Тема: Прикметники-синоніми, прикметники-антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.
Мета: Ознайомити учнів із синонімічним та антонімічним значенням прикметників; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значенні, розкривати їх багатозначність; розвивати вміння використовувати прикметники – синоніми та прикметники - антоніми в усному й писемному мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творче мислення; виховувати любов до праці, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок закріплення і застосування ЗУН
Обладнання: мікрофон, малюнки пір року, карти для групової роботи, комп’ютерна презентація Microsoft Power Point, листки з стовбуром дерева, фарби, лист оцінювання, кросворд.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
Любі діти, усміхніться,
Навколо себе подивіться.
Вже усмішками сяє клас.
Приємно бути серед вас.
ІІ Актуалізація опорних знань.
-Хочу розпочати наш урок віршем Н. Красоткіни « Краса природи». Ви послухайте і скажіть знання з якого предмета нам будуть ще потрібні?
Краса природи – справжнє диво.
Все неповторне і живе.
Де не поглянь, скрізь так красиво:
По небу сонечко пливе,
Навколо височіють гори.
Між горами дзюрчить вода.
А ліс зелений, неначе море,
І всюди казка ожива!
-То знання з якого предмету нам стануть у пригоді? (природознавства)
-Яка буває природа?
-Що відноситься до неживої природи?
-Що до живої?
-Які ознаки живої природи ви знаєте?
- В чому найкраще можна побачити зміни в природі?
-Які пори року ви знаєте?
-Чому відбувається зміна пір року? Від чого це залежить?
3. Вірш А Кузнєцова «Пори року».
Вчитель читає і вивішує картинки кожної пори року.
Пори року
Придумала мати дочкам імена,
Ось Літо і Осінь, Зима і Весна.
Приходить Весна – зеленіють ліси,
І пташині всюди дзвенять голоси.
А Літо прийшло – все під сонцем квітне,
І стиглі ягоди просяться в рот.
Нам щедра Осінь приносить плоди,
Дають врожаї поля і сади.
Зима засипає снігами поля.
Взимку відпочиває і дрімає земля.
ІІІ Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
…….. , …………. ,
Ця ………… дівиця.
………сріблом землю вкрила ,
З…… …… калину зробила.
- Чи можна дізнатися про що йдеться? Чому?
- Прочитаємо ще один текст.
Білокоса, білолиця,
Ця холодная дівиця.
Білим сріблом землю вкрила ,
З гіркої солодку калину зробила. ( Зима )
- Що це за віршований опис? Що є відгадкою?
- Чому ви думаєте, що це зима? Які слова вам допомогли відгадати загадку? Поставте до них питання.
- До якої частини мови належать ці слова. Доведіть свою думку.
- А як назвати прикметники гіркої – солодкою?
2. Гронування «Прикметник»
- Яку частину мови ми вивчаємо? (Прикметник)
- Що означає? (Ознаку предмета)
- На які питання відповідає? (Який? Яка? Яке? Які?)
- Яким членом речення виступає? (Другорядним членом речення)
- Яку роль у мовленні виконують прикметники? (Уточнюють, прикрашають мовлення)
- Узагальніть вище сказане і складіть правило про прикметник.
(Прикметник - це частина мови, яка називає ознаки предметів і відповідає на запитання який? яка? яке? які?)
3. Робота в парах – повторення правила про прикметник.
4. Каліграфічна хвилинка.
Перше завдання принесла нам зима.
Зи им зм ма зима
5. Гра «Юні поети»
- Запишіть іменник зима і допишіть до нього прикметники з вірша.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така чудова.
Мороз у лід озера кута –
Зима тоді, всі кажуть люта.
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й морозна.
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму красива.
Гілок під інеєм не видно.
Тоді вона, звичайно, срібна.
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима холодна.
Зима! Зима! Усякий знає,
Вона прекрасною буває.
Запис у зошиті:
Зима (яка?) чудова, люта, морозна, красива, срібна, холодна, прекрасна.
- Доберіть до іменника зима ще свої прикметники, які описують характер зими.
