: Вивчити особливості будови ротової порожнини;
Обладнання: обладнання для проведення лабораторної роботи, таблиця «Будова зуба», роздатковий матеріал.
Хід уроку
I.Актуалізація опорних знань.
Біологічний ланцюжок.
Учням роздається колода карток, з якої вони по черзі витягують по одній. На картках записано термін або визначення. Якщо записано термін, діти повинні пояснити його визначення, якщо визначення – назвати термін. Потім до терміна кожний учень повинен знайти пару.
1). Травлення – складний фізіологічний процес, у ході якого їжа у вигляді харчових продуктів надходить у травний шлях, зазнає механічних і хімічних перетворень, а поживні речовини після розкладання на прості компоненти усмоктуються в кров і лімфу та засвоюються організмом.
2). Розташуйте в послідовності етапи травлення: (правильна відповідь)
2). Завдання: (група № -1);
Розташуйте в послідовності етапи травлення:
Завдання: (Група № - 2);
3). Внутрішньоклітинне травлення - це процес засвоєння поживних речовин;
4). Нервова регуляція здійснює харчовий центр гіпоталамуса на основі безумовних рефлексів;
5). Апетит – вибірковий потяг до певного виду їжі;
6). Гуморальна регуляція – травлення відбувається за допомогою місцевих гормонів травного шляху, які виробляють слизові оболонки шлунка,
дванадцятипалої кишки та підшлункової золози;
7). Травна система – сукупність органів, які забезпечують механічну та хімічну обробку їжі, вилучення з неї поживних речовин та їхнє всмоктування, а також викидання неперетравлених і незасвоєних решток їжі з організму.
8). Розташуйте в правильної послідовності оболонки шлунка, починаючи з внутрішнього шару; (правильна відповідь).
Завдання: (Група № -1):
Розташуйте в правильної послідовності оболонки шлунка, починаючи з внутрішнього шару;
Завдання: (Група № -2):
Розташуйте в правильної послідовності оболонки шлунка, починаючи з внутрішнього шару;
Проблемне навчання
Проблемне запитання
а). Пояснення вчителя (за настінними таблицями).
б). Заповнення таблиці
Органи ротової порожнини
Орган |
Будова |
Місцезнаходження та функції |
Губи |
Зовнішня поверхня вкрита шкірою, а внутрішня – слизовою оболонкою. |
Утворюють переддвер`я ротової порожнини |
Щоки |
Утворені шкірою, м`язами і слизовою оболонкою, між м`язами – скупчення жирової тканини. |
Обмежовує порожнину рота |
Піднебіння |
Тверде піднебіння становлять відростки верхніх щелеп та та горизонтальні пластинки піднебінних кісток; |
Відокремлює порожнину носа від порожнини рота; |
|
М`яке піднебіння утворене волокнистою пластинкою та м`язами; |
Відокремлює порожнину рота від носової частини глотки. |
Мигдалики |
Побудовані волокнистою сполучною тканиною, всередині якої багато лімфатичних вузлів. |
Захист від інфекції: утворюються і дозрівають лімфоцити. |
Язик |
М`язів орган, що поділяється на дві частини: передню – тіло, яке завершується кінчиком, і задню – корінь. Слизова оболонка спинки язика утворює численні випини – язикові сосочки. |
Орган членороздільної мови, смаку; перемішує їжу. |
Розповідь учителя.
Слинні залози: малі – губні, щічні, кутні, піднебінні, язикові;
Великі парні –під`язикова, піднижньощелепна, привушна.
Малі слинні залози виробляють слину постійно, великі – рефлекторно.
Слина – безбарвна рідина зі слабколужною реакцією. За добу виробляється 1000 – 2000 мл слини, яка містить 98 % води і 2 % сухої речовини. До складу сухої речовини входять:
Іжа в ротовій порожнини перебуває недовго, тому амілаза не встигає розщепити крохмаль і цей процес триває у шлунку.
Складання сенканів з теми
Чи сподобався вам урок?
Що нового ви дізналися на уроці?
Що цікавого було на уроці?
Вивчити параграф № 35.