Зима – білосніжна, казкова, чарівна, сердита, колюча, похмура, сварлива, сумна ...
- Підкресліть прикметники, близькі за значенням. Як вони називаються? (Синоніми)
- Доберіть до них слова, протилежні за значенням. Їх називають … (антоніми).
Добра, тепла, сонячна.
6. Оголошення теми і мети уроку.
- Слова, неначе кольорові камінчики. Недостатньо їх лише назбирати в купку… треба ще й уміти складати із них візерунки. А для цього треба розуміти значення слова.
- Сьогодні ми будемо працювати з прикметниками, близькими і протилежними за змістом, вживати їх в прямому і переносному значенні.
ІV Вивчення нового матеріалу.
Згрупуйте подані на дошці прикметники в синонімічні ряди і запишіть.
1 ряд – розумний; 2 ряд – ласкавий; 3 ряд – охайний.
Духмяний, тямущий, ніжний, чепурний, кмітливий, акуратний, привітний.
- Яке слово зайве? (Духмяний)
- Доберіть до нього синоніми теж. (Пахучий, запашний)
- Складіть із ним речення. (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб. Бережімо його!)
- Який висновок можна зробити? (Синоніми роблять наше мовлення більш образним, точнішим, досконалішим.)
2. Фізкультхвилинка.
Хто це там вже так стомився
І наліво похилився ?
Треба дружно всім нам встати ,
Фізкультпаузу почати .
Травичка низенька –низенька ,
Дерева високі –високі .
Вітер дерева колише , гойдає ,
То праворуч , то ліворуч нахиляє ,
То вгору , то назад , то вниз нагинає .
Птахи летять – відлітають ,
А учні тихенько за парти сідають.
3. Спостереження за прикметниками – антонімами.
- Скласти із частин речення прислів'я та знайти у них прикметники – антоніми.
Із малої мурашки може бути велика користь.
Ранні пташки росу п'ють, а пізні сльози ллють.
Бджілка мала, а й та працює.
Маленька праця краще за велике безділля.
Гірко зробиш – солодко з’їси.
Білі руки чорної роботи бояться.
- Якою спільною темою об’єднані всі прислів’я?
- Як ви розумієте їх зміст? (прислів’я про працю, ставлення народу до працьовитих людей та ледарів)
- Яку роль відіграють антоніми у прислів’ях?
(Вони увиразнюють мовлення, підсилюють зміст, порівнюють і дають зрозуміти зміст.)
- Прикметники можуть мати однозначні та багатозначні значення. У тому, щоб наша мова була яскравою, різнобарвною нам допомагають не лише прикметники-синоніми та антоніми, а ще й інші прикметники. А які саме допоможе з'ясувати наступне завдання.
- З чим асоціюються у вас слова...
золота
золоте
золоті
золотий
- До якої пори року ви б їх віднесли?
- Які ознаки осені пригадаєте?
- Доберіть до них два іменники так, щоб утворити словосполучення у прямому і переносному значенні.
Значення
пряме переносне
каблучка - золота – осінь
перо - золоте - листя, сонце
сережки - золоті – руки
годинник - золотий – голос
- З якою метою ми вживаємо їх у мовленні? (Пряме значення переносимо на інші слова, щоб наше мовлення було яскравішим, образнішим.)
Тому такі прикметники мають багато значень.
І в – 1, 2 словосполучення; ІІ в. – 3, 4 словосполучення
Підібрати слова – антоніми із довідки до поданих словосполучень.
Чи однакові слова- прикметники добирали до поданих словосполучень? (Ні)
Чому так сталося? (Вони добиралися до різних іменників)
- У яких словосполученнях прикметники вжито в прямому і переносному значенні?
- Отже, обов’язково необхідно пам’ятати про лексичну сполучувальність слів. Не завжди до одного і того прикметника, вжитого в різних словах, можна дібрати один і той же прикметник-антонім.
V. Закріплення та систематизація знань учнів.
1. Слухання казки « Казковий замок».
Казковий замок
- Жили-були собі слова. Вони змінювались, росли, як дерева. З кожним роком слів ставало все більше і більше. І от виріс пишний, квітучий сад. Коли слова-дерева гойдались від вітру, вони звучали, нагадували чарівний спів солов’я. Стали люди називати милозвучну мову солов’їною. Добре жилося словам: вони дружили, допомагали один одному. Але незабаром почали сваритися між собою групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Антоніми і омоніми почали поступово витісняти синоніми із нашого мовлення. Наша мова стала безбарвною, немилозвучною, адже синоніми робили мовлення образнішним, яскравішим.
- І тоді вирішили всі слова побудувати величезний Замок дружби слів. І в ньому житимуть слова, які приносять людям радість.
- З чим порівнюються слова?
- Що вони створювали?
- Які це були слова?
- Для чого вони потрібні в нашій мові?
2. Малювання дерев в різні пори року.
- А зараз ми з вами створимо цей сад слів, але виражений він буде фарбами на листі.
Робота в групі.
Кожна група намалює дерево у різні пори року.
Виставка робіт, створених дерев.
3. Розвиток зв’язного мовлення.
Зачитування віршів про пори року ( 4 учні).
ЗОЛОТА ОСІНЬ
В парках і садочках,
На доріжки й трави,
Падають листочки
Буро-золотаві.
Де не глянь, навколо
Килим кольористий,
Віти напівголі
Й небо синє-чисте.
Метушні немає,
Тиша й прохолода –
Осінь золотая
Тихо-ніжно ходить.
К. Перелісна
Весняні квіти Олена Пчілка
Весна-чарівниця, неначе цариця,
наказ свій послала, щоб краса встала,
і проліски, і травка, й зелена муравка,
і кульбаба рясна, і фіалочка ясна –
всі квіти весняні, веселі, кохані,
з-під листя виходять, голівки підводять
од сну зимового до сонця ясного!
ЗИМА
В. Бичко
Дорога біла стелеться,
І краю їй нема.
Сніжок мете. Метелиця.
Прийшла до нас зима.
Льодком тоненьким скована,
Спинилася ріка.
Повита тихим сном вона,
Весняних днів чека.
І ліс дріма. Безлистною
Верхівкою поник.
Над ним пісні висвистує
Лиш вітер-сніговик.
СПРАВИ ЛІТА
Знаєш, скільки справ у літа?
Їх усіх не полічити!
Треба нам підсмажить спини,
Ніс убрати в ластовиння,
Накупати нас у річці
Наперед на три сторіччя,
Та іще подарувати
Лісу й лугу буйні шати.
Словом, справ — не полічити!
Та найбільше треба літу,
Щоб зуміли я і ти
Набагато підрости!
А. Костецький
VІ. Підсумок уроку
Наш урок підходить до кінця. Давайте підведемо підсумок.
Сьогоднішній урок навчив мене….
Антоніми – це слова,….., наприклад….
Синоніми – це слова ….., наприклад….
Отже, наш урок був яким? Продовжте мою думку прикметниками. (Вдалим, цікавим, продуктивним…)
Найлегше було …….., а найважче….. .
- За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використовуйте прикметники у своєму мовленні, зробіть його образним, емоційним, експресивним.
- Діти протягом уроку ви всі досить гарно працювали. Результати роботи необхідно занести до облікових бланків. Проаналізуйте, свою роботу на уроці і зробіть відповідні відмітки у листку самооцінки.
Лист оцінювання
Критерії оцінювання |
Самооцінка учня |
Оцінка вчителя |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оцінювання: |
|
|
3. Домашнє завдання (Кросворд)
Впр 159 – списати текст, вставляючи пропущені прикметники , знайти і підкреслити синоніми.
А ще на партах у вас є кросворд – ваше домашнє завдання, розгадавши його, ви згадаєте, про що сьогодні на уроці йшла мова.
Кросворд
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Запиши слова, протилежні за значенням.
Кросворд
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Запиши слова, протилежні за значенням.
Бердичівський загальноосвітній колегіум № 14
Відкритий урок
на тему:
«Прикметники-синоніми, прикметники-антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.»
Провела: вчитель
початкових класів
Кравчено І. В.